/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Surowiec drzewny

Aukcja drewna cennego na Podlasiu

Lasy Państwowe

Autor: Tomasz Ginszt
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2014-02-14


10 i 11 lutego w siedzibie Nadleśnictwa Nurzec nastąpiło rozstrzygnięcie II Submisji Drewna Cennego i Tartacznego „Drewno Podlasia i Mazur 2014”. Drewno zostało przygotowane przez 20 nadleśnictw należących do RDLP w Białymstoku. Na submisję wpłynęły 24 oferty zakupu, w tym dwie oferty zagraniczne (z Estonii i Austrii). Drewno otrzymało 15 oferentów.

Drewno dębowe na aukcji Drewno Podlasia i Mazur 2014Drewno dębowe na aukcji Drewno Podlasia i Mazur 2014Fot. Lasy Państwowe

Z oferowanych 762 m3 drewna zainteresowania oferentów nie znalazło niewiele ponad 3 m3. Łącznie sprzedano około 95 proc. drewna po średniej cenie 995 zł/m3.

Najwyższe ceny osiągnął surowiec dębowy, za który oferowano ponad 2800 zł/m3. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również olcha i sosna, których ceny sięgały od 1100 do 1300 zł/m3. Z pozostałych gatunków należy wymienić jesion, brzozę oraz klon i lipę. Na 926 oferowanych do sprzedaży losów drewna wpłynęło 3335 ofert klientów, co daje 3,6 oferty na jeden los (Los to określenie sztuki drewna przeznaczonej do sprzedaży podczas submisji drewna. W swoim opisie posiada m. in.: numer (oznaczony farbą lub oznaczony w formie plastikowej tabliczki nabitej na czole sztuki), gatunek drewna, długość, średnicę oraz masę podaną w metrach sześciennych (m3). Każdy kupiec wycenia samodzielnie poszczególne losy, nie wiedząc jak zrobili to pozostali oferenci).

Submisja potwierdziła trendy panujące aktualnie na rynku surowca cennego w Polsce – prawie w całości sprzedał się surowiec dębowy. Najbardziej cieszy natomiast coraz większe zainteresowanie drewnem sosnowym, przygotowanym w nadleśnictwach Puszczy Augustowskiej i Knyszyńskiej, które z powodu wyjątkowych parametrów jakościowo-wymiarowych jest słynne nie tylko w regionie.

Zorganizowana po raz drugi submisja „Drewno Podlasia i Mazur 2014” zyskała większe zainteresowanie ze strony klientów niż w ubiegłym roku. Promocja drewna i osiągnięte ceny utwierdzają w przekonaniu, że warto przeprowadzać kolejne submisje na terenie RDLP w Białymstoku


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz