/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Ciepło z natury - ekologiczne ogrzewanie domu pelletem

Stelmet

Autor:
Źródło: Stelmet
Data: 2014-02-03


Urządzenia grzewcze na pellet drzewny są ekologiczną alternatywą dla pieców węglowych i olejowych. Wykorzystanie energii spalania biomasy do celów grzewczych staje się coraz bardziej uzasadnione z ekonomicznego i technologicznego punktu widzenia. Przed zakupem danego urządzenia warto zastanowić się czy zależy nam na modyfikacji już istniejącej instalacji np. na olej opałowy czy wyposażenie nowo wybudowanego domu w piec na pellet.

Infogafika - ogrzewanie domu jednorodzinnego pelletemInfogafika - ogrzewanie domu jednorodzinnego pelletemFot. Stelmet

Trzy formy ogrzewania domu
Urządzenia dedykowane na biomasę można podzielić na trzy kategorii: piece, palniki
i kominki.

Piece na pellet stosowane są najczęściej przez właścicieli nowo wybudowanych domów jednorodzinnych. Stanowią one w danym przypadku główne źródło ciepła dla ogrzewania pomieszczeń.

Palniki na pellet drzewny to alternatywa dla urządzeń olejowych lub węglowych stosowanych w domach jednorodzinnych czy niewielkich kotłowniach. Palniki najczęściej są doinstalowywane do istniejących kotłów, głównie olejowych. Dana propozycja skierowana jest do właścicieli budynków już istniejących, którzy chcą obniżyć koszty ogrzewania lub usprawnić starą instalację zasilaną kotłem na paliwo stałe.

Kominki na pellet są wolnostojącymi urządzeniami, które zapewniają domownikom dodatkowe źródło ciepła. Użytkownicy, którzy decydują się  na kominek pelletowy cenią jego prostotę obsługi, możliwość utrzymywania w pomieszczeniu stałej temperatury ,a także możliwość wyboru spośród całej palety stylowych modeli. 

Należy dodać, że obsługa kotła na pellet jest bardzo prosta i w minimalnym stopniu angażuje użytkownika. Jednak bardzo wiele zależy od jego jakości oraz klasy pelletu.  -Użycie doskonałej jakości paliwa ogranicza do minimum jakiekolwiek problemy eksploatacyjne, a co za tym idzie - serwisowanie - komentuje Przemysław Bieńkowski Wiceprezes Zarządu firmy STELMET sp. z o.o. S.K.A.

Obsługa kotła na pellet nie absorbuje dużo czasuObsługa kotła na pellet nie absorbuje dużo czasuFot. Stelmet

Istnieje wiele typów kotłów na pellet drzewny, dlatego przed zakupem należy dostosować konstrukcję, rodzaj opału oraz moc grzewczą do swoich oczekiwań i potrzeb.

Najtańsze i najpopularniejsze są kotły ze spalaniem górnym, jednak przy spalaniu biomasy dużo wyższą sprawność osiągają te ze spalaniem dolnym. Nowoczesne kotły pracują w trybie w pełni zautomatyzowanym, dzięki czemu ograniczają konieczność obsługi do niezbędnego minimum. Zaletą kotłów jest także funkcja samooczyszczenia palnika – powstała w procesie spalania niewielka ilość popiołu ląduje w popielniku, z którego w łatwy sposób można go usunąć.

Zapach lasu w domu
Piece na pellet drzewny wykorzystują możliwości energetyczne sprasowanych trocin, rozprzestrzeniając ciepło za pomocą promieniowania. Istnieją trzy sposoby dyfuzji ciepła – płomień, przewodnictwo lub konwekcja, które zapewniają optymalne nagrzanie pomieszczenia. Ogromną zaletą urządzeń pelletowych jest możliwość ich szybkiego uruchomienia, co sprawdza się zwłaszcza w sytuacji nagłej zmiany temperatury. Przytulna atmosfera oraz przyjemny zapach drewna, jaki roznosi się po domu to dodatkowe korzyści tego rozwiązania grzewczego.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Kaloryczność [3]

A ciekawe jak wygląda kaloryczność takiego pelletu. i jak z innymi źródłami palenia wychodzi to w porównaniu.

rusakow [3]Odpowiedz na ten komentarz2015-01-18 21:22:40

Zgłoś nadużycie

Witam! Jako przedstawiciel firmy Stelmet - producenta pelletów Lava i Olimp ...

mogę przekazać, że kaloryczność naszych pelletów jest następująca: Lava - min. 5,3kWh/kg (19MJ/kg), Olimp - min. 5,0kWh/kg (18MJ/kg). Jeżeli zainteresowany jest Pan porównaniem opalania pelletami z innymi źródłami ogrzewania, to serdecznie zapraszam do kalkulatora kosztów, który będzie pomocny w takich wyliczeniach: polishpellet.com/kalkulator_kosztow/

Pozdrawiam
Andrzej Wysocki
eRzecznik pelletów Stelmet

erzecznikstelmet [4]Odpowiedz na ten komentarz2015-01-20 11:54:00

Zgłoś nadużycie

pellet

Witam. Z jakiego rodzaju materiału jest Wasz pellet. Oraz ile w przybliżeniu wydziela zanieczyszczeń?

Pawelek [3]Odpowiedz na ten komentarz2015-02-20 09:58:11

Zgłoś nadużycie

pellet

Witam ponownie! Nasze pellety to produkty najwyższej jakości i otrzymywane są wyłącznie z trocin drzew iglastych (sosna, świerk). A pellet nie wydziela żadnych zanieczyszczeń, bowiem charakteryzuje się on tzw. "Zerową emisją CO2".

Pozdrawiam
Andrzej Wysocki
eRzecznik pelletów Stelmet

erzecznikstelmet [4]Odpowiedz na ten komentarz2015-02-20 20:26:49

Zgłoś nadużycie

Dla mnie to odpowiedni opal. Dobra kaloryczność pelletu olimp pozwala na ...

utrzymaniu temperatury na stałym poziomie.

Pawelek [3]Odpowiedz na ten komentarz2015-01-19 12:09:24

Zgłoś nadużycie

Pellety [1]

Fajny, przydatny link panie Andrzeju. A czy wasze pellety mają jakieś certyfikaty potwierdzające jego jakość?

rusakow [3]Odpowiedz na ten komentarz2015-01-22 19:02:03

Zgłoś nadużycie

Pellety

Tak, nasze pellety - Lava oraz Olimp posiadają certyfikat FSC. Pellet Olimp posiada także certyfikat ENPlus A1.

Pozdrawiam
Andrzej Wysocki
eRzecznik pelletów Stelmet

erzecznikstelmet [4]Odpowiedz na ten komentarz2015-01-23 16:32:24

Zgłoś nadużycie

Schody z drewna

Jaki rodzaj drewna najlepiej sprawdza się na schodach? Zależy mi na tym, by było trwałe, odporne na czynniki zewnętrzne, ale nie za drogie. Jak powinno się dbać o takie schody? Gdzie je kupić? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

Milka [3]Odpowiedz na ten komentarz2015-02-10 11:25:50

Zgłoś nadużycie

pellet [1]

Dziękuje Panie Andrzeju za odpowiedź. Byłem na Waszej stronie i porównałem , rzeczywiście wygląda to imponująco. W jaki sposób jest pakowany Wasz pellet. Jest to dla mnie ważne, ponieważ często żona zasypuje kocioł.

Pawelek [3]Odpowiedz na ten komentarz2015-02-21 17:16:38

Zgłoś nadużycie

Nasze pellety pakowane są w worki standardowej wielkości - ...

15kg.

Pozdrawiam
Andrzej Wysocki
eRzecznik pelletów Stelmet

erzecznikstelmet [4]Odpowiedz na ten komentarz2015-02-22 19:19:10

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA