DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Ogrzewanie domu jednorodzinnego pelletem

Stelmet

Autor: Urszula Akinyemi
Źródło: Stelmet
Data: 2014-01-15


W dobie poszukiwania oszczędności, właściciele domów jednorodzinnych mogą wybierać z całej palety paliw, którymi można ogrzewać pomieszczenia - gaz ziemny, gaz płynny, olej opałowy, węgiel, energia elektryczna, drewno czy biomasa. Wybór konkretnego rozwiązania wiąże się zarówno z ekonomią jak i rozpoznawalnością danego rozwiązania na rynku.

Ogrzewanie domu jednorodzinnego pelletemOgrzewanie domu jednorodzinnego pelletemFot. Drewno.pl

Popularność pelletu notuje wzrost od 2004 roku, w którym wyprodukowano 120 tys. ton tego biopaliwa. Dla porównania w roku 2012 produkcja w Polsce wyniosła 600 tys. ton. Ponadto rośnie liczba instalacji na ekologiczne paliwo. Według Instytutu Energii Odnawialnej w 2012 roku w Polsce w użytkowaniu było ok. 90 tys. kotłów dedykowanych na biomasę.

Oznacza to, że Polska bardzo szybko zmniejsza dystans do krajów, które wykorzystują ekologiczne trendy w energetyce. Zużycie pelletu wzrosło od roku 2008 do roku 2012 o ponad 137 proc. (2008 zużycie 160 tys. ton, 2012 zużycie 380 tys. ton). Dodatkowo nasz kraj jest siódmym producentem pelletu w Europie.

Ile biomasy jest zużywanej w Polsce

Obecnie w Polsce zużywamy około 140 PJ energii biomasy do ogrzewania domów jednorodzinnych, przyjmując średnią wartość sprawności kotła (60 proc.) do ogrzania domów oraz produkcji c.w.u (ciepła woda użytkowa) wykorzystujemy 84 PJ. (140 x 0,6 = 84 PJ). Dana ilość wystarcza do ogrzania 1 mln domów jednorodzinnych o powierzchni 150 m². Modernizacja i zwiększanie sprawności kotłów pozwala na możliwość ogrzania jeszcze większej ilości domów. Polska podąża za przykładem krajów skandynawskich i Europy Zachodniej gdzie biopaliwo jest niezwykłe popularną metodą grzewczą. 

Instalacje na pellet alternatywą dla kotłów olejowych i węglowych

Możliwości wyboru danego paliwa zależą także, od zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz dostępu do sieci gazowej lub jej braku. Decydując się na ogrzewanie domu paliwem stałym warto upewnić się czy plan nie obejmuje ograniczeń stosowania kotłów na tą formę grzewczą. Inwestor rozważający wybór pelletu musi dodatkowo zadbać o miejsce do jego magazynowania. Odpowiednim miejscem są garaże, piwnice lub przybudówki, które uchronią pellet przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, mogąc jednocześnie spełniać rolę małej kotłowni. 

Dodatkowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest komfort stosowania danego paliwa. W przypadku stosowania gazu ziemnego czy ogrzewania elektrycznego, użytkownik nie jest zaabsorbowany kontrolą instalacji, w przypadku pelletu w zależności od instalacji jednorazowe zasypanie zbiornika wystarcza na około 3-7 dni. Dodatkowo niska zawartość popiołu w pellecie sprawia, że wybieranie popielnika w sezonie grzewczym odbywa się raz na miesiąc. 

Istnieje wiele typów kotłów na pellet drzewny, dlatego przed zakupem należy dostosować konstrukcję, rodzaj opału oraz moc grzewczą do specyfiki budynku. Poniżej opisana jest skrócona charakterystyka segmentów użytkowników kotłów:

  • kotły o mocy poniżej 15 kW - Domy jednorodzinne budowane obecnie i te o wyższych standardach energetycznych (pasywne i energooszczędne),
  • kotły o mocy 15-25 kW - Domy starsze ocieplone i inne budynki o wyższych standardach energetycznych,
  • kotły o mocy 25-30 kW - Starsze domy nieocieplone i inne o wyższych standardach energetycznych.

Kotły na paliwo stałe wymagają ponadto wydzielonej kotłowni, wentylacji grawitacyjnej i komina, który jest wyprowadzony ponad dach. Przepisy nie określają jak duże powinno być to pomieszczenie, jest mowa, że dostęp do wyczystek kotła i komina powinien być wygodny, a odstęp między ścianą i przodem kotła to minimum 1 m. Dodatkowo należy wygospodarować, miejsce na zasobnik ciepłej wody użytkowej, ponieważ wszystkie kotły na paliwo stałe są jednofunkcyjne, co oznacza, że wymagają zasobnika.

Dopłaty do domów energooszczędnych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadził w 2012 roku nowy program dla osób fizycznych chcących wybudować dom o wysokich wskaźnikach energetycznych. Na tej podstawie można ubiegać się o dopłatę do kredytu hipotetycznego. Wstępnie zaproponowano dopłatę w wysokości 30 tys. zł brutto przy zapotrzebowaniu na energię od 16 do 30 kWh/m²/rok, a przy zapotrzebowaniu do 15 kWh/m²/rok - 50 tys. złotych brutto.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz