/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Silekol zawarł umowy o wartości ponad 910 mln zł

Pfleiderer Grajewo

Autor: oprac. dja
Źródło: Pfleiderer Grajewo
Data: 2014-01-13


Silekol Sp. z o.o. z siedzibą w Kędzierzynie Koźlu, spółka zależna od Pfleiderer Grajewo S.A., podpisała dwie umowy na dostawę mocznika - jednego z podstawowych surowców słuzących do produkcji aminowych żywic klejowych - o łącznej wartości ponad 910 mln zł.

Linia produkcyjna należąca do SilekoluLinia produkcyjna należąca do SilekoluFot. Pfleiderer Grajewo

Umowy zawarte zostały z dwoma spółkami wchodzącymi w skład Grupy Azoty. 

Pierwsza z umów podpisana została z Zakładami Azotowymi Kędzierzyn S.A. z siedzibą w Kędzierzynie Koźlu. Na jej podstawie w przeciągu pięciu lata ZAK dostarczy mocznik techniczny o szacunkowej wartości  694,2 mln zł.

Drugą z umów zawarto z Zakładami Azotowymi Puławy S.A. z siedzibą w Puławach. Łączna wartość tej umowy, zawartej również na pięć lat, wyniesie ok. 216,4 mln zł. Dostawy koordynować będą Zakłady Azotowe Kędzierzyn. 

-Długofalowa współpraca, którą podjęliśmy w wyniku dzisiaj podpisanych umów pozwoli obu stronom na stabilny rozwój biznesowy. W przypadku Silekol Sp. z o.o. wpłynie  korzystnie na działania całej Grupy Pfleiderer Grajewo S.A.oraz Pfleiderer w Europie, gdyż żywice produkowane w Kędzierzynie Koźlu szeroko wykorzystujemy w produkcji materiałów drewnopochodnych. Dzisiejsza umowa jest potwierdzeniem wdrażania przez Grupę Pfleiderer w Europie strategii rozwoju i wzrostu. Zapewnienie stabilnych dostaw kluczowych surowców, takich jak mocznik, jest niezbędne do jej realizacji - powiedział Wojciech Gątkiewicz, Prezes Zarządu Grupy Pfleiderer Grajewo S.A.

-Zawarta dziś umowa świetnie pokazuje jak rozwojowym produktem jest mocznik, który jest nie tylko podstawowym nawozem azotowym ale znajduje też zastosowanie w wielu innych, często nowych gałęziach przemysłu. Przemysł drewnopochodny związany z branżą meblarską i budowlaną świetnie prosperuje w Polsce stanowiąc jeden w ważniejszych elementów krajowego eksportu. Cieszymy się, że nasze decyzje sprzed lat dotyczące zwiększenia zdolności produkcyjnych mocznika oraz jego dalszego przetwórstwa w kierunku melaminy były trafione i są one teraz podstawą do rozwoju kolejnych gałęzi przemysłu - mówił Paweł Jarczewski, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Prezes Grajewa dodał, że dostawy mocznika z Grupy Azoty nie pokryją w pełni potrzeb spółki. 

Grajewo stawia na Polskę

-Po sprzedaniu aktywów rosyjskich podjęliśmy decyzję o rozwoju spółek w oparciu o rynek polski. Uznaliśmy, że zapewnienie stabilnego dostępu do surowców jest podstawą tej strategii. Dostawy drewna są zmonopolizowane przez Lasy Państwowe w Polsce, ale obecny system sprzedaży zapewnia nam dostęp do tego surowca. W kwestii surowców chemicznych chcieliśmy mieć partnera, który zapewni możliwość stałego zaopatrywania się w mocznik - powiedział w trakcie konferencji prasowej Wojciech Gątkiewicz.

Silekol Sp. z o.o. jest  producentem żywic klejowych i utwardzaczy stosowanych w przemyśle drzewnym z ponad pięćdziesięcioletnią tradycją w produkcji żywic. W styczniu 2006r. spółka znalazła się w składzie Grupy Pfleiderer. Dwa tygodnie temu Pfleiderer Grajewo SA odkupił od niemieckiej spółki Pfleiderer Holzwerkstoffe GmbH 50% udziałów Silekolu i obecnie jest jedynym udziałowcem producenta żywic klejowych.

W ofercie Silekolu znajduje się szeroki asortyment aminowych żywic klejowych wraz z utwardzaczami stosowanych do produkcji płyt wiórowych, płyt MDF, płyt HDF, sklejki suchotrwałej i wodoodpornej. Jak powiedzia prezes Gątkiewicz, w przyszłości Silekol będzie się dynamicznie rozwijać nie tylko w obszarze żywic do produkcji płyt drewnopochodnych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz