/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Drewno z RDLP Katowice bez certyfikatu FSC

FSC, Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: FSC, Drewno.pl
Data: 2014-01-09


FSC Polska poinformowało, że w związku z tymczasową utratą ciągłości certyfikacji FSC/CoC dla Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, drewno z tego regionu należy traktować jako niecertyfikowane.

Mapa lasów certyfikowanych w systemie FSCMapa lasów certyfikowanych w systemie FSCFot. FSC

Do czasu wznowienia certyfikatu FSC przez RDLP Katowice, firmy pozyskujące drewno z terenów ryzyka nieokreślonego na potrzeby certyfikowanej produkcji, muszą postępować zgodnie z procedurą weryfikacji surowca opisaną w załączniku nr 3 standardu dla Drewna Kontrolowanego FSC-STD-40-005 V2

Ponadto, z uwagi na fakt, że w zasięgu RDLP Katowice istnieją obszary o podwyższonych walorach przyrodniczych, sklasyfikowanych przez WWF jako Ekoregion Global 200, zmianie ulegnie wynik Krajowej Analizy Ryzyka dla Polski obowiązującej od lutego 2013r. Według tego dokumentu nadleśnictwa Bielsko, Jeleśnia, Sucha, Ujsoły, Ustroń, Węgierska Górka oraz Wisła uznane zostaną za obszar ryzyka nieokreślonego.  Pozostałe nadleśnictwa w obrębie RDLP Katowice uznaje się za teren ryzyka niskiego.

25 listopada 2013 ciągłość certyfikacji utraciła RDLP w Lublinie

Mapa lasów certyfikowanych w systemie PEFCMapa lasów certyfikowanych w systemie PEFCFot. PEFC


Certyfikat FSC zniknie z polskiego rynku?
Ze względu na zmieniające się wymagania co do standardów jakie musi spełniać gospodarka leśna aby uzyskać certyfikat FSC oraz zdaniem leśników wygórowane koszty audytów, Lasy Państwowe rozważają możliwość wycofania się z certyfikacji FSC i pozostanie przy systemie certyfikacji PEFC.

Jeśli Lasy Państwowe podejmą decyzję o odejściu od certyfikowania w systemie FSC, oznaczać będzie, że jego stosowanie w Polsce praktycznie zniknie. Spełnienie coraz to bardziej skomplikowanych wymagań oraz bezkrytyczne przejmowanie kryteriów niedostosowanych do europejskiego rynku to nie tylko problem Lasów Państwowych. Zarzuty o rosnącej bezsensowności działań Forest Stewardship Council wobec europejskich lasów coraz częściej pojawiają się również ze strony korzystających z certyfikatu firm przerabiających drewno. Firmy zarzucają organizacji, że obrasta w biurokrację, a korzystanie z certyfikatu nie przekłada się na większe zyski.

Certyfikaty PEFC i FSC to najbardziej znane na świecie systemy poświadczające, że drewno wykorzystany do produkcji certyfikowanego wyrobu pochodzi z lasu, w którym prowadzona gospodarka uwzględnia zasady ochrony środowiska, aspekty społeczne i ekonomiczne. Oczywiście nie są to jedyne systemy certyfikacji, istnieje wiele systemów zarówno narodowych, jak i międzynarodowych. W ostatnim czasie zainteresowanie certyfikacją gospodarki leśnej wyraziło również ISO.

Na dzień dzisiejszy wiodącym systemem jest PEFC. W tym standardzie certyfikowanych został 251,114 mln ha lasów, z czego 80,992 mln ha w Europie i 7,304 mln ha w Polsce. Według systemu FSC certyfikowano 190,780 mln ha lasów z czego 81,623 mln ha w Europie i 6,582 mln ha w Polsce.

 

Uwaga do załączonych grafik

Należy podchodzić ostrożnie do wyliczonych udziałów procentowych systemów (% certyfikowanej powierzchni leśnej) znajdujących się na załączonych grafikach, ze względu na odmienne traktowanie definicji "powierzchni leśnej". Np. przy zbliżonej powierzchni lasów certyfikowanych w Europie (ok. 80 mln ha) FSC określa swój udział na 43%, a PEFC na 32%.

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz