/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Lasy zasilą fundusz na drogi

Autor:
Źródło: Ministerstwo Środowiska
Data: 2014-01-08


Lasy Państwowe, dzięki wpłatom do budżetu państwa, wspomogą budowę lokalnych dróg. W ciągu najbliższych dwóch lat przekażą 1,6 mld zł do budżetu państwa. Z tej kwoty 1,3 mln zostanie przekazana na rozwój infrastruktury drogowej. Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy o zmianie ustawy o lasach.

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak i Minister Środowiska Maciej GrabowskiDyrektor Generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak i Minister Środowiska Maciej GrabowskiFot. Ministerstwo Środowiska

-Intencją Rady Ministrów jest przekazywanie pieniędzy z Lasów Państwowych na drogi lokalne. Nie ma ani pomysłu prywatyzacji ani ograniczania korzystania z lasów – uzasadnia zmianę Maciej Grabowski, minister środowiska.

Wpłaty, których kwota została określona nominalnie, dokonywane będą corocznie przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych w formie rat kwartalnych. W 2014 i 2015 roku LP będą zobligowane do wpłaty do budżetu państwa po 800 mln zł. Wysokość wpłaty w 2014 r. stanowi ok. 30% skumulowanego zysku netto osiągniętego przez Lasy Państwowe w ostatnich 10 latach. Pierwsza stała wpłata w wysokości 2% od zysku ze sprzedaży drewna dokonana będzie przez LP w 2016 r.

Ustawa przewiduje również wprowadzenie mechanizmu umożliwiającego zwolnienie Lasów Państwowych z obowiązku dokonywania wpłat lub przyznania ulgi we wpłatach w trybie uchwały Rady Ministrów, na umotywowany wniosek ministra właściwego do spraw środowiska, czyli rozwiązania obecnie istniejącego np. w przypadku agencji wykonawczych, na podstawie przepisów ustawy o finansach publicznych.

-Plan jest trudny, jednak gospodarka leśna nie ucierpi. Zrezygnujemy z niektórych inwestycji, które zaplanowaliśmy na rok 2014. Nie przewiduję radykalnych wyrzeczeń, takich jak redukcja zatrudnienia czy restrukturyzacja – uspokaja Adam Wasiak, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

W części dotyczącej gospodarki finansowej w LP nowelizacja wprowadza do ustawy przepis stanowiący, że politykę rachunkowości dla wszystkich jednostek PGL LP będzie określał Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Jest to rozwiązanie dostosowujące do rygorów ustawy o rachunkowości. Ustawa utrzymuje zasadę samofinansowania się LP.

Nowe przepisy ujednolicają zasady gospodarki finansowej w Lasach Państwowych oraz korygują zapis dotyczący ustalania wielkości pozyskiwania drewna.

Po przyjęcie projektu ustawy przez Radę Ministrów zostanie skierowany do Sejmu RP.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz