/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Stelmet inwestuje w ekologię

Stelmet

Autor: Urszula Akinyemi
Źródło: Stelmet
Data: 2014-01-02


Stelmet wprowadza do swojego zakładu produkcji pelletu układ kondensacyjny. Innowacyjne rozwiązanie ekologiczne odzyskuje ciepło ze spalin, dzięki czemu do atmosfery jest emitowana praktycznie sama para wodna. Ekologiczne rozwiązanie stosowane w zakładzie produkcyjnym pokazuje, że fabryka nie musi oznaczać dewastacji środowiska naturalnego. Dodatkowo wpisuje się w hasło województwa lubuskiego - "Zielona kraina nowoczesnych technologii".

Zastosowanie układu kondensacyjnego pozwala osiągnąć do 60 proc. więcej ciepłaZastosowanie układu kondensacyjnego pozwala osiągnąć do 60 proc. więcej ciepłaFot. Stelmet

Celem inwestycji jest odzyskiwanie ciepła ze spalin, które do tej pory były oddawane do atmosfery poprzez system kominowy oraz dodatkowe ich oczyszczenie. Dzięki zastosowaniu układu kondensacyjnego do atmosfery jest emitowana praktycznie sama para wodna.

Jak to działa
Gazy spalinowe trafiające do układu kondensacyjnego są zraszane w komorze chłodzącej układu poprzez dużą liczbę dysz doprowadzających cyrkulujący kondensat - cieczy powstałej ze skroplenia dowolnego gazu. Podgrzany przez spaliny kondensat wpływa do naczynia zbiorczego, skąd jest przepompowywany do zewnętrznego wymiennika ciepła, w którym oddaje ciepło. Następnie kondensat ponownie przepływa przez dysze i pobiera ciepło wydzielone podczas chłodzenia spalin.

Schemat układu kondensacyjnegoSchemat układu kondensacyjnegoFot. Stelmet

Teoretyczna ilość energii, jaką można uzyskać podczas kondensacji pary wodnej, jest równa sumie energii ze schłodzenia wilgotnych spalin do temperatury nasycenia i ciepła parowania wody.

Główne korzyści wynikające z zastosowania układu kondensacji:

  • Zwiększona produkcja ciepła, wynikająca z efektywnego spalania biomasy
  • Od 25 proc. do 60 proc. więcej ciepła (w zależności od wilgotności paliwa)
  • Skraplanie spalin dodatkowo oczyszcza je z cząstek stałych, które są wyłapywane w postaci szlamu i poprzez system oczyszczania odfiltrowane z kondensatu.
  • Uzyskane ciepło pozwala na zwiększenie produkcji bez spalania dodatkowej ilości biomasy.
  • Odzyskanie do 40 proc. wody zawartej w spalinach dopływających do układu kondensacji.

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz