DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Uprawa bez zysków

CIRE / Rzeczpospolita

Autor: <small> info: CIRE</small>
Źródło: CIRE / Rzeczpospolita
Data: 2005-04-18


W Polsce jedynie kilka tysięcy hektarów obsadzonych jest wierzbą energetyczną, jak pisze dzisiejsza Rzeczpospolita, ma się to zmienić, aby nasz kraj wywiązał się z podjętych wobec Brukseli zobowiązań w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych...

Ewa Gańko z Europejskiego Centrum Energii Odnawialnej tłumaczy w Rzeczpospolitej, że cena wierzby energetycznej, która kształtuje się na poziomie 80 - 90 złotych za tonę jest za niska. Bardziej opłacalne są inne uprawy, np. zbóż objętych dopłatami z unijnego budżetu – dodaje.

Do tej pory dopłat do upraw wierzby nie było, bo zgodnie z traktatem akcesyjnym przysługują one jedynie właścicielom ziemi rolnej. - Zasiew wierzby w klasyfikacji Eurostatu jest uznawany za las. Nie możemy tego zmienić - tłumaczy Bartłomiej Strójwąs z KE. Takiego ograniczenia nie mają kraje dawnej "15". To jedna z przyczyn, dla których m.in. w Szwecji uprawy wierzby są wielokrotnie większe niż w naszym kraju. Bruksela, zapewnia Bartłomiej Strójwąs, zgodzi się, aby pomoc została wypłacona z krajowego budżetu. Z takiej możliwości zamierza skorzystać minister Wojciech Olejniczak. - Na pewno znajdziemy na ten cel środki - zapewnia w Rzeczpospolitej.

Ponieważ jednak przeważająca część dopłat dla rolników pochodzi z budżetu Unii, ci, którzy zdecydowali się na uprawę wierzby, otrzymają o wiele mniejszą pomoc. Mogą liczyć na około 55 euro/ha, dwa razy mniej niż dla upraw polowych – czytamy w Rzeczpospolitej.

Rzeczpospolita / CIRE

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz