/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Europejski Tydzień Leśny 2013 - Rola lasów i produktów z lasu w zielonej ekonomii

Lasy Państwowe

Autor: Jolanta Stankiewicz
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2013-12-09


Od 9 do 13 grudnia będzie trwał Europejski Tydzień Leśny. W tych dniach w Rovaniemi, fińskim miasteczku na kole podbiegunowym, ministrowie środowiska spotkają się, aby rozmawiać o wpływie lasów, produktów i usług leśnych na ekologiczną gospodarkę.

Europejski Tydzień Leśny 2013 - Rola lasów i produktów z lasu w zielonej ekonomiiEuropejski Tydzień Leśny 2013 - Rola lasów i produktów z lasu w zielonej ekonomii

Rolę ambasadora Europejskiego Tygodnia Leśnego przyjął Święty Mikołaj. W Rovaniemi mieści się bowiem jego siedziba. Mimo napiętego planu zajęć, znalazł chwilę czasu aby powiedzieć dzieciom jak ważny jest las:

Na temat roli i znaczenia lasów wypowiedzieli się przedstawicieli ONZ. -Europejczycy są coraz bardziej świadomi, jak ważne jest środowisko, co zaowocowało zarówno upowszechnieniem się zrównoważonej gospodarki leśnej, jak i innowacyjnymi sposobami wykorzystywania leśnych zasobów - powiedział Dominique Reeb, starszy specjalista leśny w Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

-Obecnie, wbrew powszechnym opiniom, lasy europejskie mają się bardzo dobrze: są zdrowe i jest ich coraz więcej. Zapewniają dochód i zatrudnienie mniej więcej czterem milionom ludzi - przypomniał Paola Deda, kierownik sektora leśno-drzewnego w Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ.

WłochyWłochyFot. FAOW polskich lasach - podobnie, jak w fińskich - drewno pozyskiwane jest w sposób zrównoważony. W miejsce wyciętych drzew leśnicy sadzą następne, zalesiane są również tereny, na których od dawna lasu nie było. -Drewno jest surowcem odnawialnym. Choć Lasy Państwowe dostarczają na rynek aż 35 mln m3 drewna rocznie, to - dzięki temu, że w tym samym czasie sadzimy 500 mln drzew - lasów w naszym kraju stale przybywa - mówi Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

NorwegiaNorwegiaFot. FAONiestety, w wielu innych częściach świata lasy nie są traktowane jak należy.

-Wy, drogie dzieci, jesteście kolejnym pokoleniem. Musicie się postarać, aby dbano o lasy, ponieważ najlepszy prezent, jaki możemy sobie podarować teraz i w każde inne Boże Narodzenie, to zdrowa planeta! Dbanie o lasy odgrywa tu kluczowa rolę - przekonuje Święty Mikołaj.

 

***


Europejski Tydzień Leśny będzie obchodzony w całej Europie wzorem pierwszej edycji z 2008 roku. Tegoroczny temat przewodni to „Rola lasów i produktów z lasu w zielonej ekonomii”.

PortugaliaPortugaliaFot. FAOCelem Europejskiego Tygodnia Leśnego jest promocja zrównoważonej gospodarki leśnej oraz zwiększenie świadomości o wpływie sektora leśnego na zieloną ekonomię.

ETL odbędzie się w czasie spotkania Metsa 2013 Komisji Drzewnej EKG ONZ i Europejskiej Komisji Gospodarczej FAO w Rovaniemii (Finlandia). Towarzyszyć mu będzie ponad 30 wydarzeń.

PolskaPolskaFot. FAOOrganizatorzy zachęcają agendy rządowe z sektora leśnego i spoza niego, organizacje pozarządowe, prywatny sektor leśny, szkoły i uczelnie do włączenia się w obchody ETL. Można w nich uczestniczyć poprzez organizację tzw. side eventów w Rovaniemi, jak i promocję głównych przesłań w czasie wydarzeń organizowanych w całej Europie.

Europejski Tydzień Leśny daje okazję do mówienia o lasach, ich znaczeniu w zielonej ekonomii oraz do uwypuklenia znaczenia sektora leśnego w zrównoważonej gospodarce leśnej.

HiszpaniaHiszpaniaFot. FAORównież Lasy Państwowe włączają się w obchody ETL. W tym czasie planowanych jest szereg wydarzeń regionalnych, których celem jest podkreślenie roli lasu, produktów i usług leśnych w gospodarce ekologicznej. Odbędą się konkursy i spotkania dla dzieci i młodzieży. Leśnicy wezmą również udział w jarmarkach świątecznych przygotowując stoiska edukacyjne. W centrach miast staną naturalne choinki podarowane przez leśników.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz