/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Janusz Czerepko dyrektorem Instytutu Badawczego Leśnictwa

Instytut Badawczy Leśnictwa

Autor: Artur Sawicki
Źródło: Instytut Badawczy Leśnictwa
Data: 2013-12-04


Minister środowiska powołał z dniem 1 grudnia 2013r. dr. hab. Janusza Czerepkę na stanowisko dyrektora Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Janusz Czerepko, nowy dyrektor IBLJanusz Czerepko, nowy dyrektor IBLFot. IBL

Janusz Czerepko ukończył Wydział Leśny SGGW w 1997r. Pracę rozpoczął w Instytucie Badawczym Leśnictwa, w Zakładzie Urządzania Lasu. Rozprawę doktorską obronił w 2002 roku, a stopień doktora habilitowanego uzyskał w roku 2012. Jest też absolwentem studiów podyplomowych z zakresu zarządzania, które ukończył w roku 2013 na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

W ciągu 16 lat pracy w Instytucie Badawczym Leśnictwa przeszedł szczeble kariery naukowej od stażysty, przez asystenta i adiunkta do profesora nadzwyczajnego. W latach 2004-2009 pełnił funkcję kierownika Pracowni Gleboznawstwa i Typologii w Zakładzie Siedliskoznawstwa, a od 2010 roku - kierownika Zakładu Ekologii Lasu.

Uczestniczył w realizacji blisko czterdziestu projektów badawczych, z tego w 11 był koordynatorem. Dotychczas zajmował się problematyką badawczą z zakresu siedliskoznawstwa i ochrony przyrody, a w szczególności dynamiką ekologii siedlisk i zbiorowisk leśnych oraz metodami ich ochrony. Jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu publikacji naukowych i trzech pozycji książkowych. Jest również recenzentem artykułów naukowych, m.in. w czasopismach: "Forest Ecology and Management, Geoderma, Ecological Research", "Scandinavian Journal of Forest Research", "Folia Forestalia Polonica", "Leśne Prace Badawcze" i "Sylwan".

Był opiekunem stażystów zagranicznych z Włoch, Francji i Białorusi. Prowadził kilkadziesiąt warsztatów i szkoleń z zakresu ochrony przyrody, typologii leśnej, inwentaryzacji siedlisk i gatunków, wskaźników oceny różnorodności biologicznej. Wygłosił ponad 50 referatów na konferencjach, kongresach i seminariach w kraju oraz zagranicą.

 

Profesor Janusz Czerepko jest autorem i współautorem ponad 40 opinii przygotowywanych przez Instytut Badawczy Leśnictwa m.in. dla Ministerstwa Środowiska, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska. Swoim doświadczeniem dzielił się jako ekspert organizacji krajowych i międzynarodowych, w tym: Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska i ICP Forest - monitoringu lasów w zakresie różnorodności biologicznej. Jest członkiem komitetu redakcyjnego "Folia Forestalia Polonica", Series A - Forestry oraz opiekunem trzech rozpraw doktorskich.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz