DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Sytuacja w EU rok po rozszerzeniu

Autor:
Źródło:
Data: 2005-04-18


"Handelsblatt", 14.04.2005, " Rozszerzenie UE zaostrza konkurencję o pracę",D. Hess.
"Handelsblatt", 14.04.2005, "Europa jest sukcesem", wywiad z L. G. Braunem...

Rok po rozszerzeniu UE w Niemczech wzrasta strach przed "tanią konkurencją" z nowych państw członkowskich. Niemieccy pracownicy przejawiają obawy napływem konkurencyjnej siły roboczej z Europy Wschodniej.
Wiele przedsiębiorstw niemieckich przeniosło produkcję do wschodnich państw sąsiednich w celu uzyskania korzyści z niskich kosztów pracy w tych krajach. Wielu ekonomistów uważa, że wprowadzenie płac minimalnych oraz rozszerzenie ustawy oddelegowania pracowników na dalsze obszary będzie naruszeniem swobody świadczenia usług. Jednakże rząd niemiecki jest przekonany, że swoboda ta będzie masowo nadużywana, dlatego też chce wprowadzić środki zapobiegawcze. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że rząd bierze pod uwagę jedynie dobro pracowników zapominając o sytuacji konsumentów.
Swoboda świadczenia usług doprowadzi do zmniejszenia kosztów produkcji, tym samym do zmniejszenia kosztów utrzymania. Głównym zadaniem gospodarki rynkowej jest zaspakajanie potrzeb konsumenta. Koordynator ds. stosunków polsko - niemieckich Irena Lipowicz zareagowała na aktualną debatę w Niemczech z dużym niesmakiem.
Stwierdziła, że w Polsce jeszcze nikt nie skarżył się na zyski przedsiębiorstw niemieckich, które są efektem niższych kosztów pracy na terenie Polski. Z drugiej strony Niemcy próbują zamknąć swój rynek pracy. Lipowicz określiła to podejście jako "podwójną moralność". Niemieckie inwestycje znacznie wzrosły w nowych państwach członkowskich. Braun, prezydent Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, w wywiadzie podaje, że eksport z Niemiec do 10 nowych państw członkowskich wzrósł w 2004 roku o 10%.
Z tej nadwyżki powstało w Niemczech około 80 000 nowych miejsc pracy. Braun stwierdził, ze rozszerzenie EU jest sukcesem i wielką szansą dla gospodarki niemieckiej.

z serwisu MSZ / Rok: VI Numer: 72/1104


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz