/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Tajemniczy inwestor wykupuje wierzytelności Dreweksu

Drewex

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewex
Data: 2013-12-04


W ostatnich tygodniach zarząd znajdującej się w upadłości spółki Drewex SA poinformował o podpisaniu umów wykupu wierzytelności spółki od Raiffeisen Bank Polska SA oraz Beskidzkiego Banku Spółdzielczego SA.

Drewex specjalizował się w produkcji mebli dla dzieciDrewex specjalizował się w produkcji mebli dla dzieciFot. Drewex

Nowego inwestora zarząd spółki pozyskał pod koniec września br., dotychczas jednak nie ujawniono kim on jest. Wcześniej Drewex wypowiedział ofertę inwestycyjną spólki c2m S.A. ze Szczecina.

W połowie października zarząd Dreweksu poinformował o podpisaniu listu intencyjnego, w którym tajemniczy inwestor deklaruje, że jest zainteresowany przejęciem spółki zarówno w zakresie kapitałowym, jak i operacyjnym, oraz że posiada ku temu odpowiedni środki. Umowa ma obowiązywać przynajmniej do końca czerwca 2014r., w tym czasie spółka powinna zawrzeć układ z wierzycielami.

W umowie Inwestor i spółka zobowiązały się do współpracy w zakresie zawieranego przez Drewx układu z wierzycielami i tworzenia skutecznej strategii wykupu wierzytelności spółki po cenach akceptowanych przez Inwestora. Strony uzgodniły, iż propozycje układowe będą przewidywały redukcję wierzytelności wchodzących w układ do 90% wartości wierzytelności (dla wierzytelności powyżej 10 tys. zł) i po przegłosowaniu układu będą płatne jednorazowo przez Inwestora. Wierzytelności poniżej 10 tys. zł mają zostać zredukowane o 10%. To ciężkie warunki, jednak w przypadku likwidacji spółki wierzyciele układowi, którym Drewex jest winien ok. 2 mln zł, najprawdopodobniej nie otrzymaliby ani złotówki, gdyż cały majątek firmy jest zabezpieczony na rzecz banków.

Drewex SA znajduje się upadłości od października 2011r. Początkowo zarząd spółki złożył wniosek o upadłość likwidacyjną, później zmienił go na układową. Z kolei wniosek o ponowną zmianę, z powrotem na likwidacyjną, wbrew zarządowi spółki, złożył na początku 2013r. nadzorca sądowy. Zgodnie z tym wnioskiem Sąd Okręgowy w kwietniu br. ogłosił upadłość likwidacyjna spółki, ale w lipcu Sąd Apelacyjny pozytywnie rozpatrzył zażalenie zarządu i nakazał powtórne rozpoznanie wniosku. Do dnia dzisiejszego Sąd Okręgowy nie zajął się sprawą. 

Tymczasem w listopadzie Drewex spłacił ok. 228 tys. zł bankowi DnB NORD Polska SA (ok. 25% wierzytelności), a Inwestor podpisał porozumienia z Raiffeisen Bank Polska i Beskidzkim Bankiem Spółdzielczym.

Zgodnie z nimi, wierzytelności Raiffeisen Bank Polska w kwocie ponad 3,451 mln zł zostaną odkupione przez Inwestora za pośrednictwem funduszu sekurytyzacyjnego. O formie wykupu wierzytelności Beskidzkiego Banku Spółdzielczego (ponad 123 tys. zł) nie poinformowano.

 

Drewex SA w pierwszych trzech kwartałach br. uzyskał przychody ze sprzedaży na poziomie 1,869 mln zł (2012: 3,408 mln zł) i zanotował stratę netto w wysokości 3,035 mln zł (2012: 2,356 mln zł).


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz