/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
WSZYSTKO Z DREWNA

Król korka najbogatszym Portugalczykiem

Autor: oprac. dja
Źródło: Exame
Data: 2013-12-02


Américo Ferreira de Amorim, prezes i główny udziałowiec Grupy Amorim nazywany "Królem korka" jest według lizbońskiego miesięcznika "Exame" ponownie najbogatszym obywatelem Portugalii.

Américo Ferreira de Amorim, Król korka, prezes Amorim GroupAmérico Ferreira de Amorim, Król korka, prezes Amorim GroupFot. Amorim Group

Według "Exame" wartość majątku jakim dysponuje Amorim wzrosła ponad dwukrotnie i obecnie wynosi ok. 4,5 mld euro. -Rewelacyjne wyniki finansowe Américo Amorim zawdzięcza zarówno dobrym rezultatom grupy Amorim Corticeira, jak i posiadanym udziałom w spółkach Galp Energia oraz Banco Popular - napisano w portugalskim miesięczniku ekonomicznym.

Nieco inaczej wycenia majątek 79-letniego miliardera amerykański magazyn "Forbes". W zestawieniu najbogatszych ludzi świata w 2013 umiejscowił go na 316. pozycji z fortuną wartą 4,1 mld USD, wobec 4,4 mld USD rok wcześniej. W 2008r. "Forbes" szacował majątek Amorima na 7 mld USD.

Kora dębu korkowego zmagazynowana na terenie fabryki, która ją przetwarzaKora dębu korkowego zmagazynowana na terenie fabryki, która ją przetwarzaFot. Amorim Group

Początki przedsiębiorstwa należącego do rodziny Amorim sięgają 1870r. kiedy to powstała mała rodzina wytwórnia korków do win. Dziś Corticeira Amorim jest największym producentem naturalnego korka na świecie i jednym z głównych filarów Grupy Amorim. Według danych firmy jest liderem na rynkach: korków do butelek (25% udziałów w światowym rynku), pokryć podłogowych i ściennych z korka (65%), kompozytów z korka (55%) oraz materiałów izolacyjnych z korka (80%).  

W 2012r. spółka Corticeira Amorim osiągnęła sprzedaż na poziomie 511 mln euro i zysk netto w wysokości 31 mln euro. Firma sprzedaje swoje produkty do ponad stu krajów świata. W Polsce jest obecna poprzez spółkę Dom Korkowy i znaną na rynku podłóg markę Wicanders. 

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA