/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Lasy Państwowe zawarły umowę z PSE w sprawie gruntów pod liniami energetycznymi

Autor:
Źródło: Polskie Sieci Energetyczne
Data: 2013-11-30


29 listopada 2013r. w Puszczykowie k/Poznania zostało podpisane porozumienie pomiędzy PSE i siedemnastoma regionalnymi dyrekcjami Lasów Państwowych. Dotyczy ono współpracy przy ustanawianiu służebności przesyłu na rzecz PSE, a także rozliczenia kosztów korzystania z gruntów leśnych w latach 2006 – 2013.

Kwestia służebności leśnych gruntów pod liniami energetycznymi od wielu lat była przedmiotem negocjacji pomiędzy LP i PSEKwestia służebności leśnych gruntów pod liniami energetycznymi od wielu lat była przedmiotem negocjacji pomiędzy LP i PSEFot. D. Jabłoński

Część linii przesyłowych należących do PSE przebiega przez tereny będące w zarządzie Lasów Państwowych. Warunki korzystania z tych terenów regulowały dotychczas różnego rodzaju umowy i porozumienia na udostępnienie gruntu. Podpisane porozumienie pozwoli na ujednolicenie warunków technicznych i finansowych udostępniania terenów znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych pod liniami przesyłowymi PSE oraz uregulowanie kwestii spornych w tym zakresie. Wszystkie dotychczasowe umowy i porozumienia z tego obszaru sukcesywnie będą zastępowane umowami o ustanowienie służebności przesyłu.

-Intencją stron jest takie ułożenie wzajemnych stosunków, które przy wykorzystaniu instytucji służebności przesyłu pozwoli na utrzymanie i prowadzenie eksploatacji istniejących linii elektroenergetycznych na gruntach pozostających w zarządzie Lasów Państwowych, z poszanowaniem interesów Stron – mówi Adam Wasiak, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Nasza infrastruktura - obiekty i urządzenia sieci przesyłowej – służą realizacji celów publicznych, do których należy zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Nie wolno jednak zapominać o dbałości o środowisko. Zasadnym jest aby za uszczuplenie lub ograniczenie z korzystania z naturalnych zasobów każdorazowo należała się kompensata. – podkreśla Henryk Majchrzak, Prezes Zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych. We wszystkich obszarach działalności PSE niezwykle ważne są zasady społecznej odpowiedzialności biznesu oraz przejrzyste reguły wobec Interesariuszy i środowiska – dodaje Prezes Majchrzak.

Strony uzgodniły również, że w ciągu pół roku od dnia zawarcia porozumienia zostaną podpisane umowy o ustanowienie służebności przesyłu i nastąpi rozliczenie za korzystanie z gruntu dla  wszystkich obiektów PSE zlokalizowanych na nieruchomościach zarządzanych przez Lasy Państwowe.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz