/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Polsko-Rosyjskie porozumienie o współpracy w leśnictwie

Autor:
Źródło: Ministerstwo Środowiska
Data: 2013-11-30


21. listopada br. Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska podpisał porozumienie o współpracy w dziedzinie gospodarki leśnej z Rosją. Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Ekologii Federacji Rosyjskiej reprezentował wiceminister Vladimir Lebedev.

Vladimir Lebedev i Janusz Zaleski podpisują porozumienie o współpracy w leśnictwieVladimir Lebedev i Janusz Zaleski podpisują porozumienie o współpracy w leśnictwieFot. Ministerstwo Środowiska

Celem porozumienia jest wzmocnienie i rozwój współpracy w dziedzinie gospodarki leśnej, w tym wymiana doświadczeń związanych z użytkowaniem i ochroną lasów. W ramach memorandum strony określiły dziewięć obszarów współpracy. Obszary te odnoszą się m. in. do zagadnień związanych z zagospodarowaniem i użytkowaniem lasów, inwentaryzacją zasobów leśnych, monitoringiem, rozwiązaniami prawnymi w sektorze leśnym a także problematyką ochrony lasów przed pożarami, szkodnikami i chorobami. Kooperacja obejmować będzie również kwestie związane z ochroną różnorodności biologicznej, genetyką i selekcją gatunków leśnych, statystyką i monitoringiem lasów, a także badaniami naukowymi w zakresie gospodarki leśnej.

-Rosja, która dysponuje największymi zasobami leśnymi na świecie i Polska, której leśnictwo osiągnęło bardzo wysoki poziom, to znakomici partnerzy do współpracy. Wymiana doświadczeń będzie dobrze służyła obu stronom - podkreśl wiceminister Zaleski podczas spotkania z polskimi i rosyjskimi leśnikami w Niepołomicach.

Realizacja memorandum odbywać się będzie poprzez wymianę informacji i wiedzy eksperckiej w zakresie gospodarki leśnej, którymi dysponują Polska i Rosja. Większość działań wymagać będzie zaangażowania jednostek operacyjnych, w tym Lasów Państwowych ze strony polskiej oraz Federalnej Agencji Leśnej z strony rosyjskiej. Ustalono także, że w celu koordynacji współpracy powołana zostanie polsko-rosyjska grupa robocza.

Porozumienie o współpracy zostało podpisane w Niepołomicach, na terenie RDLP Kraków, gdzie delegacja rosyjska miała okazję zapoznać się z praktyką leśną oraz unikatową przyrodą Puszczy Niepołomickiej. W spotkaniu udział  wzięli Aleksander Panvilov, szef Leśnej Agencji Federalnej oraz przedstawiciele Lasów Państwowych, w tym dyrektor generalny LP Adam Wasiak, dyrektorzy regionalni i leśnicy z regionu, a także dyrektor Janusz Dawidziuk z Biura Urządzania Lasów. Rozmowy w Niepołomicach stworzyły doskonałą okazję do zaplanowania szczegółów przyszłej współpracy.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz