/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Submisja drewna cennego w Nadleśnictwie Włoszczowa

Lasy Państwowe

Autor: Edyta Nowicka
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2013-11-30


25. listopada odbyła się IV Submisja Drewna Specjalnego Przeznaczenia „Włoszczowa 2013”. Nadleśnictwo sprzedało całość olchowego drewna o specjalnych cechach jakościowo-wymiarowych i technicznych wystawionego do submisji – ponad 130 m3, 157 sztuk – tzw. „losów”.

Na aukcji wystawiono drewno olchowe przeznaczone do produkcji sklejki i okleinyNa aukcji wystawiono drewno olchowe przeznaczone do produkcji sklejki i okleinyFot. Lasy Państwowe

Olsza czarna z włoszczowskich lasów jest słynna nie tylko w regionie, ale i w całym kraju ze względu na szczególne właściwości i przydatność do produkcji sklejki i okleiny. Cechują ją mała zbieżystość pni (pełne kłody) i brak sęków. Na wysokie walory użytkowe wpływa także niepowtarzalny rysunek drewna i wyjątkowa barwa. Dlatego jest poszukiwana przez firmy produkujące sklejki i okleiny m.in. na meble, podłogi. Co ciekawe, nie dyskwalifikują tego surowca zdarzające się czasem wewnętrzne wady tj. zgnilizna.

Od 8. do 24. listopada przed złożeniem pisemnych ofert potencjalni nabywcy mogli oglądać drewno na składnicy w leśnictwie Zabrody. Oferty w submisji złożyły cztery firmy. W siedzibie nadleśnictwa nastąpiło ich komisyjne otwarcie. Wszystkie spełniały formalne wymogi określone przez nadleśnictwo. O zakupie decydowała najwyższa cena zaproponowana przez oferentów na poszczególne sztuki (tzw. losy). Najdroższą sztukę sprzedano w cenie 1380 zł brutto za m3, przeciętnie 855 zł za 1 m3.

Sprzedaż drewna cennego w Nadleśnictwie Włoszczowa ma wieloletnie tradycje – począwszy od grudnia 2006 roku miały miejsce 4 submisje i 5 aukcji – ta forma sprzedaży jest jeszcze bardziej emocjonująca ze względu na sposób rozstrzygnięcia w drodze licytacji ustnej.

Przygotowania do  submisji oraz jej przebieg, zgodnie z uregulowaniami Dyrektora Generalnego LP, nadzorowali pracownicy RDLP w Radomiu, którzy zajmują się sprzedażą i promocją drewna. Być może będzie to początek rozpropagowania tej formy sprzedaży w innych nadleśnictwach RDLP w Radomiu.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz