/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

OZE przyszłością energetyczną Polski

Ministerstwo Gospodarki, PAP

Autor: oprac. pks
Źródło: Ministerstwo Gospodarki, PAP
Data: 2013-11-29


Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne kraju, tworzy miejsca pracy oraz obniża emisyjność gospodarki – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas konferencji: „Rozwój odnawialnych źródeł energii szansą dla Polski”, która odbyła się 27 listopada 2013r. w Ministerstwie Gospodarki.

Konferencja: Rozwój odnawialnych źródeł energii szansą dla PolskiKonferencja: Rozwój odnawialnych źródeł energii szansą dla PolskiFot. Ministerstwo Gospodarki

OZE przyszłością energetyczną Polski
Wicepremier Piechociński podkreślił, że dzięki odpowiednim zapisom "Polityki Energetycznej Polski do 2050r." możliwe będzie oparcie sektora na odnawialnych źródłach energii. Pozwoli to również na efektywne gospodarowanie złożami paliw kopalnych, które ulegają wyczerpaniu. - Teraz podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski są krajowe zasoby węgla. W kolejnych dziesięcioleciach będzie to OZE, a więc biomasa, biogaz, energia słoneczna i energia wiatrowa na lądzie i morzu - wyjaśnił.

Zaznaczył jednak, że przejście z energetyki węglowej w kierunku nieemisyjnej, opartej o OZE czy atom, to długotrwały proces, który wymaga dobrej strategii politycznej, gospodarczej, zapewnienia odpowiednich podstaw prawnych oraz źródeł finansowania. –Energetyka jest branżą niezwykle mocno wpływającą na wszystkie dziedziny naszego życia. Dlatego wszelkie zmiany w tym sektorze należy przygotowywać z odpowiednią starannością i wyprzedzeniem – powiedział wicepremier.

Biomasa tak, drewno nie
Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski podkreślił, że niedopuszczalne jest spalanie w ramach OZE drewna, za wyjątkiem pewnych jego odpadów. Tym samym należy spodziewać się, że w nowej ustawie podtrzymane zostaną zapisy wyłączające drewno pełnowartościowe (nadające się do dalszego przerobu) ze źródeł biomasy.

Nowa ustawa OZE
Janusz Piechociński przypomniał również, że termin trwających obecnie konsultacji projektu ustawy o OZE, które będzie stanowić fundament prawny dla realizacji polityki energetycznej w tym zakresie został wydłużony do 29 listopada br., aby każdy zainteresowany zagadnieniami OZE mógł zgłosić swoje uwagi, także w systemie konsultacji on-line. Jak zaznaczył, chce, by ustawa została szybko przyjęta, by w kolejnych 2-3 latach uruchomiony został potencjał inwestycyjny szacowany na 3-5 mld zł rocznie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz