/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Nieoczekiwana zmiana na stanowisku ministra środowiska

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2013-11-21


Maciej Grabowski, dotychczas pełniący funkcję Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów zostanie nowym ministrem środowiska - poinformował w środę premier Donald Tusk.

Maciej H. Grabowski otrzymal nominacje na stanowisko Ministra ŚrodowiskaMaciej H. Grabowski otrzymal nominacje na stanowisko Ministra ŚrodowiskaFot. Ministerstwo Finansów

-Zmiana podyktowana jest potrzebą radykalnego przyspieszenia prac, jeśli chodzi o regulacje dotyczące m.in. gazu łupkowego, ale mam także inne oczekiwania wobec pana ministra - powiedział Tusk na konferencji prasowej związanej z zmianami z rządzie. Dotychczasowy szef resortu środowiska, Marcin Korolec zostanie pełnomocnikiem rządu ds. klimatycznych.

Maciej H. Grabowski posiada doktorat z ekonomii (Uniwersytet Gdański). W latach 80. pracował w Polskich Liniach Oceanicznych jako oficer pokładowy (ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni jako inżynier nawigator).

Przez 18 lat pracował w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową, gdzie od roku 1991 pełnił funkcję wiceprezesa. Zajmował się badaniami nad systemami podatkowymi, transformacją systemów społeczno-gospodarczych, rynkami pracy.

W latach 1994-2000 prowadził wykłady na Uniwersytecie Gdańskim. Rozwijał Polskie Forum Strategii Lizbońskiej oraz Polskie Forum Obywatelskie. Brał udział w pracach nad przygotowaniem Strategii Rozwoju Kraju 2007-2015.

Od marca 2008 roku w Zespole Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów. W listopadzie 2008 roku został powołany na podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, gdzie jest odpowiedzialny za system podatkowy. W latach 2011-2012 członek Komisji Nadzoru Finansowego, a od lutego 2013 Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych.

Zaprzysiężenie nowych ministrów planowane jest na 27. listopada br.

Pierwsze komentarze na temat nieoczekiwanej zmiany w Ministerstwie Środowiska są zróżnicowane.

Dla środowisk tzw. "ekologów" nominacja jest nieporozumieniem, ale głównie przytaczany jest tu kontekst odbywającego się w Warszawie światowego szczytu klimatycznego oraz postawieniu na pierwszym miejscu kwestii gazu łupkowego, którego wydobyciu "zieloni" są przeciwni.

- Życzę sukcesu wszystkim nowym ministrom, natomiast mam wątpliwości, czy ekspert od finansów da sobie radę ze złożonymi problemami ochrony środowiska. Jest tam wiele problemów; gospodarka wodna, ochrona powietrza, etc. Nie mam podstaw, by sądzić, iż regulacje dotyczące gazu łupkowego zostaną wprowadzone bardzo szybko dlatego, że minister Grabowski, który został szefem MOŚ, zapowiadał działania w sferze gazu łupkowego - powiedział w wywiadzie dla PAP Janusz Steinhoff, minister gospodarki w rządzie AWS.

Z kolei w kręgach związanych z Lasami Państwowymi nowy minister wywołuje obawy, których wyrazem jest komentarz senatora Wojciecha Skurkiewicza, który na swoim blogu napisał: "Ze zmianą na stanowisku Ministra wiąże się jeszcze jedno olbrzymie zagrożenie. Jestem przekonany, że ta zmiana znacząco wpłynie na kondycję i przyszłość Lasów Państwowych. Osoba wiceministra finansów w resorcie środowiska nie wróży niczego dobrego. Minister Grabowski, który przez ostatnie lata odpowiadał za system podatkowy naszego kraju zapewne nie będzie miał najmniejszych skrupułów, aby wydrenować Lasy Państwowe z pieniędzy. Mam nieodparte wrażenie, że jego głównym celem nie będą łupki ale skok na kasę Lasów Państwowych".

Tymczasem przedstawiciele przemysłu drzewnego mają nadzieję, że nowy minister wesprze ich działania związane z negocjacjami dotyczącymi rynku surowca drzewnego. Te nadzieje mogą okazać się jednak płonne, wszak podobne oczekiwania wiązano z dotychczas urzędującym na czele ministerstwa Marcinem Korolcem, który przybył z ministerstwa gospodarki, a przedsiębiorców w ich działaniach nie wsparł.

Aktualizacja 27.11.2013r.

27. listopada br. Maciej H. Grabowski otrzymał z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego nominację na stanowisko Ministra Środowiska.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

fajne komentarze

Jakby LP zachowywały się racjonalnie odnośnie sprzedazy i cen drewna to nie musiały by się bać o swoją kasę.
Lasy skutecznie wykończą cały sektor drzewny a sektor drzewny jest jednym z najlepszych i najbardziej przyszlościowych sektorów. Mało kto wie, albo mało kto chce wiedzieć że Polska jest jednym z największych producentów mebli na świecie. Dlaczego nikt o tym nie mówi w mediach, tylko mówią o czymś takim jak gaz łupkowy, węgiel??
Warto chyba dojśc do kompromisu z tymi cenami??
Dlaczego nikt nie pokieruje lasami tak żeby POLSKA się rozwijała.
Widząc sposób kierowania LP a bardziej cenami kreowanymi przez lasy cieszę się, że ktoś sprowadzi was na dobrą drogę przez zabranie wam kasy.
Ps. tak dla jasności nie jestem związany ani z LP ani z sektorem drzewnym

Luka [15]Odpowiedz na ten komentarz2013-11-21 18:31:42

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz