DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Barlinek nominowany do Nagrody Gospodarczej Prezydenta

Barlinek SA

Autor:
Źródło: Barlinek SA
Data: 2005-04-14


Zakończył się drugi etap konkursu o Nagrodę Gospodarczą Prezydenta. Spośród 168 firm, zgłoszonych w ośmiu kategoriach, Kapituła Konkursu wybrała wąskie grono nominowanych do tej prestiżowej nagrody. W kategorii "Eksporter" jedną z 3 wyróżnionych w ten sposób firm jest Barlinek S.A.

Linia produkcyjna "deski barlineckiej"Linia produkcyjna "deski barlineckiej"

W intencji przyznającego nagrodę, "Eksporter" rozumiany jest jako firma, która eksportuje minimum 40% swoich towarów lub usług. W przypadku Barlinek S.A. udział sprzedaży zagranicznej wynosi ponad 50%, a samej deski barlineckiej "głównego produktu firmy" ponad 60%.

Aby pokonać silną konkurencję, Barlinek S.A. musiał spełnić szereg innych warunków. Członkowie Kapituły konkursu, wśród których znajdują się uznani ekonomiści i politycy, podejmując decyzję o nominacji brali pod uwagę m.in.: stosowanie przez kandydatów nowoczesnych technologii produkcji, marketingu i zarządzania; posiadanie uznanych światowych certyfikatów; osiąganie wysokiej rentowności z działalności gospodarczej; inwestycje w rozwój firmy; stosowanie zasad etyki i uczciwej konkurencji oraz ochronę środowiska naturalnego. Jednym z wymogów dodatkowych była działalność prospołeczna i charytatywna kandydata. Wszystkie warunki były rozpatrywane w kilkuletnim okresie działalności firmy.

Oprócz Barlinek S.A., do Nagrody Gospodarczej Prezydenta w kategorii "Eksporter", nominowano również firmy Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. oraz Zakłady Przemysłu Odzieżowego WARMIA S.A. Ostatecznego wyboru laureatów w poszczególnych kategoriach konkursu dokona Prezydent RP Aleksander Kwa"niewski. Wręczenie nagród odbędzie się 20 czerwca, na uroczystym koncercie z okazji "Dnia Polskiego" na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Barlinek S.A., od momentu prywatyzacji w 1999 roku, konsekwentnie buduje swoją pozycję na rynkach zagranicznych. Główny produkt firmy "deska barlinecka" jest nieustannie unowocześniany, a jego wzornictwo dopasowywane do najnowszych trendów. Już teraz w ofercie znajduje się ponad 85 propozycji tej podłogi. Oprócz deski barlineckiej, firma eksportuje: pelety, okleiny i materiały do montażu i eksploatacji deski barlineckiej. Produkty Barlinek S.A. znane są w ponad dwudziestu krajach na trzech kontynentach. Zwiększanie wolumenu eksportu poprzedziły znaczące inwestycje. W czerwcu 2004 roku, oddano do użytku drugi zakład deski barlineckiej. Nowa linia powiększyła potencjał produkcyjny firmy do ponad 4 mln m2 w skali roku, co stawia Barlinek S.A. w gronie pięciu największych producentów podłóg trójwarstwowych na świecie. Firma jest również największym przedsiębiorstwem tej branży w Europie, w którym cały proces produkcyjny od surowca po produkt finalny przeprowadzany jest w jednym miejscu. Rosnąca popularność barlineckich podłóg za granicą skłoniła firmę do inwestycji w kolejny zakład produkcyjny. Nowa linia deski barlineckiej zostanie uruchomiona już w 2006 roku. Oprócz dalszego zwiększenia potencjału produkcji do 6 mln m2 deski barlineckiej rocznie nowy zakład zapewni około 200 miejsc pracy.

Konkurs o Nagrodę Gospodarczą Prezydenta istnieje od roku 1998. Powodem jego ustanowienia była chęć uhonorowania przedsiębiorstw, eksporterów, inwestorów zagranicznych i innych podmiotów, które wnoszą znaczący wkład w unowocześnienie i rozwój gospodarki kraju, budują jej pozytywny obraz na rynku polskim i zagranicznych, tworzą stabilne miejsca pracy, dbają o ochronę środowiska naturalnego oraz wspierają lokalne społeczności.

Konkurs ma trzy etapy. W etapie pierwszym uprawnione urzędy instytucje, organizacje oraz fundacje przesyłają udokumentowane wnioski swoich kandydatów. W etapie drugim Kapituła konkursu wybiera do trzech nominowanych w każdej z ośmiu kategorii, którymi są: "Polskie Przedsiębiorstwoś, "Średnie Polskie Przedsiębiorstwo", "Małe Polskie Przedsiębiorstwo", "Instytucja Finansowa", "Eksporter", "Gospodarstwo Rolne", "Inwestycja Zagraniczna" i "Wynalazek". O wyborze laureatów poszczególnych kategorii decyduje, w trzecim etapie konkursu, osobiście prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Konkurs ma charakter honorowy. Nominowani i laureaci otrzymują dyplomy i specjalne statuetki.

Barlinek S.A. nie po raz pierwszy został zgłoszony do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. W roku 2004, firma otrzymała nominację w kategorii "Polskie Przedsiębiorstwo".


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz