/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Usprawnienia w przyjmowaniu surowca w Kronopol sp. z o.o. w Żarach.

Autor: Jędrzej Kasprzak
Źródło: Kronopol Sp. z o. o.
Data: 2013-11-19


Fabryka płyt drewnopochodnych Kronopol w Żarach to jeden z największych na świecie zakładów produkujących płyty drewnopochodne. Rocznie do zakladu trafia ponad 2 mln m3 drewna. O doświadczeniach z odbiorem tak dużych ilości surowca i próbami jego usprawnienia opowiada Jędrzej Kasprzak Prokurent d/s Zakupu Surowca Drzewnego i Ochrony Środowiska w Kronopol sp. z o.o.

Jak usprawnić odbiór dużych mas surowca drzewnegoJak usprawnić odbiór dużych mas surowca drzewnegoFot. Drewno.pl

Firma Kronopol Sp. z o.o. w Żarach, należąca do Szwajcarskiej Grupy Krono, to jeden z największych na świecie zakładów produkujących płyty drewnopochodne. Rocznie w fabryce w Żarach wytwarzane jest około 1,5 mln m3 różnego rodzaju płyt wiórowych, MDF i OSB. Do ich produkcji zużywane jest ponad 2 mln m3 surowca drzewnego w ciągu roku, co przekłada się na ponad 300 ciężarówek z surowcem drzewnym docierających każdego dnia do zakładu w Żarach.

"W całej Szwajcarskiej Grupie Krono, do której należy Kronopol, wewnętrzny rozchód drewna rozliczany jest w ATROTONACH. Tony ATRO to powszechnie przyjęta na świecie metoda rozliczania dostaw surowca drzewnego na cele przemysłowe (produkcja płyt i celulozy)." - mówi Jędrzej Kasprzak. "-Dlatego również w fabryce w Żarach ze wszystkich dostaw surowca pobierane są próby w celu określenia zawartości suchej masy drzewnej (tzw ATRO)."

W Kronopolu wygląda to następująco: każda dostawa surowca jest ważona na legalizowanych wagach. Następnie zgodnie z procedurą pobierane są próby.

W przypadku drewna okrągłego dokonuje się tego przy pomocy specjalnie przystosowanych pilarek.

Pobierane próbek za pomocą pilarki łańcuchowejPobierane próbek za pomocą pilarki łańcuchowejFot. Kronopol

Natychmiast po pobraniu próbki (trociny) są dokładnie mieszane i ważone na legalizowanych wagach laboratoryjnych. Próbkę oznacza się kodem kreskowym i wstawia do szafy suszarniczej. Następnego dnia rano po minimum dziesięciogodzinnym suszeniu próbki są ponownie ważone.

Pobrane próbki w postaci trocin trafiają do suszarkiPobrane próbki w postaci trocin trafiają do suszarkiFot. Kronopol

Na podstawie różnicy ciężaru próbek (mokrej oraz suchej) określa się zawartość suchej masy drzewnej w danej dostawie. Procedury przyjmowania surowca drzewnego w tonach atro są regularnie kontrolowane przez Holzforschung Austria.

Każda z próbek jest oznaczona w sposób pozwalający na jej identyfikacjęKażda z próbek jest oznaczona w sposób pozwalający na jej identyfikacjęFot. Kronopol

Kronopol stosuje od wielu lat metodę atro do rozliczeń z dostawcami odpadów tartacznych. O wiarygodności tej metody świadczyć może rosnąca liczba dostawców akceptujących ten system rozliczeń. "Obecnie wg ton atro płacimy za dostarczane odpady tartaczne oraz drewno okrągłe z importu." - informuje Jędrzej Kasprzak. "Dostawcy mają dostęp do portalu, na którym już następnego dnia mogą sprawdzić wyniki zawartości suchej masy swoich dostaw."

"Niedawno podjęliśmy pierwsze próby rozliczania drewna z Lasów Państwowych w tonach atro" - opowiada dalej Jędrzej Kasprzak. "Pierwsze próby zostały przeprowadzone z Nadleśnictwem Świeradów. Drewno, papierówka świerkowa, pochodziła z trudnych górskich trzebieży wykonywanych przy pomocy harvesterów. Bez pomocy maszyn zabieg na tych powierzchniach byłby bardzo trudny do wykonania. Drewno nieco odbiegało od normy na surowiec S2A i S2A P w związku z gorszym okrzesaniem i ponadnormatywnymi krzywiznami. W związku z tym obecnie obowiązujące przeliczniki mp/m3 nie byłyby do końca odpowiednie."

W Biurze Marketingu DGLP oraz w Wydziale Marketingu RDLP we Wrocławiu zrodził się pomysł przeprowadzenia testowego przekazania tego drewna w tonach atro. Warto wiedzieć, że Lasy Państwowe posiadają opracowaną w 1994 roku Instrukcję Przekazywania Surowca Drzewnego Metodą ATRO."

Test odbył się zgodnie z zapisami ww. instrukcji. Uzyskane wyniki atro były zbliżone do wartość określonych we wspomnianej instrukcji. Należy podkreślić, że wartości atro (bezwzględnie suchej masy drzewnej) pojedynczych dostaw mogą się między sobą różnić. Wyniki atro zależą od gęstości drewna, a ta z kolei uzależniona jest od wielu czynników takich m.in. jak siedlisko, wiek drzewostanu, genotyp. Niemniej jednak średnie uzyskane dla większej liczby dostaw dają wyniki odzwierciedlające w pełni zawartość tkanki drzewnej w drewnie.

Przyjmowanie surowca w tonach atro, to obok przejmowania drewna w dużych stosach, które Kronopol i Lasy Państwowe testowały w tym roku, kolejny krok w kierunku usprawnienia odbioru z Lasów Państwowych masowego surowca, jakim jest drewno średniowymiarowe S2A.

Nowym rozwiązaniem mającym na celu usprawnienie przyjmowanie surowca w Kronopolu jest również uruchomiony niedawno system informowania za pomocą portalu internetowego firm transportowych o przydzielonych na kolejny tydzień limitach dostaw surowca. "Przewoźnicy na stronach internetowych mogą ponadto sprawdzić historię zrealizowanych przez siebie dostaw." - mówi Kasprzak. "W październiku br. system ten został rozszerzony. Obecnie również nadleśnictwa otrzymują za pomocą poczty elektronicznej informację o awizowanej na kolejny tydzień liczbie kursów z podziałem na firmy transportowe."

 

Mamy nadzieję, że uda się nam w przyszłości wprowadzić taki system awizacji dostaw, który spowoduje równomierny napływ surowca w ciągu całego dnia. Istnieją już takie rozwiązania, w których kierowca wyjeżdżając załadowanym samochodem z lasu wysyła sms’a i otrzymuje informację zwrotną o wolnym „oknie czasowym”. - kończy Jędrzej Kasprzak.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA