/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Enterprise Investors kupił 100% udziałów w spółce Danwood

Autor: oprac. dja
Źródło: Enterprise Investors
Data: 2013-11-07


Polish Enterprise Fund VII, fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors odkupił od Budimex SA 100% udziałów w spółce Budimex Danwood, jednej z największych i najdynamiczniej rozwijających się europejskich firm wyspecjalizowanych w produkcji domów gotowych. Wartość transakcji wyniosła 238,6 mln zł.

Dom wybudowany przez Danwood w Greystones w IrlandiiDom wybudowany przez Danwood w Greystones w IrlandiiFot. Budimex Danwood

Danwood jest producentem domów z elementów prefabrykowanych, przy których wytwarzaniu wykorzystuje nowoczesną technologię, cieszącą się popularnością w Niemczech i Skandynawii. Spółka ma siedzibę, fabrykę oraz dział projektowo-badawczy w Bielsku Podlaskim i Białymstoku. Produkcją domów prefabrykowanych przedsiębiorstwo zajmuje się od 1999r. (do 2008r. jako Unibud).

Zdolności produkcyjne spółki sięgają ponad 600 domów rocznie, co jej zdaniem czyni ją największym producentem domów gotowych w Polsce. Przedsiębiorstwo zatrudnia blisko 500 pracowników w swojej siedzibie w Bielsku Podlaskim oraz w przedstawicielstwach w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Austrii.

W 2012 roku firma wybudowała 565 domów, generując przychody na poziomie 315 milionów złotych i zysk w wysokości 23 mln zł. Na koniec trzeciego kwartału 2013r. portfel zleceń Danwoodu liczył 878 domów wobec 984 na koniec roku 2012r. i miał wartość 502 mln zł.

Wiodącym dla firmy jest rynek niemiecki, na który trafia 91% produkcji, a który jest największym europejskim rynkiem domów gotowych. Spółka kontroluje wszystkie kluczowe obszary łańcucha wartości: od etapu projektowania, przez produkcję elementów prefabrykowanych, sprzedaż, do etapu budowy i wykończenia domów.

-Widzimy duży potencjał rozwojowy spółki, która sprzedając wysokorozwinięty technologicznie produkt, z sukcesem buduje swoją pozycję na najbardziej wymagających rynkach europejskich. Wierzymy, że przy naszym wsparciu będzie mogła się ona dalej dynamicznie rozwijać. - powiedział Sebastian Król, partner w Enterprise Investors odpowiedzialny za transakcję, uzasadniając decyzję funduszu. -Kluczem do sukcesu jest bardzo kompetentny zespół zarządzający, który razem z nami będzie budował wartość firmy. - dodaje.

-Domy prefabrykowane są rozwiązaniem, które cieszy się coraz większą popularnością w całej Europie. Dzieje się tak, ponieważ są one przyjazne środowisku, energooszczędne i ekonomiczne w eksploatacji, a ich budowa zajmuje mniej czasu, i pochłania mniej pieniędzy niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych technologii. - tłumaczy specyfikę rynku Jarosław Jurak, prezes Danwood.

Spółka będzie koncentrować się na rozwoju organicznym i budowaniu pozycji lidera na kluczowych rynkach zbytu. -Będziemy umacniać swoją pozycję w pozostałych krajach niemieckojęzycznych, czyli w Austrii i Szwajcarii. Zamierzamy również wykorzystać swoją wiedzę oraz doświadczenie zdobyte w Niemczech i Skandynawii, by budować coraz więcej domów w Polsce. - powiedział Jurak.

Enterprise Investors jest najstarszą i jedną z największych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej grup funduszy private equity i venture capital. Firma działa od 1990 roku. Łączne środki ośmiu funduszy inwestycyjnych utworzonych przez Enterprise Investors przekroczyły 2 miliardy euro. Do tej pory fundusze zarządzane przez Enterprise Investors zainwestowały łącznie 1,6 miliarda euro w 131 spółek z różnych sektorów gospodarki. Przychody ze 102 zakończonych inwestycji przekroczyły 2 miliardy euro.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA