/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Trocinobeton podbije rosyjski rynek?

Autor: oprac. dja
Źródło: Irkucki Uniwersytet Techniczny
Data: 2013-10-30


Rosyjscy naukowcy z Irkuckiego Uniwersytetu Technicznego opracowali nową metodę produkcji materiałów budowlanych z mieszaniny wiórów drzewnych i cementu.

Trocinobeton z IrkuckaTrocinobeton z IrkuckaFot. Irkucki Uniwersytet Techniczny

Rosjanie pracowali nad udoskonaleniem właściwości i technologii wytwarzania materiału budowlanego tzw. trocinobetonu, znanego na rynku międzynarodowym pod nazwą durisol (w Polsce również suprema).

Uzyskany z połączenia drewna i betonu materiał ma niską gęstość i ma dużą odporność na mróz. Dzięki swej strukturze plastra miodu może "oddychać", co w połączeniu z jego właściwości termoizolacyjnymi zapobiega powstawaniu kondensacji na ścianach zewnętrznych ogrodzeń, jest dobrym izolatorem akustycznym i dźwiękochłonnym. Produkty z trocinobetonu mogą być szeroko stosowane w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej i przemysłowych zarówno przy budowie ścian zewnętrznych, wewnętrznych oraz stropów, jak i jako izolacja termiczna i akustyczna obiektów budowlanych.

Technologia wytwarzania tego materiału znana jest od dawna. Tradycyjnie przy produkcji trocinobetonu używa się wstępnie impregnowanych np. roztworem chlorku wapniowego włókien drewna iglastego, do których dodaje się cementu. Metoda opracowana przez Rosjan skupia się na wykorzystaniu lokalnie dostępnych surowców. -Jako spoiwa używamy tlenku magnezu w postaci dolomitu kaustycznego, który jest produktem ubocznym lokalnego przemysłu - mówi Vladimir Vorobchuk z Irkuckiego Uniwersytetu Technicznego. -W całej Rosji powstaje rocznie ok. około 700 mln ton odpadów drzewnych. Potencjał regionu Irkucka pod względem ilości odpadów drzewnych to ok. 300.000 m3 rocznie. Realizacja tego projektu może częściowo rozwiązać poważny problem ekologiczny w zakresie wytwarzania, magazynowania i ich unieszkodliwiania.

Wykorzystanie magnezu jako spoiwa obniża koszty produkcji materiału o 2-3 razy w stosunku do rozwiązań stosowanych tradycyjnie. Jego dodatkowa cechą jest dobre wiązanie z materiałami organicznymi (zrębki, trociny, wełna drzewna), a jednocześnie zapobiega ich gnicie.

-Dotychczas produkowane są w Rosji trocinobetony to arbolit (połączenie z cementem), ksylolit oparty na magnezycie kaustycznym oraz specjalistyczne płyty wiórowe w oparciu o żywice fenolowo-formaldehydowe. W przypadku produkcji trocinobetonu opartego na spoiwie cementowym, konieczne jest wstępne przeprowadzenie procedury mineralizacji drewna. Ponadto istnieją restrykcyjne wymagania, wśród których znajduje się min. użycie jako surowca wyłącznie rozdrobnionego drewna iglastego o ściśle określonym rozmiarze. W przypadku naszej technologii odpady nie wymagają wielu przygotowań i wstępnej mineralizacji - informuje V. Vorobchuk.

Obecnie badacze nadal pracują nad nowym materiałem, m.in. sprawdzając jego zachowanie po dodaniu różnorodnych wypełniaczy. Np. po dodaniu popiołów lotnych, powstających podczas spalania węgla w elektrowniach cieplnych, materiał uzyskuje bardziej zwartą strukturę.

Według pomysłu naukowców, produkcją nowego trocinobetonu powinny zająć się małe zakłady, które mogą być lokalizowane obok przedsiębiorstw zaangażowanych w mechaniczną obróbkę drewna. Według szacunków, rynkowa cena gotowego produktu w warunkach rosyjskich będzie wynosiła ok. 2000 rubli za m3, podczas gdy cena najtańszych materiałów konkurencyjnych kształtuje się na poziomie 3500-4000 rubli za m3.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz