/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Jakie łóżeczko dla dziecka?

Materiały prasowe

Autor: oprac. pks
Źródło: Materiały prasowe
Data: 2013-10-29


Przez pierwsze miesiące życia niemowlaka łóżeczko stanowi dla niego cały świat. Rodzice muszą zadbać, żeby było ono nie tylko ładne, ale również bezpieczne i komfortowe dla dziecka. Nim się obejrzymy dziewięć miesięcy ciąży zbliża się ku końcowi, a my stoimy w obliczu kluczowych decyzji dotyczących aranżacji pokoju niemowlaka. Kulminacyjnym momentem urządzania jest bez wątpienia kupno łóżeczka, w którym maluch spędzi najbliższe klikanaście miesięcy swojego życia. Podstawowym kryterium wyboru łóżeczka dziecięcego jest zazwyczaj jego wygląd. W oczekiwaniu na malucha chcemy stworzyć mu wprost wymarzone miejsce na ziemi, a piękne łóżeczko jest ważnym elementem tego planu. Nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że wraz z wyglądem weźmiemy pod uwagę również jakość, bezpieczeństwo i wygodę niemowlaka.

Łóżeczko BasicŁóżeczko BasicFot. My Room

 Optymalne jest łóżeczko z trzypoziomową regulacją wysokości. Dla noworodka wysokość boku nie powinna niższa niż 30 cm, gdy dziecko zaczyna siadać dno łóżeczka powinniśmy opuścić niżej. Gdy dziecko zaczyna wstawać wysokość boku nie powinna być mniejsza niż 60 cm. Niektórzy rodzice docenią opuszczany bok łóżeczka, który ułatwia układanie dziecka. Mechanizm opuszaczania powinie być tak skonstruwany, aby nie mogło go uruchomić dziecko.

Na rynku są dostępne dwa podstawowe rozmiary łóżeczek niemowlęcych 60x120 cm i 70x140 cm. Wiekszy rozmiar łóżeczka zapewnia kilkumiesięcznemu dziecku dużą swobodę ruchową, co na tym etapie rozwoju jest niezwykle ważne. Istotną kwestią jest również rozstaw szczebelków, który powinien wynosić od 2,5 do 6cm. Przy mniejszym istnieje ryzyko zaklinowania się rączki lub nóżki, przy większym główki dziecka.

Konstrukcja łóżeczka powinna umożliwiać wyjęcie kilku szczebelków, dzieki którym chodzące dziecko może samodzielnie opóścić łózeczko. Mechanizm ich wyjmowania musi uniemożliwiać ich wyjęcie przez dziecko.

Najlepszym materiałem do wykonania mebelka jest lite drewno, pokryte specjalistycznymi farbami lub lakierami. Niektóre elementy łóżeczek (np. wypełnienie szczytów) wykonywane są z płyty mdf lub rzadziej ze sklejki.

Przed zakupem należy łóżeczko dokładnie obejrzeć, czy nie ma elementów dekoracyjnych lub konstrukcyjnych, które maluch mógłby oderwać i połknąć. Znane są przypadki kiedy z powodu wad konstrukcyknych łóżeczka dziecko z niego wypadło. Wpadki zdarzają się również największym: w 2006r. IKEA wycofała z rynku dna do łóżeczek Tassa i Sniglar, które jak się okazało, były niebezpieczne dla dzieci z powodu zastosowania nieodpowiedniego kleju w procesie produkcji.

Krawędzie mebla muszą być pozbawione ostrych kantów, czy niebezpiecznych wycięć w których mogłaby uwięznąć główka lub kończyna dziecka. Jeśli łóżeczko wyposażone jest w kółka, koniecznie muszą posiadać blokadę.

Niezwykle ważne, żeby mebelek był starannie wykończony. Nierówna powierzchnia może spowodować, że maluch wbije sobie drzazgę, łuszczący się lakier może zostać połknięty lub nakruszyć się w oczy.

Kupując łóżeczko zwróćmy uwagę, czy producent gwarantuje zgodność wyrobu z europejskimi normami PN-EN 716-1:1999 oraz z normą PN-EN 1130-1-2001, które określają wymagania bezpieczeństwa dla łóżeczek i kołysek dziecięcych. Posiadanie przez łóżeczka innych atestów (np. Zakładu Badań i Wdrożeń Przemysłu Meblarskiego, Instytutu Technologii Drewna, Państwowego Zakładu Higieny) moze być dodatkowym argumentem przy jego wyborze.

Jeśli zastosowane okucia i konstrukcja pozwalają na wielokrotny montaż i demontaż łóżeczka, mebel może posłużyć więcej niż jednemu dziecku.

Łóżeczka wielofunkcyjne
Patrząc perspektywicznie warto wziać pod uwagę zakup łóżeczka wielofunkcyjnego, które połączy w sobie kilka funkcji lub posłuży dziecku również wtedy, gdy wyrośnie z tradycyjnego łóżeczka. Mebel taki może być np. połączeniem komody, szafki oraz przewijaka z łóżeczkiem dziecięcym. Może tez umożliwać w przyszłości przekształcenie łóżeczka w tapczanik, posiadać szufladę.

Meble wielofunkcyjne powinny posiadać atesty i spełniać normy identyczne jak zwykłe łóżeczka.


Łóżeczko niemowlęce Basic wykonane z drewna sosnowego i lakierowanego MDF-u
My Room

Materac
Dobre łóżeczko to dopiero połowa sukcesu. Równie ważny jest odpowiednio dobrany materac, który w dużej mierze decyduje o zdrowym śnie malucha. Po pierwsze rozmiar materaca musi być dopasowany do łóżeczka tak, by ściśle przylegać do jego boków lub szczebelków. Jednocześnie powierzchnia materaca musi mieć równą powierzchnię i nie może być pofałdowane.

Materac dla niemowlaka zdaniem pediatrów powinien charakteryzować się średnią twardością i elastycznie dopasowywać się do pozycji ciała dziecka. W materacu takim nie tworzą się wgłębienia w okolicy główki, czy pupy - ale lekko ugina się on pod ciężarem ciała dziecka. Zbyt twardy materac nie dopasuje się do kształtu ciała i nie zapewni kręosłupowi równomiernego podparcia.

Warto zwrócić uwagę również na materiał, z którego wykonany jest materac. Niektóre materace producenci opisują jako antyalergiczne (np. lateksowe, kokosowe), inne zapewniają wysoki komfort dla skóry dziecka - np. nie nagrzewają się od temperatury ciała lub posiadają system kanalików przez które swobodnie przepływa powietrze, dzięki czemu dziecko nie poci się leżąc w łóżeczku.

Standardem są obecnie materace dwustronne. Pamiętajmy, że regularne odracanie materaca, najlepiej wokół obu osi (obracamy materac na druga stroną i zamieniamy "głowę z nogami"), pozwoli na jego równomierne zużywanie się, dzięki czemu zachowa dłużej swoje właściwości.

Przy zakupie materaca powinnismy zwrócić uwagę, czy posiada on atest PZH nr HZ/03796/98. Niektóre produkty pochwalić się mogą również pozytywną oceną kliniczno-użytkową Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” albo rekomendacją Instytutu Matki i Dziecka.

Pościel
Wybór pościeli dla niemowlaka to często jeden z ulubionych etapów zakupów młodych mam. Jednka i tutaj powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach. Po pierwsze pościel powinna być w 100% wykonana z bawełny - domieszki syntetycznych materiałów mogą wywoływać u dziecka reakcje alergiczne, a także zdecydowanie pogarszają przewiewność tkaniny. Ze zdrowym rozsądkiem należy również podejść do kolorystyki i wzornictwa pościeli. Zbyt duża ilość jaskrawych kolorów i wzorów niekorzystnie wpływać będzie na komfort zasypiania dziecka.

Gwarancją wysokiej jakości materiału użytego do wykonania pościeli jest certyfikat Oeko-Tex® Standard 100, wiodącym w świecie znak bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych. Produkty, którym przyznano ten znak, są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka m.in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych i ekstrahowalnych metali ciężkich.

Jakie łóżeczko dla dziecka? (Zdjęcia: 2)

Łóżeczko BasicŁóżeczko ZBYSZEK L

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz