/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
CHEMIA DO DREWNA

W trosce o piękno – praktyczne porady jak czyścić i pielęgnować podłogę drewnianą

UZIN Polska

Autor: Biuro Prasowe UZIN Polska
Źródło: UZIN Polska
Data: 2013-10-23


Podłogę drewnianą można porównać do skóry – jeśli nie oczyszczamy i nie pielęgnujemy jej w odpowiedni sposób, z czasem staje się matowa, szara, przesuszona. Drewniane deski to materiał w 100-procentach naturalny, dlatego wymaga nieco więcej troski niż inne pokrycia podłogowe. Na szczęście, dzięki szeroko dostępnym profesjonalnym środkom, utrzymanie właściwiej kondycji podłogi z drewna nie jest trudne – podobnie zresztą jak skóry.

Piękno podłogi drewnianejPiękno podłogi drewnianejFot. UZIN Polska

Ogólna zasada czyszczenia i pielęgnacji podłogi drewnianej brzmi: jak najmniej wody! Choć dla osób nie mających dużego doświadczenia z drewnem może brzmieć to niedorzecznie (wszak do czyszczenia praktycznie wszystkiego zwykle używamy wody), jest to żelazna zasada, której należy przestrzegać. Drewno jest materiałem higroskopijnym, co oznacza, że jest wrażliwe na działanie wody – pochłania ją, co może doprowadzić do wypaczeń. Jak zatem czyścić drewnianą podłogę?

Lakier czy olej?

Czyszczenie podłogi drewnianej należałoby zacząć od ustalenia w jaki sposób została wykończona – lakierem czy olejem? Te dwa różne rodzaje wykończeń determinują dalsze postępowanie z podłogą – lakier jest bardziej odporny na działanie różnych środków, olej natomiast to materia delikatniejsza (za to lepiej chroni drewno przed wilgocią, bo wnika głęboko w jego pory).

W zależności od rodzaju wykończenia, należy zatem używać odpowiednich środków – przeznaczonych do powłok lakierowanych lub olejowanych.

Czyść i pielęgnuj za jednym zamachem!

Życie toczy się w nieubłaganym tempie, do którego i my musimy się dostosować. Regularne czyszczenie podłogi drewnianej i osobne zabiegi pielęgnacyjne mogłyby okazać się kłopotliwe, dlatego producenci środków proponują kompleksowe rozwiązania. Nowoczesne preparaty umożliwiają jednoczesne czyszczenie i pielęgnację. Przykładem takiego rozwiązania może być RZ 381 – koncentrat do czyszczenia parkietów lakierowanych oraz RZ 380 – mydło do podłóg drewnianych olejowanych.

Preparaty te nie tylko czyszczą bieżące zabrudzenia, rozpuszczają tłuszcz i osad, ale także zawierają wysokiej jakości środki pielęgnujące, które zabezpieczają drewno przed głębszym wnikaniem zanieczyszczeń. Ich regularne stosowanie pozwala utrzymać podłogę w świetnej kondycji i zachować jej naturalny, świeży wygląd na długie lata.

Ratunku! Plama!

Regularne czyszczenie pozwala utrzymać podłogę w dobrej kondycji, ale co jeśli zdarzy nam się mocno miejscowo zabrudzić drewno? Jak poradzić sobie z upartymi plamami?

W przypadku silnych zabrudzeń należy przeprowadzić bardziej gruntowne czyszczenie lub użyć specjalistycznego odplamiacza. Gruntowne czyszczenie warto zresztą przeprowadzać raz na jakiś dłuższy czas bez wyraźniej przyczyny, choćby po to by zmyć pozostałości starych środków pielęgnacyjnych.

Doskonałym wsparciem podczas generalnego czyszczenia podłogi drewnianej będzie środek RZ 350,  który sprawdzi się zarówno w przypadku podłogi lakierowanej, jak i olejowanej. Działa zdecydowanie, dzięki czemu zwalcza nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia, a jednocześnie jest delikatny i nie zagraża wrażliwemu materiałowi, jakim jest drewno. Błyskawicznie pokona nawet plamy smoły, tłuszczu czy ślady obcasów, znane każdej elegantce.

Jak przywrócić drewnianej podłodze dawny blask?

Podłoga drewniana z czasem może stracić swój pierwotny wygląd – codzienność może ją nieco przygasić. Zarysowania są widoczne zwłaszcza na podłogach wykończonych lakierem. Na szczęście na to również jest rada.

Jeśli chcemy tchnąć życie w nasz parkiet warto użyć środka pielęgnacyjnego RZ 360, który zabezpieczy lakierowaną powłokę oraz nada jej ekskluzywny połysk. Wyretuszuje także niewielkie rysy, co pozytywnie wpłynie również na stan techniczny podłogi i przedłuży jej żywotność. Jeśli nie chcemy nadawać podłodze intensywnie połyskliwego charakteru, możemy wybrać RZ 363, który sprawi, że lakierowane deski będą miały bardziej wyrafinowaną, jedwabistą poświatę – a przy tym zamaskuje drobne zarysowania.

Jak widać, naturalna podłoga drewniana może być piękna przez długi czas – choć czyszczenie i dbanie o nią jest nieco bardziej wymagające, specjaliści z dziedziny renowacji podłóg dają nam do ręki całkiem potężny oręż do walki o jej perfekcyjny wygląd.

W trosce o piękno – praktyczne porady jak czyścić i pielęgnować podłogę drewnianą (Zdjęcia: 2)

Piękno podłogi drewnianejMydło do podłóg drewnianych

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA