/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Wood-Mizer w Chorwacji: Produkcja palet i brykietu w firmie Koscal

Wood-Mizer

Autor:
Źródło: Wood-Mizer
Data: 2013-10-15


Żelimir Koscal, z zawodu tokarz, założył swoją firmę Koscal w 1993 roku. „Tata pracował w garażu, potem zatrudnił jednego pracownika, a później drugiego i trzeciego, aż w końcu wybudował niewielką halę", – opowiada jego syn Marko Koscal. „Na początku kupiliśmy trak Wood-Mizer LT25. Był to okres, kiedy ten sprzęt produkowano jedynie w Ameryce. Po kilku latach zastąpiliśmy to urządzenie trakiem LT40 z częściowym wyposażeniem hydraulicznym. Jeszcze później zakupiliśmy LT40 z pełnym osprzętem hydraulicznym: łapami do załadunku kłód, zespołem obracania kłody i podnośnikami do jej poziomowania oraz ogranicznikami bocznymi i dociskiem".

Produkcja palet i brykietu w firmie KoscalProdukcja palet i brykietu w firmie Koscal

Nieopodal wsi Popovaca w Chorwacji, gdzie mieszka Żelimir Koscal, znajduje się duży zakład przemysłowy, który ciągle potrzebuje palet.

„Zaczęliśmy wykonywać palety dla tego przedsiębiorstwa. Już po miesiącu mieliśmy dwóch klientów, potem trzech i tak dalej… Dziś mamy, jak szacuję, 30 odbiorców naszych palet", – kontynuuje Marko Koscal. „W 2004 roku kupiliśmy działkę o powierzchni 20 000 m2 we wsi Goraja Jelenska na terenach, gdzie kiedyś wydobywano glinę".

Również wtedy zastosowali oni rodzinną strategię stopniowego rozwoju firmy i, konsekwentne inwestując, wybudowali nowe hale.

„Najpierw mieliśmy tylko jeden budynek produkcyjny. Teraz mamy 4 i na dodatek kolejny w planach. Wszystkie hale są zadaszone, a ich całkowita powierzchnia wynosi 3000 m2. Teraz na dwie zmiany pracuje u nas 65 pracowników", – relacjonuje Marko.

Ostatnia większa inwestycja miała miejsce dwa lata temu, gdy firma zainstalowała linię do produkcji brykietów o wartości 1 200 000 Euro. Jedną trzecią nakładów inwestycyjnych stanowiły środki własne, a pozostałą część kredyty. Suszarnie zainstalowała firma chorwacka, a prasę do brykietów sprowadzono z Niemiec. Z tej linii produkcyjnej na eksport do Niemiec kierowane jest prawie 90% produkcji.

W czasie dość łagodnej zimy 2011/2012 roku popyt na brykiety znacznie się zmniejszył i wtedy pomocną dla przedsiębiorstwa okazała się nowa technologia Wood-Mizera, w którą zainwestowali umiejący przewidywać Koscalowie – ojciec i syn.

Kompleks urządzeń SLP do produkcji tarcicy
Drugim profilem produkcyjnym firmy Koscalów jest produkcja desek paletowych i opakowań. Jak wiadomo, wytwarzaniem palet firma Koscal zajmuje się od chwili powstania.

„Od dawna znamy traki Wood-Mizer, toteż gdy Kresimir Pregernik – przedstawiciel Wood-Mizer w Zagrzebiu – opowiedział nam o nowej linii SLP do produkcji tarcicy, pojechaliśmy do fabryki w Polsce i tam doszliśmy do wniosku, że taka linia świetnie się do nas nadaje.

Zamówiliśmy rozrzynarkę poziomą, czterogłowicową HR500. W maju 2008 roku, w Mediolanie na wystawie Xylexpo Koscalowie – ojciec i syn –zdołali zobaczyć całą linię SLP w działaniu.

„Po prostu staliśmy i patrzyliśmy, jak pracują te urządzenia, a potem stwierdziliśmy, że właśnie taki sprzęt powinniśmy mieć u siebie na produkcji", – opowiada Marko.

Linia SLP została skonstruowana przez Wood-Mizer i wprowadzona do sprzedaży rok wcześniej, toteż w 2008 roku była ona nowym produktem. W tej sytuacji obaj Koscalowie – ojciec i syn – czym prędzej udali się do przedstawiciela Wood-Mizer we Włoszech, aby zadać mu konkretne pytanie: czy może on sprzedać tę linię tu i teraz?

Było to w piątek, w ostatnim dniu wystawy. Już w poniedziałek przedsiębiorstwo Koscal zrealizowało płatność, a w środę następnego tygodnia urządzenia znalazły się w hali produkcyjnej.

„Przeszkolenie załogi nie stanowiło problemu, bo mieliśmy doświadczenie w obsłudze traków taśmowych – również produkcji Wood-Mizer, – opowiada Marko. – Ale wzrost wydajności naprawdę nas zaskoczył! Wcześniej produkowaliśmy palety na traku jednogłowicowym, a teraz mamy w linii urządzenie czterogłowicowe. Wydajność zwiększyła się trzykrotnie, o ile przecieramy kłody o większej średnicy".

Firma Koscal przetwarza w ciągu roku 18 000 m3 drewna, przy czym około 40% tej ilości przy użyciu linii SLP. Palety w postaci części składowych eksportowane są do Włoch, niemniej 80% produkcji kierowane jest na rynek chorwacki. Dwa samochody ciężarowe, z których jeden służy do przewozu kłód, a drugi do palet, są ciągle w rozjazdach.

Automatyczny rozwierak do brzeszczotów taśmowych
„Jednym z nowszych urządzeń produkcji Wood-Mizer, z którego korzystamy, jest automatyczny rozwierak do brzeszczotów taśmowych BMT300. Bez niego jeden pracownik przez cały dzień musiałby bez przerwy zajmować się rozwieraniem brzeszczotów. Dzięki BMT300 produkcji Wood-Mizer wykonujemy to automatycznie, a jakość rozwierania jest znakomita – absolutna precyzja i powtarzalność", – mówi Marko Koscal.

Jego słowa nie budzą zdziwienia, bo przy takim parku maszynowym, jakim dysponuje firma Koscal, konieczne jest ostrzenie i rozwieranie do 80 wąskich brzeszczotów taśmowych dziennie, a do tego dochodzą brzeszczoty szerokie. Ostrzarz pracuje w swoim warsztacie, obsługując ostrzarki i rozwieraki produkcji różnych firm, w tym także i Wood-Mizera. Niezależnie od tego firma Koscal co miesiąc dokupuje 30 nowych brzeszczotów.

„W przyszłości planujemy dokupienie automatycznej ostrzarki produkcji Wood-Mizer oraz obrzynarki EG300", – powiada Marko Kocsal.

Jak widzimy, strategia stopniowego rozwoju wcielana życie według racjonalnych planów dobrze się sprawdza: po dwudziestu latach od założenia przedsiębiorstwo Kocsal z jego zróżnicowanym asortymentem przetworzonych wyrobów z drewna działa niezawodnie, przynosząc zyski jego właścicielom.

Wood-Mizer w Chorwacji: Produkcja palet i brykietu w firmie Koscal (Zdjęcia: 5)

Produkcja palet i brykietu w firmie KoscalProdukcja palet i brykietu w firmie KoscalProdukcja palet i brykietu w firmie KoscalProdukcja palet i brykietu w firmie KoscalProdukcja palet i brykietu w firmie Koscal

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz