/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Dystrybutor chemii do parkietów ukarany przez UOKiK

UOKiK

Autor: oprac. pks
Źródło: UOKiK
Data: 2013-09-30


Spółka Bona Polska, dystrybutor produktów szwedzkiego koncernu Bona, został ukarany przez Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji za praktyki ograniczające konkurencję.

Siedziba Bona Polska w PoznaniuSiedziba Bona Polska w PoznaniuFot. Bona Polska

Bona Polska specjalizuje się w sprzedaży środków przeznaczonych do konstruowania, obróbki i konserwacji podłóg drewnianych takich jak kleje, lakiery, oleje czy specjalistyczne maszyn i urządzenia do konserwacji parkietów.

Postępowanie przeciwko spółce zostało wszczęte w grudniu 2012r. W jego trakcie ustalono, że w latach 2000-2012 zawierała ona ze swoimi dystrybutorami umowy ograniczające konkurencję. Nakazywały one m.in. stosowanie cen sztywnych, a także stawek minimalnych przez sprzedawców detalicznych oraz hurtowników. Prawo antymonopolowe zakazuje tego typu porozumień. Skutki zmowy odczuli odbiorcy produktów Bona Polska, w tym konsumenci, którzy nie mogli kupić ich taniej niż po narzuconych odgórnie cenach. Warto podkreślić, że zdarzały się przypadki, kiedy spółka kontrolowała stosowanie ustalonych stawek, grożąc utratą rabatów sprzedawcom, którzy chcieli oferować produkty taniej.

Przeprowadzone postępowanie wykazało również, że Bona Polska od 2003 do 2012r. dokonała podziału rynku. W umowach zawieranych przez spółkę z dystrybutorami zakazywano dystrybutorom sprzedaży na terenach, na których działali inni sprzedawcy. Takie generalne ograniczenie terytoriów, na których przedsiębiorcy dystrybuujący określone produkty mogą je sprzedawać jest zakazane. Podobnie jak w przypadku cen odsprzedaży, Bona - Polska kontrolowała przestrzeganie tych ustaleń, a przedsiębiorcy, którzy nie chcieli się do nich stosować mogli stracić upusty.

Za praktyki ograniczające konkurencję spółka Bona - Polska została ukarana sankcją finansową w wysokości prawie 82 tys. zł oraz obciążona kosztami postępowania. Decyzja jest ostateczna, przedsiębiorca zapłacił nałożoną karę finansową.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA