/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

hsbCAD - Rewolucja w budownictwie szkieletowym

Robobat

Autor:
Źródło: Robobat
Data: 2013-09-13


Automatyzacja prefabrykacji

hsbCAD: REWOLUCJA W BUDOWNICTWIE SZKIELETOWYMhsbCAD: REWOLUCJA W BUDOWNICTWIE SZKIELETOWYMFot. robobat

Nowy program hsbCAD firmy HSB-Soft to rewolucja w budownictwie szkieletowym. Jest to aplikacja użytkowa na potrzeby programu AutoCad, który stworzono specjalnie z myślą o tworzeniu rysunków i obliczeń związanych z drewnianymi elementami dachu. Aplikacja ta zapewnia również szeroką gamę zastosowań na potrzeby tworzenia rysunków (trójwymiarowych) i obliczeń dla różnych systemów budownictwa szkieletowego – począwszy od prostych po bardzo skomplikowane. „hsbCAD zaczyna tam, gdzie architekt kończy”, mówi Karel Vinckier, twórca systemu.

Każdy projekt możliwy
Pakiet oprogramowania został stworzony tak, że pasuje do niego każdy możliwy system. Użytkownik samodzielnie określa zastosowanie detali. Jeśli raz wprowadzi się bibliotekę do programu, w zasadzie można wykonać na wymiar każdy projekt. Mimo iż każdy korzysta z tego samego programu, możliwości realizacyjne niesamowicie różnią się w zależności od klienta. Program jest przystosowany między innymi do obliczania elementów ścian i dachów. „W przypadku na przykład elementów dachu program, po wprowadzeniu linii referencyjnych BD, z niezbędnymi parametrami, rysuje wymiary i oblicza liczbę łat i kontrłat, krokwi i niezbędnego materiału płytowego. Ponadto użytkownik może samodzielnie zdefiniować szczegóły różnych zastosowań rynnowych oraz krokwi koszowych i narożnych. Dla każdego szczegółu możliwych jest 40 zmiennych. Wymiary i kształty narożników krokwi koszowych obliczane są automatycznie, dzięki czemu panele schodzą się ze sobą dokładnie na tej samej wysokości – zarówno na dole, jak i u góry. Program oblicza następnie wszystkie sekcje i długości dla każdego szczegółu. Można wprowadzać również wszystkie rodzaje połączeń, począwszy od prostych połączeń na pióro i wpust po połączenia w jaskółczy ogon, a nawet specjalne połączenia japońskie. Rysunki i szczegóły kontrolowane są trójwymiarowo. Doświadczenia praktyczne wskazują, że kontrola ta jest w stu procentach wiarygodna i że ogólna konstrukcja, na przykład dachu, jest doskonale spasowana”.

Dachy systemowe
Oprogramowanie hsbCAD zostało już zainstalowane w zakładach w Japonii, Ameryce, Niemczech, Finlandii, Korei, Arabii Saudyjskiej, Grecji, Polsce i Anglii. W Holandii przy użyciu tego programu tworzy się przede wszystkim elementy dachu.

Jednym z użytkowników tej aplikacji jest firma J. & L. Vogelzang z Dedemsvaart. Firma ta specjalizuje się w prefabrykowanych elewacjach i elementach dachu na potrzeby budownictwa tradycyjnego i szkieletowego. Projektuje, produkuje i montuje ona dachy systemowe, od prostych po skomplikowane, od płaskich po pochyłe, a także od produkowanych po kilka sztuk po serie idące w setki – zarówno dla odbiorców w Holandii, jak i za granicą.

-Dach jest niejako wizytówką domu. Jednak oprócz tego, że ma on charakterystyczny kształt, musi on również spełniać najwyższe normy jakości -mówi kierownik Peter Hoogendam. -Wszystkie elementy wytwarzamy zgodnie z zaleceniami gwarancji KOMO. Kopuła jest konstruowana w taki sposób, aby w pełni spełniała wymogi związane z temperaturą, siłą i natężeniem hałasu oraz ognioodpornością. O wyborze materiału na potrzeby konstrukcji kopuły decydują również aspekty środowiskowe.

Skomplikowane konstrukcje dachowe
W ostatnich latach firma Vogelzang włożyła wiele energii w rozwój i unowocześnienie produkcji oraz montażu elementów dachu. Jednym ze środków pomocniczych był i jest przy tym program hsbCAD.

Hoogendam: „Między innymi dlatego nasza firma mogła wyspecjalizować się jako producent skomplikowanych prefabrykowanych konstrukcji dachowych. Dzięki programowi okazało się, że jesteśmy w stanie przekształcać najbardziej skomplikowane i złożone formy na użyteczne rysunki robocze. Wszystkie możliwe problemy wychwytywane są już na poziomie przygotowań. Ponieważ rysunki dostarczane są w formie trójwymiarowej, widzi się od razu, czy wszystko pasuje. Doświadczenie uczy nawet, że im bardziej skomplikowany jest dach, tym mniej jest problemów. Każdy element jest osobno obliczany i rysowany. Tam, gdzie wcześniej uwzględnialiśmy przestrzeń niezbędną na potrzeby dopasowania, nie jest to teraz konieczne: pracujemy w oparciu o trzymilimetrowe odstępy montażowe. Podczas produkcji wykorzystujemy obecnie jeszcze rysunki robocze, a zawarte w nich dane wprowadzamy ręcznie do maszyn. W niedalekiej przyszłości w oparciu o te dane wykorzystane w programie będziemy mogli sterować wszystkim za pośrednictwem komputera. W ten sposób stworzymy w pełni zautomatyzowany proces, który niemal wykluczy błędy ludzkie”.

Elementy dachu w kształcie trapezu
Kolejnym wiernym użytkownikiem programu hsbCAD jest firma Unidek Bouwelementen z Gemert. Firma ta jest jednym z większych producentów EPS (ekspandowanego polistyrenu) na świecie. Jest ona liderem na europejskim rynku samonośnych izolacyjnych elementów sandwichowych na potrzeby dachów skośnych. Gama produktów obejmuje również wielko- i szerokoskalowe elementy dachu, elementy dachów płaskich i elewacji, izolację murów szczelinowych, produkty renowacyjne i prefabrykowane systemy fundamentowe EPS.

-W przypadku zleceń w ramach dużych projektów z użyciem wielkoskalowych elementów dachu używamy hsbCAD w celu uzupełniania naszego systemu rysowania - wyjaśnia kierownik produkcji Noud Smits. Dzięki temu programowi firma Unidek, oprócz standardowych dachów dwuspadowych i jednospadowych, może dostarczać również dachy w innych kształtach, jak np. zrealizowane ostatnio dachy w 31 budynkach w ramach nowego projektu Drielanden w Harderwijk. -W przypadku tych budynków zalecany współczynnik efektywności energetycznej wynosił 0,75. Oprócz szczegółów, takich jak rozwiązania wodooszczędne, podwójne oszklenie, bojlery słoneczne i panele fotowoltaiczne, głównym elementem rzucającym się w oczy był okrągły kształt dachów. Projektant, Bear Architekten, wymagał absolutnie płynnej linii dachu w doskonale okrągłym kształcie spodka, bez zagięć czy schodkowych linii.

Ponieważ budynki mają kształt trapezu, firma Unidek wytworzyła elementy dachu właśnie w tym kształcie. Każdy budynek został wyposażony w trzy samonośne elementy dachu o całkowitej grubości wynoszącej 239 mm. Elementy zostały zbudowane z płyt wierzchnich i spodnich o grubości 10 mm, po środku których znajduje się gruby rdzeń z EPS 15 SE oraz żebra konstrukcyjne o wysokości 219 mm. Wartość Rc konstrukcji sandwichowej wynosi 5,0 m2 k/W.

Skosy i zaokrąglenia
Aby uzyskać niezbędny skos i zaokrąglenie ogólnego kształtu dachu, kontrłaty mają różną wysokość i umieszczone są na elemencie w kształcie wachlarza. Pochylenie tego kształtu uzyskuje się poprzez przeciągnięcie konturów domów do środka fikcyjnego okręgu. Dla każdego elementu prostokątnego kontrłaty wystają na różne długości, przez co po umieszczeniu konstrukcji rynnowej powstaje płynna, okrągła linia. Łaty umieszczone są na całej konstrukcji w postaci zagiętej. Dachy okładane są następnie płaskimi płytkami Stonewold. Dzięki stopniowemu łączeniu między płytkami w każdym rzędzie, przy użyciu płytek tworzy się okrągły kształt.

-Dzięki trójwymiarowym rysunkom można bezpośrednio wychwycić wszystkie punkty problematyczne i wymagające dodatkowej uwagi. Po naciśnięciu przycisku program oblicza następnie dokładne wymiary, tworzy listy zamówień obejmujące niezbędne drewno oraz zajmuje się sterowaniem maszynami. Pochylenie i lokalizację kontrłat wylicza się automatycznie, aby możliwe było perfekcyjne wykonanie zaokrąglenia. Mimo nietypowych kształtów panele produkowane są całkowicie automatycznie. Właśnie na tym polega główna siła tego programu. Po wprowadzeniu dostosowań w zakresie struktury biblioteki danych wykonanych przez hsbCAD wystarczy jedynie wprowadzić dane i je sprawdzić. Program jest dostosowany do indywidualnych potrzeb. W pierwszym rzędzie jest to ogromna inwestycja, ale dzięki wydajnemu i efektywnemu przygotowaniu do pracy, końcowy rezultat zapewnia znaczną oszczędność czasu. Ponadto takiego kształtu dachu absolutnie nie udałoby się obliczyć ręcznie.

hsbCAD - Rewolucja w budownictwie szkieletowym (Zdjęcia: 5)

hsbCAD: REWOLUCJA W BUDOWNICTWIE SZKIELETOWYMhsbCAD: REWOLUCJA W BUDOWNICTWIE SZKIELETOWYMhsbCAD: REWOLUCJA W BUDOWNICTWIE SZKIELETOWYMhsbCAD: REWOLUCJA W BUDOWNICTWIE SZKIELETOWYMhsbCAD: REWOLUCJA W BUDOWNICTWIE SZKIELETOWYM

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA