/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Arctic Paper planuje w tym roku wydać 75-80 mln zł na inwestycje

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2013-09-04


Arctic Paper wydał na inwestycje w I połowie 2013r. 49,6 mln zł, a w całym roku CAPEX ma sięgnąć 75-80 mln zł. Środki zostaną przeznaczone głównie na poprawę efektywności zakładów grupy - poinformowali przedstawiciele spółki.

Papiernia w GrycksboPapiernia w GrycksboFot. Arctic Paper

-W I połowie roku wydaliśmy na inwestycje 49,6 mln zł, głównie prace w fabrykach, które zmierzają do poprawy ich aktywności. Zakładamy, że w tym roku CAPEX zamknie się na poziomie 75-80 mln zł. Nie planujemy żadnych spektakularnych inwestycji. Skupiamy się na inwestycjach w Kostrzynie, by poprawić naszą efektywność - powiedział na konferencji Michał Bartkowiak, dyrektor finansowy Arctic Paper.

-Wstrzymaliśmy inwestycję zmierzająca do rozbudowy fabryki o elektrownię wodną w Szwecji. Odroczyliśmy ja bezterminowo. Rynek jest niestabilny, czekamy na poprawę - dodał. 

Bartkowiak przypomniał, że koszt tej inwestycji to ok. 70 mln SEK, a wydatki poniesione do tej pory wynoszą ok. 10 mln SEK. 

Po I połowie 2013r. spółka zanotowała 98 mln zł straty netto, 94,8 mln zł straty operacyjnej i 35,7 mln zł zysku EBITDA, przy przychodach na poziomie 1,59 mld zł. Jak zauważyli przedstawiciele Arctic Paper, EBIT oraz wynik netto spółki znalazły się pod silnym wpływem odpisu z tytułu utraty wartości w papierni Grycksbo. Wpływ na wynik operacyjny wyniósł minus 66,6 mln zł, a na wynik netto minus 54 mln zł. 

Na pytanie, czy dalsze odpisy mogą mieć miejsce w przyszłości, Bartkowiak odpowiedział: -Grycksbo kupiliśmy za 650 mln SEK, natomiast wiarygodny rzeczoznawca wycenił nam ją na 1,2 mld SEK. W przypadku, gdy wyniki spółki spadają, spada także jej wartość. Dlatego takie odpisy mogą się w przyszłości powtórzyć. Natomiast należy pamiętać, że ten odpis nie dotyka naszej sytuacji finansowej, ani nie zakłóca pracy żadnej z fabryk. 

Prezes Arctic Paper, Wolfgang Lübbert, zauważył, że w I połowie roku dostawy papierów wysokogatunkowych w Europie spadły o 7,7% w porównaniu do 2012r. W tym czasie wolumeny Arctic Paper spadły o 1,6%. 

-W I połowie roku skumulowały się wszystkie negatywne czynniki. Szacunki niezależnych ekspertów dla rynku papieru nie zakładały spadku o 7,7%, to było bardzo negatywne zaskoczenie. Prognozy mówiły raczej o spadku o ok. 4% Trudno przewidzieć co stanie się w II połowie roku. Spodziewamy się spadku w przedziale 4-8%, to może być ok. 6% dla rynku europejskiego - poinformował Lübbert. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz