/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
Traki taśmowe

Porównanie brzeszczotów o profilu 13/29 i 10/30 przy cięciu drewna iglastego

Wood-Mizer

Autor:
Źródło: Wood-Mizer
Data: 2013-09-02


Na jednym ze spotkań dystrybutorów zagranicznych, które odbyło się w europejskiej centrali w Kole, firma Wood-Mizer zaprezentowała różnicę między zastosowaniem uniwersalnego brzeszczotu o profilu zęba 10/30 i brzeszczotu o profilu zęba13/29 zaprojektowanego do cięcia drewna iglastego.

Porównanie brzeszczotówPorównanie brzeszczotówFot. Wood-Mizer

Obydwa brzeszczoty to brzeszczoty DoubleHard, które powstają w procesie utwardzania indukcyjnego. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nawet po usunięciu utwardzonej końcówki zęba, cięcie drewna nadal jest możliwe. Do pokazu przygotowano kantówki o wymiarach 300mmx300mmx3000mm z suchego i z mokrego świerka i sosny.

Cięcie odbyło się na maszynie LT 70, z dodatkowym urządzeniem pozwalającym na szybką zmianę parametrów cięcia. Do sprawdzenia dokładności cięcia użyto długiego liniału mierniczego i szczelinomierzy, aby zmierzyć falistość lub wypukłość cięcia. W celu zmierzenia wielkość ziaren trocin powstających podczas cięcia użyto trzech rodzajów sit. W każdym kawałku tarcicy o boku 300mm ciętym za pomocą brzeszczotów 10° i 13°, stopniowo zwiększano prędkość posuwu o 2m/min, aż do przekroczenia akceptowanego poziomu odchyleń +/- 0,5mm.

 

Wyniki

  1. Porównanie prędkości cięcia brzeszczotów 10° i 13°
    Testy wykazały, że zarówno w przypadku cięcia mokrego i suchego świerku i sosny, brzeszczoty o profilu 13/29 cięły przeciętnie o 10m/min szybciej niż brzeszczoty o profilu 10/30 z zachowaniem tej samej precyzji cięcia.
  2. Prędkość cięcia
    Przy niskich prędkościach wyniki pracy brzeszczotu nie są zbyt dobre, ponieważ powstaje dużo bardzo drobnych trocin, co jest wynikiem wielokrotnego cięcia tego samego odcinka drewna. W miarę zwiększania prędkości posuwu każdy ząb przechodzi przez ten sam odcinek drewna tylko raz i wielkość trocin wzrasta, a wyniki pracy brzeszczotu są znacznie lepsze.
    W przypadku suchej sosny i świerka maksymalna możliwa prędkość posuwu była o około 8 m/min niższa niż dla mokrej sosny i świerka.

Z ciekawości przygotowaliśmy tarcicę sosnową o szerokości 120 mm i rozpiłowaliśmy ją z możliwie jak najwyższą prędkością. Przy prędkości 48m/min jakość cięcia mieściła się nadal w zakładanej tolerancji, a operator nieomal musiał biegać!! Wnioski


Używając brzeszczotów 13/29, operatorzy są w stanie ciąć z wyższymi prędkościami posuwu, w porównaniu do tych które stosowali w pracy z brzeszczotami 10/30 w czasie przecierania mokrego świerku i sosny.

Biorąc pod uwagę powyższe testy rekomendujemy używanie brzeszczotów o profilu 13/29 do cięcia drewna iglastego ponieważ zwiększają one wydajność i jakość przecieranego materiału.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA