/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Ikea wywoła tąpnięcie na rynku meblowym?

Autor: oprac. pks
Źródło: Bankier.pl
Data: 2013-08-11


Ikea prawdopodobnie w tym roku otworzy sklep internetowy w Polsce - mówi Mateusz Gordon, E-commerce Segment Manager w firmie Gemius w wywiadzie udzielonemu portalowi Bankier.pl.

Ikea wywoła tąpnięcie na rynku meblowym?Ikea wywoła tąpnięcie na rynku meblowym?Fot. IKEA

-Jeszcze nie wiemy, na jaki model się zdecyduje, czy to będą tradycyjne zakupy w sieci, czy tylko możliwość zamawiania i płacenia w sieci, a po odbiór klient będzie się zgłaszał do sklepu. Dla Ikei każdy z tych modeli byłby atrakcyjny, ale ze względu na ryzyko uszkodzenia w transporcie lepiej byłoby wybrać ten drugi. Ewentualnie IKEA mogłaby liczyć na upselling, czyli dodatkową sprzedaż wyposażenia i dodatków klientowi, który zjawia się w sklepie po odbiór towaru wcześniej zamówionego w sieci - powiedział Gordon.

Według Gordona możliwe są dwie opcje, przy czym jedna nie wyklucza drugiej. Jego zdaniem IKEA to duży gracz, którego wejście ze sprzedażą do internetu wywoła tąpnięcie na rynku meblowym. - Rynek się podzieli: będzie IKEA i reszta, czyli podobnie jak w handlu tradycyjnym. Jednocześnie nie jest wykluczone, że wprowadzenie oferty sprzedaży w sieci przez IKEA bardzo pozytywnie wpłynie na branżę i zwiększy ruch w portalach konkurencyjnych. IKEA ma asortyment pewnej klasy i od lat ten poziom się nie zmienia. Sprzedaje najwięcej, a przez masowość swoich reklam i dużą kampanię zwróci uwagę internautów na możliwość zakupu w internecie w ogóle - wyjaśnia Mateusz Gordon.

-Część marek, których oferta mieści się w zakresie cenowym Ikei, przegra w tej konkurencji. Ale pozostałe mogą zyskać. Klient, który już zaczął poszukiwania w internecie i nie znalazł nic w IKEA, nadal chce coś kupić. Dlatego zajrzy do innych sklepów internetowych z meblami. Zwiększy się ogólna liczba klientów, którzy będą kupować meble w sieci - dodał Gordon.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Moim zdaniem wejście IKEA do internetu nic specjalnie na rynku nie zmieni, bo ... [1]

tak naprawdę, internetowe sklepy IKEA już od jakiegoś czasu działają i nie słychać aby doprowadziło to do jakiejś rewolucji - ani w Polsce, ani na świecie.

IKEA prowadzi sprzedaż online w wybranych krajach, np w USA, Kanadzie i Szwajcarii. Możliwość kupowania przez internet udostępniona została również w Wielkiej Brytanii (Anglia, Walia, Szkocja) oraz w wybranych regionach Australii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Także w Polsce można zamawiać w IKEA towar bez wychodzenia z domu. Zamówienie realizowane są przez sklep zlokalizowany w Katowicach. Nie jest to jednak "typowy" sklep internetowy: nie znajdziemy w nim "koszyka", a sprzedaż nie jest realizowana automatycznie. Jest za to "Lista zakupów", która po wydrukowaniu możemy zabrać na zakupy "w realu" lub wysłać jako zamówienie do Katowic. Po jego zatwierdzeniu przez pracownika sklepu otrzymujemy zwrotną informację o kosztach przesyłki, po czym mamy dwa dni na jego opłacenie.

IKEA może i planuje otwarcie "normalnego" sklepu internetowego, ale podchodzi do tego jak do jeża. O tym, że dotychczas nie potrafiła wykorzystać swojego potencjału w tym zakresie może świadczyć fakt, że w Polsce istnieje przynajmniej kilka niezależnych firm realizujących sprzedaż online towaru ze sklepów IKEA. Oznaczać to może przynajmniej dwie rzeczy:
1) potencjalni klienci nie wiedzą, że mogą w IKEA zamawiać przez internet
2) obecny sposób działania obsługi zamówień jest nieskuteczny.

Jedno i drugie IKEA może oczywiście zmienić i zapewne w bliższej lub dalszej przyszłości to zrobi, ale nie wierzę, że spowoduje to wielką zmianę jej udziału w rynku mebli.

Dominik Jabłoński [453]Odpowiedz na ten komentarz2013-08-12 00:19:50

Zgłoś nadużycie

Może poprostu przygotowuje się aby w momencie otwarcia sklepu wszystko było ...

zoptymalizowane i zapięte na ostatni guzik a nie tak jak większość firm przetłumaczy na pomocą google translatora co drugie słowo na stronie, nie ma polskiego call center ani innych funkcji dostąpnych na oryginalnych stronach i startują na kilka rynków zagranicznych jednocześnie.

maciek [10]Odpowiedz na ten komentarz2013-09-02 13:49:06

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA