/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Interpol walczy z nielegalnym pozyskaniem drewna w Ameryce Łacińskiej

Autor: oprac. dja
Źródło: Interpol
Data: 2013-08-06


Drewno wartości ok. 40 mln USD zostało skonfiskowane w ostatnim czasie w ramach operacji pod kryptonimem "Lead" prowadzonej przez Interpol.

Interpol walczy z nielegalnym pozyskaniem drewna w Ameryce ŁacińskiejInterpol walczy z nielegalnym pozyskaniem drewna w Ameryce ŁacińskiejFot. Interpol

W oparciu o wyniki dochodzenia prowadzonego wspólnie z Interpolem, rządy Kostaryki i Wenezueli podjęły aktywne działania w walce z nielegalnym pozyskaniem drewna. W ramach kolejnej wspólnej akcji,  w ciągu miesiąca, skonfiskowano 292.000 m3 drewna i wyrobów z drewna, co odpowiada 19500 ładunkom ciężarówek.

Większość nielegalnego drewna, ok. 188.000 m3, przejęto w Wenezueli. Oprócz bieżących działań organów ścigania, władze Wenezueli podjęły wysiłki w celu ponownego nasadzenia drzew na terenach dotkniętych nielegalnym wyrębem. Dotychczas, ponownie zalesiono ok. 8000 hektarów. Rząd realizuje również programy edukacyjne mają e na celu informowania społeczeństwa o zagrożeniach związanych z nielegalnym pozyskaniem drewna.

Organy ścigania w obu krajach zgromadziły informacje w celu zidentyfikowania miejsc, w których prowadzono nielegalne pozyskanie drewna, ciągi komunikacyjne oraz nazwiska przestępców zaangażowanych we wszystkie fazy nielegalnego obrotu drewnem. Korzystając z tej wiedzy, władze przeprowadziły operacje na zrębach, w tartakach i na szlakach transportowych zatrzymując przestępców i konfiskując ogromne ilości nielegalnego drewna.

Nielegalny wyrąb prowadzi do spustoszeń w lasach Ameryki PołudniowejNielegalny wyrąb prowadzi do spustoszeń w lasach Ameryki PołudniowejFot. Interpol

Operacja Lead jest inicjatywą realizowaną przez konsorcjum kierowane przez Interpol, przy udziale Programu Ochrony Środowiska ONZ i współfinansowane przez Norweską Agencję Rozwoju Współpracy. Projekt wspiera rządy krajów walczących z nielegalnym pozyskaniem drewna i  przestępczością leśną, które osłabiają  międzynarodowe działania na rzecz ochrony środowiska i terenów leśnych. Zdaniem Interpolu, znaczący udział w obrocie nielegalnym drewnem mają dobrze zorganizowane, międzynarodowe grupy przestępcze. W związku z nielegalnym wyrębem lasów dokonywane są liczne inne przestępstwa, w tym morderstwa, korupcja, oszustwa i kradzieże.

Wśród uczestniczących we wspólnej akcji państw znajdują się: Boliwia, Brazylia, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Dominikana, Ekwador, Gwatemala, Honduras, Paragwaj, Peru i Wenezuela.

Pierwsza faza operacji Lead, została przeprowadzona w tych 12 krajach latynoamerykańskich pod koniec 2012 roku. W jej wyniku dokonano prawie 200 aresztowań i skonfiskowano ponad 50.000 m3 drewna, o wartości szacowanej na ok. 8 mln USD.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz