/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Konserwacja drewnianej wieży radiostacji w Gliwicach

PAP

Autor: oprac. dja
Źródło: PAP
Data: 2013-07-31


Na początku sierpnia rozpoczną się prace konserwacyjne 111-metrowej drewnianej wieży Radiostacji Gliwice, najwyższej drewnianej konstrukcji na świecie.

Drewniana wieża radiostacji w GliwicachDrewniana wieża radiostacji w GliwicachFot. Andrzej Jarczewski, CC

Gliwicka wieża została wzniesiona w 1935r.u z modrzewiowych belek połączonych mosiężnymi śrubami. Wymaga zabezpieczania impregnatem co kilka lat, a prace muszą być prowadzone za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jak poinformował w poniedziałek Urząd Miejski w Gliwicach, ekipa remontowa rozpocznie je 1 sierpnia.

Prace konserwacyjne obejmą zabezpieczenie fundamentowych stóp betonowych oraz całej drewnianej konstrukcji wieży. Koszt zaplanowanych prac to ok. około 260 tys. zł.

Rekreacyjny teren wokół radiostacji w czasie prac konserwatorskich, które potrwają do listopada, będzie zamknięty. Zapewniony będzie natomiast dostęp do mieszczącego się tam oddziału gliwickiego Muzeum.

Znajdujący się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego kompleks zachował swój oryginalny układ. Wieża radiostacji w Gliwicach jest obecnie najwyższą konstrukcją z drewna na świecie. Gliwicka wieża ma kształt paraboloidalny. Jej wysokość to 110,7 m (wyżej znajduje się jeszcze półmetrowy porcelanowy izolator i grzybek piorunochronu oraz pięciometrowy maszt stalowy, którego nie bierze się pod uwagę przy podawaniu wysokości konstrukcji. Wieża posiada cztery podesty usytuowane na wysokościach: 40.4 m, 55.3 m, 80.0 m i 109.7 m. Wymiary podstawy wieży to 20x20m, najwyższa platformy posiada wymiary 2,13z2,13m. Drabina wiodąca na szczyt ma 365 szczebli. Wieża wybudowana została z nieimpregnowanego drewna modrzewiowego, łączonego przy pomocy mosiężnych śrub.
 
W latach 1930-1935 zbudowano w Niemczech około 20 drewnianych wież nadawczych o wysokości przekraczającej 100m. Np. w Żórawinie k. Wrocławia istniała wybudowana w 1932r. wieża o wysokości ok. 140m. Wieża została rozebrana jesienią 1990r. na podstawie kontrowersyjnej decyzji konserwatora zabytków.

Najwyższą drewnianą konstrukcją w historii wyższa była drewniana wieża radiowa w niemieckiej miejscowości Mühlacker (Badenia-Wirtembergia) tzw. Sendeturm Mühlacker. Wybudowana w latach 1933-34 liczyła 190m. W kwietniu 1944r. została wysadzona przez oddziały SS w obawie przed przejęciem przez wojska alianckie. Spośród tych drewnianych gigantów do dnia dzisiejszego dotrwała tylko wieża w Gliwicach.

Konserwacja drewnianej wieży radiostacji w Gliwicach (Zdjęcia: 3)

Drewniana wieża radiostacji w GliwicachDrewniana wieża radiostacji w GliwicachWieża radiowa Mühlacker w 1935r.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz