/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Domy z drewna coraz popularniejsze w Europie

Fabryka Konstrukcji Drewnianych

Autor: Waldemar Zieliński
Źródło: Fabryka Konstrukcji Drewnianych
Data: 2013-07-30


Drewno staje się coraz popularniejszym materiałem budowlanym w Europie pomimo trudnej sytuacji w branży budowlanej. Wzrost na rynku domów drewnianych można zaobserwować już teraz między innymi w Niemczech. Z kolei w przypadku Wielkiej Brytanii udział drewnianych konstrukcji w rynku ma wzrastać w ciągu najbliższych 2 lat szybciej niż jakiejkolwiek innej budowlanej metody

Tradycyjne domy z bali drewnianych wciąż są modneTradycyjne domy z bali drewnianych wciąż są modneFot. Drewno.pl

Popularność konstrukcji drewnianych w Europie ma wielowiekowe tradycje. Nadal cenimy jego właściwości, ponieważ drewno jest uniwersalnym i lekkim materiałem. Dużą zaletą tego surowca jest jego łatwość obróbki oraz możliwość stawiania nawet bardzo skomplikowanych konstrukcji w stosunkowo krótkim czasie, między innymi dzięki zastosowaniu prefabrykatów. Równocześnie w Europie dominuje trend proekologiczny, którego głównym założeniem jest redukcja emisji dwutlenku węgla. Drewno, magazynując CO2, korzystnie wpływa na atmosferę i idealnie wpisuje się w ten postulat.

W Europie pomimo kryzysu, jaki dotknął branżę budowlaną możemy zaobserwować wzrost popularności budynków drewnianych. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii w 2014r. aż jedna czwarta nowo wybudowanych domów będzie tego typu konstrukcjami. Według informacji Timber Trades Journal, w ciągu najbliższych dwóch lat drewniane konstrukcje mają stanowić 18,4% nowo wybudowanych prywatnych mieszkań oraz 59,4% budownictwa socjalnego.

Również w Niemczech widać wyraźną poprawę. W ciągu ostatnich lat liczba pozwoleń na budowę spadała. Jak podaje portal Forstpraxis.de, w 2006r. wydano ich łącznie 23819, a rok później już tylko 17390. Dopiero 2011r. przyniósł wyraźną poprawę i powrót do trendu wzrostowego. Liczba pozwoleń osiągnęła wtedy 22898. U naszych zachodnich sąsiadów zatwierdzono w 2011r. około 145000 pozwoleń na budowę, z czego blisko 15,8% stanowiły właśnie konstrukcje drewniane. Są one szczególnie popularne w Saarze (40,2% zatwierdzonych konstrukcji), Badenii-Wirtembergii (24%) oraz w Bawarii i Hesji  (19,5%).

Popularność drewna ściśle wiąże się z jego parametrami i uniwersalnością. Drewno pozwala znacznie zredukować m.in. koszty energii potrzebnej do ogrzewania, ponieważ tego typu konstrukcje szybciej się nagrzewają i przede wszystkim dobrze trzymają zmagazynowane ciepło. W dodatku jest lekkim i przyjaznym w obróbce surowcem, co pozwala na stawianie domów nawet w miejscach mało korzystnych gruntowo.

Natomiast w Polsce jednym z czynników wpływających na wybór technologii drewnianych jest przystępna cena. Średnia cena domu może być nawet o 15-20% niższa od budowanego metodą murowaną, a czas realizacji inwestycji aż czterokrotnie krótszy. Branża konstrukcji drewnianych dopiero jest odkrywana w naszym kraju i w najbliższych latach możemy spodziewać się coraz większego zainteresowania oferowanymi przez nią rozwiązaniami.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz