/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Samorząd warmińsko-mazurski stawia na przemysł drzewny

PAP

Autor: oprac. dja
Źródło: PAP
Data: 2013-07-25


Efektywne wykorzystanie potencjału tkwiącego w branżach turystycznej, meblarskiej i drzewnej, a także w produkcji zdrowej żywności zakłada strategia rozwoju społeczno-gospodarczego Warmii i Mazur do 2025 roku, którą przyjęli w miniony wtorek radni województwa.

Samorząd warmińsko-mazurski stawia na przemysł drzewnySamorząd warmińsko-mazurski stawia na przemysł drzewnyFot. Urząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Jak powiedział marszałek województwa Jacek Protas podczas sesji sejmiku, strategia jest najważniejszym dokumentem stanowiącym podstawę do opracowania Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-20. Ten z kolei umożliwia ubieganie się o unijne dotacje w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

-Strategia regionu, nad którą prace trwały od 2011 roku, nie jest "koncertem życzeń" i wpisywaniem pożądanych inwestycji, ale opracowaniem wizji potrzebnej regionowi, by jakość życia ludzi była coraz lepsza - podkreślił.

Strategia przyjęta przez radnych sejmiku zakłada, że region ma szczególne walory przyrodnicze. Region zajmujący 7,7% powierzchni Polski ma też olbrzymi potencjał wodny - na Warmię i Mazury przypada prawie 21,5% ogółu powierzchni w Polsce znajdującej się pod wodą (w tym wodą morską), co daje regionowi 1 miejsce w kraju. Lasy na Warmii i Mazurach zajmują 31% powierzchni regionu.

Według autorów strategii region powinien wykorzystać ten potencjał przyrodniczy i gospodarczy. Lasy, zajmujące ok. 31% powierzchni województwa, od dawna stanowi olbrzymie bogactwo Warmii i Mazur. Dlatego od lat silnie z tradycjami regionu związany jest sektor meblarski, który obecnie stanowi prawdziwą europejską czołówkę.

Meblarstwo  i szerokie wykorzystanie drewna rozwijało się na Warmii i Mazurach jeszcze przed transformacją w 1989r. Obecnie o sile branży związanej z meblarstwem i przemysłem drzewnym stanowią chociażby liczby: produkcją mebli zajmuje się ponad 1,1 tys. firm, w których pracuje ok. 12,6 tys. osób, co stanowi najwyższy wskaźnik w Europie, produkcja arkuszy fornirowanych, produkcja sklejek, płyt laminowanych, wiórowych oraz desek daje Warmii i Mazurom trzecie miejsce wśród regionów Unii Europejskiej, produkcją pozostałych wyrobów z drewna oraz produkcją wyrobów z korka, słomy i materiałów do wyplatania zajmuje się 1450 podmiotów, co daje czwartą lokatę wśród regionów UE, leśnictwem i pozyskiwaniem drewna zajmuje się ponad 1,1 tys. firm (siódme miejsce w UE), natomiast w produkcja opakowań drewnianych województwo plasuje się na 8 miejsce wśród państw Unii.

Region nie tylko dostarcza surowce i półprodukty, zlokalizowane są tu także fabryki dostarczające produkty finalne – Swedwood (grupa Ikea) w Wielbarku i Lubawie, Mazurskie Meble Trade w Olsztynie, Mebelplast w Olsztynie, DFM (Dobromiejska Fabryka Mebli) w Dobrym Mieście czy Szynaka Meble w Lubawie.

Wśród innych gałęzi gospodarki mających potencjał rozwoju autorzy dokumentu wymieniają branżę turystyczną oraz produkcji zdrowej, ekologicznej i jakościowo dobrej żywności.

Autorzy dokumentu wskazują, że rozwój Warmii i Mazur może hamować m.in. to, że jest to region peryferyjny z najwyższym wskaźnikiem bezrobocia w Polsce.

Jak zauważono w strategii, nie ma na Warmii i Mazurach wyspecjalizowanej kadry w przedsiębiorstwach, występuje niska konkurencyjność firm, w tym słaby eksport oraz najniższe w kraju nakłady inwestycyjne w mikrofirmach. W dokumencie wskazano, że mała jest aktywność przedsiębiorców w stosowaniu innowacyjnych rozwiązań oraz patentów, występuje niewystarczające zaplecze badawczo-rozwojowe w firmach, niedostateczna jest także współpraca między placówkami naukowymi a przedsiębiorcami.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

No to mają co chcieli !

Zainwestowali w Ikeę kilka lat temu . Nie mówią tylko że żeby tartak w Wielbargu mógł powstać( 30 miejsc pracy 300.000 m3 przerobu ) . Musieli doprowadzić do bankructwa kilkadziesiąt małych zkładów przerobu drewna (1500 miejsc) , obcinając im plulę drewna . Gospodarka rabunkowa godna komunistów .

Adam [406]Odpowiedz na ten komentarz2013-07-29 19:00:17

Zgłoś nadużycie

...

Nie sądzę by Swedwood w Wielbarku doprowadził do bankructwa małe tartaki. Nikt nikomu puli drewna nie obcinał - tym bardziej organizacja Lasy Państwowe.
Paradoksalnie gospodarka rabunkowa w naszych lasach nie ma miejsca, a odbywa się nawet zbyt małe pozyskanie w stosunku do możliwości związanych z zapasem.
Co do startegii dla województwa - ok.

M.Rudawski [12]Odpowiedz na ten komentarz2013-07-30 08:44:18

Zgłoś nadużycie

Chcą napędzić kasę dla Nadleśnictw?

Chyba chory na umyśle pracz pieniędzy inwestuje w przetarcie drewna.

rj [60]Odpowiedz na ten komentarz2013-07-31 11:47:22

Zgłoś nadużycie

Z tego co się orientuję [1]

To każdy miał na początku historię....zerową...?

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2013-07-31 21:58:28

Zgłoś nadużycie

Nie każdy...

Kupując zakład produkcyjny z reguły kupuje się go z historią zakupów - chociaż firma może być nowa. O ile się nie mylę jest to ujęte gdzieś w zasadach sprzedaży

Zerowej historii jako "czynnika" warunkującego wielkość możliwych zakupów nie miały też firmy kupujące surowiec przed jego wprowadzeniem. Firmy te od razu dostały historię. Jeśli dobrze pamiętam, była to średnia z poprzednich trzech lat.

Dominik Jabłoński [449]Odpowiedz na ten komentarz2013-07-31 22:38:01

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA