/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Szlak Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego dostanie lepszą promocję

PAP

Autor: oprac. pks
Źródło: PAP
Data: 2013-07-25


Zmiany mające zwiększyć popularność Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego chce wprowadzić jego operator – Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie. Trwają prace nad aktualizacją bazy danych i lepszą promocją szlaku.

Dom Tkacza w Bielsku-BiałejDom Tkacza w Bielsku-BiałejFot. Alicja Migdał-Drost, CC

Poinformował o tym podczas środowej konferencji prasowej w Chorzowie pełnomocnik dyrektora muzeum Przemysław Nocuń.

- Ponieważ Szlak Zabytków Techniki jest dla naszego regionu bardziej charakterystyczny, Szlak Architektury Drewnianej spadł trochę na drugi plan. Od początku roku staliśmy się - decyzją woj. śląskiego - operatorem śląskiego odcinka tego szlaku i mamy nadzieję to zmienić, upowszechnić zwiedzanie zabytków na nim położonych – powiedział.

- Chcemy, aby był lepiej postrzegany, lepiej widoczny i bardziej popularny, aby więcej turystów go zwiedzało. Chcemy również w jak najlepszy sposób przekazać informacje na temat historii obiektów, ich wyposażenia, co jest na tym szlaku charakterystycznego – dodał.

Chorzowskie muzeum współpracuje w tej dziedzinie ze Śląskim Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach. Jedno ze wspólnych przedsięwzięć to konkurs fotograficzny, który zostanie rozstrzygnięty po wakacjach. Planowana jest też aktualizacja bazy danych i lepsze oznakowanie obiektów.

Za najciekawszą z atrakcji szlaku Nocuń uznał chorzowski skansen, gdzie znajduje się kilkadziesiąt obiektów z całego województwa o różnym charakterze – budynki mieszkalne, gospodarcze, sakralne.

Do najstarszych i najciekawszych należą też kościoły w Sierakowicach i Poniszowicach k. Gliwic oraz Łaziskach Wodzisławskich, spichlerz plebański w Przyszowicach, dom tkacza w Bielsku – Białej, czy późne, bo powstałe na pocz. XX w. obserwatorium meteorologiczne w Raciborzu. W sumie oprócz skansenu szlak na terenie woj. śląskiego obejmuje ok. 100 obiektów.

- Chcemy przede wszystkim popularyzować istnienie takiego szlaku. Myślimy o tym, żeby z naszego skansenu kilka razy w roku organizować objazdowe wycieczki autokarem, lub piesze czy rowerowe po kilku obiektach. Myślimy też o konferencjach, cyklu prelekcji. Pomysły mamy, chcemy je wcielić w życie, aby woj. śląskie było postrzegane jako miejsce, gdzie mamy bardzo ciekawą architekturę drewnianą, często sięgającą swoimi korzeniami późnego średniowiecza – powiedział Przemysław Nocuń.

Zaznaczył, że działania na rzecz szlaku są i będą prowadzone we współpracy z woj. małopolskim, które traktuje szlak na swoim terenie jako jeden ze sztandarowych produktów turystycznych. W przyjętej wiosną tego roku wspólnej strategii rozwoju województw śląskiego i małopolskiego do 2020 r. jednym z celów jest wypromowanie Szlaku Architektury Drewnianej. Ma być jednym z flagowych produktów turystycznych Polski południowej.

Szlak Architektury Drewnianej województwa śląskiego obejmuje łącznie 84 obiekty architektury drewnianej: kościoły, kaplice, dzwonnice, chałupy, karczmy, leśniczówki, pałacyk myśliwski, skanseny i obiekty gospodarcze - młyn wodny i spichlerze, a jego przebieg przedstawia się następująco. Powyższe budynki oznakowane zostały tablicami informacyjnymi, na który zamieszczono opis obiektu w trzech wersjach językowych (polskiej, angielskiej i niemieckiej) oraz schematyczną mapkę obrazującą usytuowanie obiektu na szlaku. Szlak powstał z myślą o miłośnikach zabytków i dawnej architektury drewnianej. Ma uczyć, informować i przy okazji promować walory turystyczne województwa śląskiego. Realizując zapisy podpisanego w ubiegłym roku porozumienie wkrótce szlak architektury drewnianej zyska połączenie z podobnymi trasami powstającymi w województwach małopolskim i podkarpackim.

Na śląskim Szlaku Architektury Drewnianej znajduje się m.in. Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie. W ubiegłym miesiącu muzeum doczekało się nowej siedziby. W chorzowskim skansenie oddano do użytku nowoczesny, wielofunkcyjny budynek, w którym odbywać się będą m.in.: konferencje, warsztaty i wystawy.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz