/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Czy CITES zapewnia legalność drewna?

NEPCon

Autor:
Źródło: NEPCon
Data: 2013-07-14


25 marca 2013, mniej niż miesiąc po wejściu w życie EUTR, belgijskie władze zablokowały w porcie w Antwerpii dwie partie drewna Afromosia z Demokratycznej Republiki Konga. Działania te zostały zainicjowane przez organizację Greenpeace, która twierdziła, że ma dowody, aby podejrzewać, że licencje CITES towarzyszące transportowi wydano na podstawie fałszywych dowodów.

Czy CITES zapewnia legalność drewna?Czy CITES zapewnia legalność drewna?Fot. Bobulix - Flickr, CC

Afromosia jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, a zatem chronionym na mocy konwencji CITES (Konwencja o międzynarodowym handlu zagrożonymi gatunkami dzikiej fauny i flory).

EUTR zapewnia "zielone światło" dla produktów, którym towarzyszy licencja CITES, zwalniając je tym samym z konieczności przeprowadzenia oceny ryzyka. Takie podejście do CITES opiera się na założeniu, że CITES w pełni wpisuje się w kryteria określone nową legislacją unijną.


Czy CITES zapewnia legalność drewna?
W wyniku dochodzenia belgIjskie władze CITES wydały drewno o szacunkowej wartości 60-70 tyś Euro. W komunikacie prasowym władze odpowiedzialne za CITES stwierdziły: "Po długich dyskusjach z Demokratyczną Republiką Konga uzyskaliśmy wszystkie niezbędne dowody i informacje, potwierdzające legalność pozyskanego drewna".

Jonas Hulsens, działacz Greenpeace w Belgii, komentuje: "Podstawy wydania tej decyzji są bardzo wątpliwe. Na przykład w trakcie ustaleń władze Konga przedstawiły trzy różne wyjaśnienia dotyczące pochodzenia drewna".

Afromosia praktycznie nie występuje w objętym koncesją obszarze Badundu, który zarządzany jest przez firmę eksportową Taia Tina. Belgijskie CITES przyjęło wyjaśnienie, że firma Tala Tina nabyła drewno od lokalnej społeczności, posiadającej "rzemieślnicze" zezwolenie na pozyskiwanie drewna. "Jednak kongijskim władzom CITES nie udało się przedstawić rzeczywistych zezwoleń na wycinkę" - stwierdza Pan Hulsens.

Niedawny raport Greanpeace na temat stanu nielegalnego wyrębu w Demokratycznej Republice Konga wskazuje, że "firmy zajmujące się pozyskiwaniem drewna uzyskują moratorium na nowe pozwolenia przemysłowe dotyczące pozyskiwania, nielegalnie wykorzystując pozwolenia rzemieślnicze […]".

Po wydaniu drewna Afromosia w dniu 13 maja 2013 Greenpeace Belgia złożyło formalną skargę do władz Belgii. Skarga jest obecnie w trakcie rozpatrywania.

Importerzy: "CITES żadną gwarancją w ramach EUTR"
Według pana Hulsensa, "zielone światło" EUTR dla licencji CITES jest trudne do uzasadnienia, biorąc pod uwagę duże prawdopodobieństwo wydania pozwoleń "na żądanie" w Demokratycznej Republice Konga czy innych krajach, które cechuje wysoki wskaźnik korupcji.

Prezes Belgijskiej Federacji Importu Drewna, Frederic Cras, niedawno powtórzył tę opinię na łamach holenderskiego czasopisma przemysłu drzewnego Houtwereld.

W wywiadzie zatytułowanym "CITES żadną gwarancją w ramach EUTR" powiedział: "Przekazaliśmy naszym członkom, że sama licencja CITES nie jest wystarczająca, aby zapewnić zgodność z EUTR […] podobno w wielu krajach, z których pozyskuje się drewno, istnieje zbyt wiele nieprawidłowości […]. Dopóki to nie ulegnie zmianie, nasi członkowie` muszą analizować legalność drewna samodzielnie".

Belgijskie władze odpowiedzialne za CITES twierdzą również, że "problem związany z konfiskatą ładunku drewna Afromosia pokazuje, że system CITES wymaga krytycznej oceny" i wskazał, że "Belgia będzie monitorować tą sprawę wraz ze wszystkimi zainteresowanymi stronami".

Greenpeace uważa, że kraje importujące mają do odegrania kluczową rolę w zakresie wydawania licencji CITES. "Dla kraju takiego jak Demokratyczna Republika Konga, gdzie istnieje wysoki stopień korupcji i niski poziom przestrzegania prawa leśnego dodatkowe pytania są niezbędne, aby zweryfikować legalność. Tak długo jak istnieją powody, aby sądzić, że zezwolenie na eksport jest nieważne, pozwolenia na import powinno się odmawiać".


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz