/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Ministerstwo Środowiska planuje uprościć prawo i zmniejszyć kary za nielegalną wycinkę drzew

Autor: oprac. pks
Źródło: Ministerstwo Środowiska
Data: 2013-07-08


Ministerstwo Środowiska we współpracy z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska przygotowało propozycje zmian przepisów z zakresu ochrony terenów zieleni i zadrzewień. Ma być szybciej, prościej i taniej.

Wycięcie drzewa bez zezwolenia będzie zagrożone mniejszą karąWycięcie drzewa bez zezwolenia będzie zagrożone mniejszą karąFot. Drewno.pl

Planowane zmiany dotyczą przede wszystkim wprowadzenia nowego systemu opłat za usunięcie drzew lub krzewów, obniżenia wysokości kar administracyjnych za zniszczenie lub usunięcie drzew lub krzewów bez zezwolenia, uproszczenie procedur związanych z uzyskiwaniem zezwoleń, a także licznych zmian porządkujących i doprecyzowujących przepisy w zakresie ochrony terenów zieleni i zadrzewień.

- Nie może być tak, że kiedy ktoś, kto dla ratowania życia swojego czy swoich bliskich wycina stare, spróchniałe drzewo, zostaje zaraz obłożony niebotycznie wysoką karą. Chcemy obniżyć kary za usuwanie drzew i krzewów i rozszerzyć katalog sytuacji, w których nie będą one w ogóle stosowane. Jednocześnie postaramy się, aby łatwiej było uzyskać zgodę na wycinkę drzew czy krzewów, które zagrażają zdrowiu czy życiu ludzi – wyjaśnia zmiany Janusz Zaleski, Główny Konserwator Przyrody.

- Modyfikacja regulacji prawnych rozdziału 4 ustawy o ochronie przyrody jest krokiem w kierunku uporządkowania przepisów związanych szczególnie z usuwaniem drzew i krzewów - komentuje Zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska Piotr Otawski. -Wprowadzenie nowego systemu, który przewiduje uproszczenie zasad przygotowania wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów, rozszerzenie katalogu sytuacji, w których uzyskanie zezwolenia nie będzie wymagane oznacza zdecydowanie sprawniejszą i prostszą drogę do uzyskania zezwolenia. Jednocześnie nowy system opłat, jak i kar administracyjnych z tym związanych, będzie rzetelniej odzwierciedlał faktyczną wartość usuwanych drzew.

Uszczegóławiając, przewiduje się m.in. wprowadzenie odstępstwa od konieczności uzyskiwania zezwolenia w przypadku usuwania drzew należących do gatunków obcych inwazyjnych, usuwania drzew przez właściwe służby w stanie wyższej konieczności, dookreślenie przepisów odnoszących się do pielęgnacji drzew czy instytucji nasadzeń zastępczych.

Ww. propozycje zmian powstały w oparciu o ekspertyzy, w tym m.in. Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa i są następstwem przyjętych przez Radę Ministrów założeń do projektu ustawy o poprawie funkcjonowania i organizacji wykonywania zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego, opracowanych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przy współpracy resortu środowiska. Projekt ustawy będzie podlegał konsultacjom społecznym i uzgodnieniom międzyresortowym, przed przekazaniem do prac parlamentarnych.


Co oznaczają planowane zmiany?
Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, nie będzie potrzebne zezwolenie na usuwanie usuwania drzew obumarłych. Wystarczy zgłoszenie do gminy lub urzędu miasta, wraz z materiałem fotograficznym. Jeżeli samorząd w ciągu 30 dni nie wyrazi sprzeciwu, to takie drzewo będzie można zlikwidować.

Nie będą też potrzebne zezwolenie na wycinkę drzew należących do gatunków obcych, które wypierając rodzime gatunki jak np. czeremcha amerykańska, klon jesionolistny czy dąb czerwony.

Zmniejszą się kary za bezprawne wycięcie drzew. Dziś za ścięcie bez zezwolenia dębu, buka czy graba o obwodzie 200 cm trzeba zapłacić grzywnę w wysokości nawet ok. 600 tys. zł. Po przyjęciu nowych przepisów poziom grzywny w takim przypadku spadnie do ok. 100 tys zł.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Uprościć ?

Jak znam zycie będzie jeszcze gorzej , trudniej i więcej biurokracji i nic nie będzie łatwiejsze to raczej pewne. Pozatym aby taka rzesza urzędników zajmowała się pierdołami, ochrona prywatnej tui w ogródku czy czereśni którą sobie ktoś przed paru laty kupił i posadził a teraz mu przeszkadza przechodzi ludzkie pojęcie. To typowe tworzenie kolejnych miejsc w biurokracji oraz instytuacji biurokratycznych pochłaniających miliony, ba miliardy.
Chodząc do urzędu zajmującego się "ochroną środowiska" w małym miasteczku widzimy sześć kobiet które co tam wejdziesz nic nie robią a wszystko jest problematyczne. Zginiemy jak w Grecji to jest pewne. mafia biurokratyczna zniszczy wszystko do reszty. Tam gdzie by mieli się zainteresować, kompletne zero bo po co ruszać i zajmowac się problememi jak tak fajnie kawa smakuje, koleżanki opowiadaja o przeżyciach a kierownictwo za nic nie odpowiada. Biurokracja nas dobije do reszty.

Adam [101]Odpowiedz na ten komentarz2013-07-09 14:41:57

Zgłoś nadużycie

Ułatwianie życia

Praca ministerstwa jak i każdego innego organu administracji państwowej oraz lokalnej służy tylko i wyłącznie zapewnieniu sobie pracy i ochronie przed ewentualnymi zwolnieniami w tejże administracji. Kosztem nas obywateli podatników.

Jakiekolwiek ułatwianie życia obywateli musi się zacząć od obowiązkowego zwolnienia 10% wszystkich pracowników administracji krajowej i lokalnej- od razu na dzień dobry- oraz docelowego zwolnienia kolejnych 20% urzędników.
A pozostałych urzedników należy zmusić do wykonywania całości wymaganych obowiązków, a jak nie będzie w stanie to tak zreformować ilość (niepotrzebnych) regulacji, aby była w stanie. W Anglii na 200 tysięczne miasto przypada 3 urzedników urzedu skarbowego, słownie trzech. W Polsce na podobne miast przypada 250 urzędników urzędu skarbowego.

Maciej Pekalski [26]Odpowiedz na ten komentarz2013-07-09 15:59:13

Zgłoś nadużycie

Chciałem się wtrącić...

I wyjaśnić, że drzewa owocowe możemy wycinac bez pozwolenia.

CO to tego czy wolno czy nie... hmm...gminy juz od lat prowadzą dziłania na rzecz kompensacji niż opłat, przynajmniej na obszarach wiejskich.

A może rzeczywiście będzie prościej? Bo wyliczenie kar w tej chwili, stowoanie tabel, przeliczników jest dosyć skomplikowane.

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2013-07-09 21:30:13

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA