/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Wojewoda wielkopolski wystąpił o komercjalizację OZPS Orzechowo

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewnp.pl
Data: 2013-07-05


Wojewoda wielkopolski Piotr Florek wystąpił do Ministra Skarbu Państwa z wnioskiem o komercjalizację Orzechowskich Zakładów Przemysłu Sklejek w Orzechowie. Tym samym odrzucił propozycję pracowników spółki dotyczącą prywatyzacji pracowniczej.

Spotkanie wojewody wielkopolskiego z pracownikami OZPSSpotkanie wojewody wielkopolskiego z pracownikami OZPSFot. Wielkopolski Urzęd Wojewódzki

Wojewoda wielkopolski Piotr Florek spotkał się dzisiaj w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim z przedstawicielami związków zawodowych, działających w Orzechowskich Zakładach Przemysłu Sklejek - ostatnim przedsiębiorstwie państwowym pozostającym pod nadzorem wojewody wielkopolskiego. Spotkanie zostało zainicjowane przez pracowników OZPS. Według Jarosława Lange, przewodniczącego Solidarności w Wielkopolsce, do tej pory wojewoda nie miał ochoty na spotkanie z pracownikami w sprawie prywatyzacji pracowniczej.

-Chcemy prywatyzacji pracowniczej. Mamy pomysł na zakład, ale wojewoda nas nie słucha. Obawiamy się o nasze miejsca pracy i zebraliśmy nawet 300 podpisów popierających taką inicjatywę - powiedziała Emilia Kaźmierczak, przewodnicząca zakładowego związku Budowlani.

-Decyzje już podjąłem. Inna ścieżka prywatyzacyjna nie jest możliwa. Jeżeli chcecie, to jeszcze raz przedstawię swoje argumenty, ale niech państwo nie liczą na zmianę mojego stanowiska. - mówił Piotr Florek przed spotkaniem.

Według wojewody, OZPS nie spełnia dwóch ustawowych warunków wszczęcia prywatyzacji ścieżką leasingową: fundusze własne powinny być nie wyższe niż 2 mln euro, (a wynoszą ok. 3,2 mln euro) oraz wartość sprzedaży nie może być wyższa niż 6 mln euro (a wynosi ok. 11 mln euro). Ponadto z uwagi na wielkość majątku przedsiębiorstwa oraz osiągane wyniki finansowe, nie byłoby realnej możliwości spłaty rat leasingowych.

Tymczasem odmienna opinią prawną dysponują związkowcy. Według niej ponowne wszczęcie procedury prywatyzacyjnej nie jest zakazane przez ustawę i za zgodą Rady Ministrów możliwe jest oddanie przedsiębiorstwa w leasing pracowniczy.

Podczas spotkania Piotr Florek przypomniał kilkuletnią historię prywatyzacji OZPS i związany z tym proces regulacji stanu prawnego nieruchomości przedsiębiorstwa. Odnosząc się do zarzutów dotyczących unikania rozmów z przedstawicielami związków zawodowych, wojewoda stwierdził, iż wszystkie dotychczasowe działania organu założycielskiego podejmowane były w porozumieniu z załogą przedsiębiorstwa i za ich aprobatą. Odnosząc się do możliwości przeprowadzenia prywatyzacji bezpośredniej poprzez oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania (tzw. leasing), wojewoda podkreślił, że wobec jednoznacznego stanowiska Ministra Skarbu Państwa w obecnym stanie prawnym nie jest możliwa ponowna prywatyzacja bezpośrednia, lecz jedyną możliwą ścieżką przekształcenia własnościowego jest komercjalizacja.

Po takiej komercjalizacji należące do państwa akcje lub udziały w firmie zostaną w dalszej perspektywie sprzedane inwestorom. Mogą nimi być również sami pracownicy fabryki sklejki. Dodatkowo w myśl ustawy będzie im przysługiwało prawo do nieodpłatnego nabycia 15% udziałów, które należą do Skarbu Państwa.

Historia Orzechowskich Zakładów Przemysłu Sklejek sięga roku 1894, kiedy to przy linii kolejowej Września – Jarocin powstał tartak. W latach 1918–1939 w zakładzie uruchomiono produkcję fryzów i deszczułek posadzkowych litych, oklein oraz sklejek. Podczas II wojny światowej fabryka kontynuowała dotychczasową działalność pod zarządem niemieckim. W roku 1943 przeniesiono z Poznania Fabrykę Mebli Nowakowskiego, która stała się zaczątkiem produkcji płyt stolarskich. Dalszy rozwój przedsiębiorstwa nastąpił po jego upaństwowieniu w 1951 roku. W Orzechowskich Zakładach Przemysłu Sklejek produkowano między innymi płyty wiórowe, parkiety klejone, parkiety lite i mozaikowe. Obecnie przedsiębiorstwo oferuje klientom szeroką gamę sklejek, płyt stolarskich i oklein.

Obecnie OZPS zatrudnia 351 osób. W 2012 rok firma wyprodukowała ponad 11,3 tys. m3 sklejki oraz ponad 8 tys. m3 płyt stolarskich. Przychody netto ze sprzedaży przekroczyły w ubiegłym roku 48 mln zł. 41% stanowi sprzedaż za granicę, m.in. do Niemiec, Austrii, Belgii, Francji i Węgier. W minionym roku spółka zanotowała zysk netto na poziomie 480 tys. zł.

Pierwsze próby prywatyzacji firmy sięgają 1990r. kiedy pracownicy spółki chcieli założyć spółkę pracowniczą. Na przeszkodzie stanęły jednak nieuregulowane sprawy własnościowe gruntów na których znajduje się fabryka.

W 1991r. spadkobiercy byłego właściciela wystąpili do sądu z wnioskiem o uchylenie decyzji nacjonalizacyjnej. W ciągu 10 lat sporu odpowiedni ministrowie zajmowali w tej sprawie stanowisko dziesięciokrotnie, siedem wyroków zapadło w sądach. W styczniu 2011r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał postanowienie, stwierdzające, że nacjonalizacja nastąpiła zgodnie z przepisami. Na tej podstawie Wojewoda Wielkopolski wydał decyzję uwłaszczeniową, która otworzyła drogę do prywatyzacji spółki.

W listopadzie 2011r. ukazało się ogłoszenie zapraszające potencjalnych inwestorów do rokowań w sprawie prywatyzacji bezpośredniej. Chęć udziału w negocjacjach wyraziło pięć firm: Sklejka-Pisz Paged, konsorcjum Kornix i Kornix Forest, Sklejka-Eko, Firma Handlowa Smętek oraz konsorcjum Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Poz-Inbud i Energopiec.

Ku zaskoczeniu wielu osób, właśnie z tym ostatnim oferentem podpisany został w 2012r. projekt umowy prywatyzacyjnej. Konsorcjum firm nie działających dotychczas w branży drzewnej, złożyło zdaniem Urzędu Wojewódzkiego najkorzystniejszą ofertę. (Oceniano przede wszystkim zaoferowaną cenę, gwarantowany okres zatrudnienia dla załogi oraz planowane inwestycje.)

Dokumentacja związana z prywatyzacją OZPS została przesłana do akceptacji Ministerstwa Skarbu Państwa. W piśmie z listopada 2012r. Minister Skarbu Państwa poinformował wojewodę wielkopolskiego, że dokumenty dołączone do wniosku, w szczególności projekt umowy sprzedaży OZPS i projekt zarządzenia wojewody wielkopolskiego w sprawie prywatyzacji bezpośredniej OZPS, nie dają podstaw do wyrażenia zgody na prywatyzację bezpośrednią OZPS.
 
Zasadnicze wątpliwości budziła wycena przedsiębiorstwa i wynegocjowana cena sprzedaży, wysokości sposób ustalenia ceny i zobowiązań pozacenowych w świetle regulacji wspólnotowych z zakresu pomocy publicznej, sposób rozłożenia na nierówne 5-letnie raty należności Skarbu Państwa oraz niewystarczające jej zabezpieczenie, wiarygodność uczestników konsorcjum w kontekście możliwości spłaty w okresie 5-letnim należności Skarbu Państwa, brak przesłanek wskazujących na realność wykonania pakietu inwestycyjnego.

Otrzymane uwagi zostały przekazane inwestorowi i wyznaczono termin złożenia przez niego pełnej wymaganej dokumentacji, jednak w marcu 2013r. konsorcjum odstąpiło od umowy, a wojewoda wielkopolski uznał proces prywatyzacji bezpośredniej za zakończony.

Jak poinformował Wielkopolski Urząd Wojewódzki, po spotkaniu Piotr Florek wystąpił do Ministra Skarbu Państwa z wnioskiem o komercjalizację Orzechowskich Zakładów Przemysłu Sklejek w Orzechowie.

Wojewoda wielkopolski wystąpił o komercjalizację OZPS Orzechowo (Zdjęcia: 2)

Spotkanie wojewody wielkopolskiego z pracownikami OZPSSpotkanie wojewody wielkopolskiego z pracownikami OZPS

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz