DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Polski producent stolarki otwiera fabryki za granicą

PAP

Autor: pb
Źródło: PAP
Data: 2005-04-11


Porta KMI Poland, producent stolarki drzwiowej, rozpoczęła produkcję w Rumunii, w pierwszej fabryce zagranicą i planuje kolejną, porównywalną inwestycję na Ukrainie - poinformował PAP Krzysztof Walus, dyrektor marketingu Porta KMI Poland.

"W styczniu tego roku uruchomiliśmy fabrykę drzwi i ościeżnic w Rumunii. Zainwestowaliśmy w nią 6,5 mln USD. Tereny południowe, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria bardzo dobrze się rozwijają, m.in. dlatego w tym miejscu powstała fabryka" - powiedział PAP w poniedziałek Krzysztof Walus.

Produkcja rumuńskiej fabryki będzie trafiała właśnie na ten rynek. Porta KMI tworzy w tym regionie sieć sprzedaży, chce też rozszerzyć działalność na kraje byłej Jugosławii.

Porta KMI planuje również rozwój na wschodzie, w czym ma jej pomóc rozpoczęcie produkcji na Ukrainie. Inwestycja ma być porównywalna z rumuńską.

"Planujemy bardzo poważną inwestycję na Ukrainie, chcemy wybudować tam fabrykę. Prawdopodobnie będzie to porównywalne z inwestycją w Rumunii" - powiedział Walus. Porta KMI chce aby fabryka rozpoczęła działalność w przyszłym roku.

Grupa Porta KMI Poland, specjalizująca się w produkcji drzwi i ościeżnic, w 2004 roku sprzedała 861.605 sztuk drzwi (wzrost o 15 proc. w stosunku do 2003 roku) i 578.372 ościeżnice (wzrost o 28 proc.).

Sprzedaż w 2004 roku wzrosła o 18,6 proc. w porównaniu z 2003 rokiem. Przychody ze sprzedaży wyniosły 266,8 mln zł. Grupa wypracowała w 2004 roku 19,87 mln zł zysku netto i prawie 14 mln zł zysku operacyjnego.

Porta KMI Poland eksportuje swoje produkty na Ukrainę, Białoruś, Litwę, Łotwę, do Rosji, Mołdawii, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Serbii i Czarnogóry, Rumunii, Hiszpanii, Izraela i na Cypr. Eksport stanowi 16 proc. sprzedaży grupy.

W Polsce Porta ma cztery zakłady produkcyjne. Jest częścią grupy kapitałowej Komfort SA.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz