/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Drewniane baterie? Dlaczego nie...

Autor: oprac. dja
Źródło: University of Maryland
Data: 2013-06-25


Tezę, że drewno jest surowcem XXI wieku, a liczba jego zastosowań szacowana na ponad 30 tys. wciąż nie jest ostateczną potwierdza zespół naukowców z University of Maryland. Amerykańscy naukowcy opublikowali wyniki badań nad możliwościami wykorzystania włókien drzewnych do budowy wydajnych akumulatorów.

Włókna drzewwne pokryte cyną stanowią o trwałości bateriiWłókna drzewwne pokryte cyną stanowią o trwałości bateriiFot. University of Maryland

Bateria sodowa to rozwiązanie, które potencjalnie pozwala zbudować tanią, wydajną i przyjazną środowisku baterię, mogącą zastąpić obecnie stosowane baterie litowe. Co prawda, baterie takie ze względu na swoje cechy nie znajdą zastosowania w urządzeniach przenośnych (przynajmniej na razie), bowiem sód nie przechowuje energii tak skutecznie jak lit jednak według prognoz, ze względu na niską cenę, baterie sodowe będą świetnie nadawać się do przechowywania ogromnych ilości energii produkowanej np. w elektrowniach słonecznych.

Jednym z rozważanych układów baterii sodowej jest rozwiązanie, w którym anodą jest cyna. Takie model jest znany  od lat jednak problemem była duża rozszerzalność cynowej anody pod wpływem ciepła wydzielanego podczas pracy baterii, która powodowała w konsekwencji bardzo niską trwałość urządzenia.

Zespołowi nakukowców z University of Maryland: Hongli Zhu, Zheng Jia, Yuchen Chen, Nicholas Weadock, Jiayu Wan, Oeyvind Vaaland, Xiaogang Han, Teng Li oraz Liangbing Hu udało się pokonać ten problem dzięki wykorzystaniu włókien drzewnych.

W opracowanej przez nich metodzie, anoda baterii wykonana jest z włókien drzewnych pokrytych cienką warstwą cyny.  Wykorzystano tu fakt, że drewno jest w naturalny sposób przygotowane do przewodzenia i gromadzenia elektrolitów. Naukowcy wykazali też, że włókna drewna są wystarczająco giętkie, aby wykorzystująca je anoda wytrzymała ponad 400 cykli ładowania, co stawia ją w rzędzie najtrwalszych obecnie tego typu urządzeń.

Badania laboratoryjne na anodzie cieńszej od kartki papieru wykazały, że drewno po setkach cykli ładowania i rozładowania nieco się fałduje, ale nie pęka.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA