/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Europejski przemysł tartaczny dołuje

Autor: oprac. dja
Źródło: EOS
Data: 2013-06-22


Europejski przemysł tartaczny wciąż boryka się z trudnościami. Produkcja tarcicy iglastej spadnie w 2013 roku o 1,1%, a jej zużycie o 2,2% wynika z prognozy przedstawionej podczas dorocznego walnego zgromadzenia członków EOS (European Organisation of the Sawmill Industry) organizacji skupiającej europejski przemysł tartaczny. W tym roku spotkanie odbyło się na początku czerwca, w stolicy Austrii - Wiedniu.

Tartak w Sebes / Rumunia należący do austriackiej grupy SchweighoferTartak w Sebes / Rumunia należący do austriackiej grupy SchweighoferFot. Holzindustrie Schweighofer

Według informacji EOS, lepsze perspektyw ma sektor przerobu drewna liściastego. Mimo szacowanego spadku popytu na tarcicę tego typu o 2%, jej produkcja ma szansę wzrosnąć o 1,2%.

"Warunki rynkowe, poza kilkoma wyjątkami, są trudne i nie widać poprawy od początku 2011 roku." - mówiono podczas konferencji.

Zdaniem przedstawicieli EOS przyczyną jest ogólny klimat gospodarcze, niski poziom aktywności budownictwa oraz słabe nastroje konsumentów. Dodatkowo tartaki borykają się z trudnościami w dostępie do surowca i jego wysokimi cenami.

W krajach należących do EOS produkcja tarcicy iglastej w ubiegłym roku spadła o 4,5% do poziomu 75,700 mln m3. Wpływ na słabsze wyniki ma również eksport surowca drzewnego poza granice Unii Europejskiej.

Spośród trzynastu państw należących do EOS (Austria, Belgia, Czechy, Dania, Niemcy, Finlandia, Francja, Włochy, Łotwa, Norwegia, Rumunia, Szwecja i Szwajcaria), najlepsze wyniki w minionym roku odnotowały Rumunia i Belgia, gdzie osiągnięto wzrost produkcji odpowiednio o 1,4% i 3,4%. Najgorsza sytuacja dotyczy Austrii, Niemiec i Szwecji, w krajach tych spadek przetarcia drewna iglastego wyniósł od 3,7-7,9%.

Największymi rynkami zbytu tarcicy iglastej w Europie w ubiegłym roku były kolejno Niemcy, Francja i Wielka Brytania. Zużycie drewna w tych trzech krajach to ok. 50% całkowitej produkcji EOS.


Według danych EOS, miniony rok był całkiem niezły dla firm specjalizujących się w przetwórstwie drewna liściastego. Produkcja w tym sektorze wzrosła o 8,2% z dużym zróżnicowaniem między poszczególnymi krajami. O ok. 5% wzrosła produkcja w Austrii, Francji i Włoszech, o 9% w Belgii. Jeszcze większy wzrost odnotowano w Rumunii, która pozostaje największym producentem tarcicy liściastej wśród członków EOS (ok. 34,8% całkowitej produkcji).

Zużycie drewna liściastego w 2012 (w krajach należących do EOS) wzrosło o 2,9% do poziomu około 6,4 mln m3. Największym "konsumentem" dla tarcicy z drewna liściastego jest Rumunia, która zużywa 21,4% całkowitej produkcji.

Podczas zgromadzenia wybrano nowego prezydenta EOS, którym na dwuletnią kadencję został Måns Johansson, Dyrektor Zarządzający szwedzkiej spółki Vida Wood AB.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz