/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Coraz bliżej do uzgodnienia ramowej konwencji o lasach

Autor:
Źródło: Ministerstwo Środowiska
Data: 2013-06-19


Zakończona w Warszawie sesja plenarna międzyrządowych negocjacji w sprawie porozumienia o lasach w Europie znacząco zbliżyła strony do konsensusu. Kraje porozumiały się w najważniejszych strategicznych kwestiach. To bardzo dobra informacja. Jest to niezwykle potrzebny dokument, który pomoże prawnie usankcjonować zasady zrównoważonego zarządzania lasami na naszym kontynencie – powiedział Janusz Zaleski, Główny Konserwator Przyrody, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Uczestnicy obrad mieli okazję odwiedzić Puszczę BiałowieskąUczestnicy obrad mieli okazję odwiedzić Puszczę BiałowieskąFot. Wojciech Mędrzak / Lasy Państwowe

Trwająca w Warszawie w dniach 10-14 czerwca 2013 sesja zgromadziła 141 uczestników. Byli to delegaci z 33 krajów europejskich i Unii Europejskiej oraz obserwatorzy m.in. z Japonii i 19 organizacji pozarządowych i sektorowych.

Negocjacje przyniosły znaczący postęp w redagowaniu zapisów projektowanego porozumienia o lasach (LBA). Strony przyszłej konwencji znalazły kompromis dla większości zagadnień dotyczących leśnictwa, ustalając m. in. aneksy dotyczące arbitrażu i mediacji. Na spotkaniu kontynuowano także dyskusję w sprawie umocowania przyszłej konwencji leśnej pod auspicjami ONZ, jej finansowania i funkcjonowania sekretariatu. Do porozumienia w tym zakresie niestety nie doszło. Dlatego w piątek wieczorem podjęto decyzję o zawieszeniu sesji INC4-Forest4, i kontynuowanie negocjacji w późniejszym terminie.

Zakończenie negocjacji
Zgodnie z mandatem negocjacyjnym INC-Forest4 jest ostatnią sesją negocjacyjną, a projekt przyszłej konwencji o lasach ma być przedłożony do decyzji ministrów podczas nadzwyczajnej konferencji ministerialnej zaplanowanej na listopad 2013 roku.

Kwestie do rozpatrzenia w trakcie wznowionej sesji INC-Forest4 to: decyzja w sprawie depozytariusza konwencji; sekretariatu a także klauzul związanych z następstwem wyboru depozytariusza. Dalszym negocjacjom poddane będą jeszcze decyzje o udziale obserwatorów,  prawie do głosowania oraz zasady funkcjonowania komitetu zgodności.

W Puszczy Białowieskiej
Obecność negocjatorów konwencji w Polsce wykorzystana została przez Lasy do zademonstrowania dorobku polskiego leśnictwa. Po zakończeniu obrad plenarnych uczestnicy INC4 wzięli udział, w zorganizowanym przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych i Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku, wyjeździe studyjnym do Białowieży. Przez dwa dni leśnicy z nadleśnictwa Hajnówka, Białowieża i Browsk oraz pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego pokazywali jak można współpracować i chronić ostatni dziewiczy obszar leśny w Europie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA