/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Pożar w fabryce Kronospanu w Szczecinku

Kronospan Szczecinek

Autor: oprac. pks
Źródło: Kronospan Szczecinek
Data: 2013-06-17


W nocy z soboty na poniedziałek w fabryce płyt drewnopochodnych Kronospan w Szczecinku doszło do na szczęście niegroźnego wybuchu pyłu w systemie odpylania linii płyt MDF.

Pożar w fabryce Kronospanu w SzczecinkuPożar w fabryce Kronospanu w SzczecinkuFot. Kronospan Szczecinek

Dzięki prawidłowemu działaniu automatycznego system przeciwpożarowego straty są stosunkowo niewielkie. Na miejscu zdarzenia działali też strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Kronospan, ich działania skupiały się w głównej mierze na likwidacji wtórnych zarzewi ognia. Usuwanie szkód oszacowanych na 40 tys zł. zostanie połączone z planowanymi na dzień dzisiejszy pracami konserwatorskimi.

Kronospan od wielu lat inwestuje w najnowocześniejsze urządzenia przeciwpożarowe oraz stworzył najpierw drużynę ratowniczo – gaśniczą, a w 2012 roku Ochotniczą Straż Pożarną, która stacjonuje na terenie zakładu. W OSP Kronospan w sumie pracuje 36 wyszkolonych strażaków, którzy przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, pozostają w pełnej gotowości do działania.

Na terenie zakładów funkcjonuje bowiem kilka systemów gaśniczych:
-  Hale produkcyjne oraz hale magazynowe wyposażone są w instalację tryskaczową. Jest to sieć rurociągów z tryskaczami, które wyzwalają gaszenie pod wpływem temperatury. W przypadku powstania pożaru szklane fiolki pękają i system gaszenia uruchamia się samoczynnie.
- Prasy zabezpieczone są automatyczną instalacją wykrywania płomienia
i gaszenia mgłą wodną, tzw. MINIFOG.
- Transport pneumatyczny surowca (wiórów i włókien) zabezpieczony jest poprzez instalację wykrywania i gaszenia iskier, która nie dopuszcza do powstania pożaru.
- Rozdzielnie elektryczne chronione są przez instalację wykrywania i gaszenia pożaru za pomocą dwutlenku węgla.

Wszystkie systemy zainstalowane w zakładach z Grupy Kronospan posiadają atesty CNBOP (polski) oraz VdS (niemiecki). Raz w roku inspektorzy z VdS przeprowadzają kontrolę, w trakcie której urządzenia są testowane pod kątem niezawodności oraz prawidłowego działania.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz