/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Michałowski: Ceny drewna w Polsce sztucznie winduje system sprzedaży

Newseria

Autor:
Źródło: Newseria
Data: 2013-06-13


Ceny drewna w ciągu ostatnich kilku lat wzrosły o połowę. Według przedsiębiorców, wywindował je system sprzedaży tego surowca, który polega na organizacji aukcji drewna przez Lasy Państwowe – nie preferuje on klientów długoterminowych, a sztucznie podnosi jego ceny. Dlatego przedsiębiorcy postulują zmiany w obecnych regulacjach.
 – To, że na ścianie zachodniej kraju ceny są drastycznie wyższe niż na wschodzie, świadczy o jednym – nasi konkurenci nie próżnują – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Wojciech Michałowski, prezes firmy Barlinek, lidera w Europie Środkowo-Wschodniej w produkcji podłóg drewnianych. – Odczuwamy wpływ konkurencji zagranicznej na rynku drewna.

Sytuację, zdaniem prezesa Barlinka, utrudniają zasady systemu sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe. Już od kilku lat jest to powodem konfliktu pomiędzy Lasami a przedsiębiorcami.

 – Rzecz jest w regulacjach, które dotyczą sposobu zakupu drewna i tego, w jaki sposób określana jest punktacja przy przetargach na jego zakup. Duzi, stabilni odbiorcy powinni być preferowani. Jest to nie tylko w naszym interesie, ale całego rynku pracy, jak również Lasów Państwowych i Skarbu Państwa – uważa Wojciech Michałowski. – To my tworzymy tutaj miejsca pracy i eksportujemy towary wysoko przetworzone. Natomiast nasi konkurenci traktują nasz rynek trochę jako źródło surowca.

Polscy przedsiębiorcy twierdzą, że borykają się ze sztucznie windowanymi stawkami.

 – Ceny drewna są wciąż wysokie, w ciągu ostatnich 4-5 lat ten surowiec podrożał o 50 proc. – szacuje Michałowski.

I mimo wejścia w życie nowych regulacji mających obniżyć stawki za drewno, przedsiębiorcy nadal walczą o dostęp do surowca. W styczniu tego roku weszło w życie rozporządzenie ministra gospodarki, które ograniczyło współspalanie drewna pełnowartościowego. Do tamtej pory surowiec ten był traktowany jako odnawialne źródło energii, któremu przysługują dotacje. W konsekwencji przemysł papierniczy i meblarski konkurowały o drewno z energetyką. Na rynku brakowało drewna, a jego stawki były windowane.

 – Spadły nieco stawki za drewno miękkie, czyli sosnowe, którego używamy do produkcji warstwy środkowej i spodniej w naszych głównych produktach. Pomogły nam zmiany związane ze współspalaniem, czyli wycofanie się z tego nieszczęsnego projektu. Natomiast wciąż mamy wysokie ceny drewna twardego – zwraca uwagę prezes Barlinka.

Grupa Barlinek jest wiodącym producentem warstwowych podłóg drewnianych na świecie o potencjale produkcji ponad 9 mln m2 rocznie. Sprzedaje podłogi na 55 rynków na pięciu kontynentach. Barlinek od września 2005 roku jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

...

Ech...tu na zwiększenie pozyskania trzeba kłaść nacisk...
http://www.itd.poznan.pl/pl/Konferencja_Zrownowazony_Gospodarowanie_Press_Release.pdf

Wrinks [174]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-13 12:56:44

Zgłoś nadużycie

Ciekawy artykuł - dzięki za wstawienie [2]

ale jest w nim trochę głupot:
"Pozyskując drewno, np. w ramach użytkowania przedrębnego, cięć pielęgnacyjnych, pomaga my lasom lepiej funkcjonować"
No nie do końca... najsilniejsze są właśnie te krzywe drzewa, rozpieracze, te z sękami, konarami...
To tak trochę, jakby obcinać komus nogi i mówić, że oszczędzi na butach:)

Przy otwartości rynku nie jestem do końca przekonany czy zwiększenie pozyskania tak wprost przyczyniłoby się do spadku cen surowca.

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-13 17:42:21

Zgłoś nadużycie

Ja też dziękuję za wstawienie - z przyjemnością przypomniałam sobie tę ...

konferencję i ten tekst, który po konferencji napisałam :)
I już teraz zapraszam do lektury najbliższego numeru kwartalnika "Przemysł Drzewny. Research & Development". Ciekawy tekst podsumowujący półrocze autorstwa dyrektora Ballauna, do tego raport o tym kto, ile i z jaką wydajnością przecierał, przedstawiamy też kilka nowych inwestycji i zdradzamy, kto planuje zainwestować. To tak po krótce a' propos narzekań nowego prezesa Barlinka, bo wydaje się, że jest z lekka zaskoczony tym, co zastał wchodząc w nową branżę. Ale on prenumeruje nas, więc może i czyta, to może jeszcze kilka miesięcy mu temat rosnących cen spowszednieje i zrozumie, że nawet jak przetnie kabel od internetu, e-drewno nadal będzie istnieć....

MW [4]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-13 23:12:45

Zgłoś nadużycie

...

Co do zwiększenia pozyskania - jest to jedno z rozwiązań, bo mamy swobodnie takie możliwości i ono będzie rosło owszem, jednak powoli...o ile wiem w perspektywie +2021 roku 37mln m3, a w 2031 roku 40,7mln nie licząc oczywiście lasów prywatnych +5-6mln m3.
To pozyskanie mogłoby i powinno rosnąć szybciej i oczywiście przy otwartości systemu może nie wpłynąć na obniżenie cen do poziomu gdy system był zamknięty przed kilkoma laty jednak pozwoli na rozwój kraju (także LP jeśli jest to im na rękę ;) ) i utrzymywanie wysokiej jakości pozyskiwanego surowca. Jeśli pozyskiwac będziemy drzewostawny przeszłorębne jakość drewna spadnie itd..
Oczywiście dla wielu koncernów opcją optymalną jest relacja zakupowa nie via Portal czy e-drewno tylko indywiduwalnie ponieważ jako klienci duzi mieliby opcję negocjowania warunków etc..
i tak dalej, i tak dalej ;) długo by pisać

Wrinks [174]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-14 12:27:19

Zgłoś nadużycie

adres gdzie jest prezentacja ciekawa...

http://www.biomasalesna.eu/prezentacja/stan-aktualny-oraz-prognozy-rozwoju-uzytkowania-zasobow-drzewnych-w-pgl-lasy-panstwowe-oraz-w-lasach-prywatnych-do-2040-r/

Wrinks [174]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-14 12:27:49

Zgłoś nadużycie

Lada moment to wszysto się rozsypie

A to nie będzie tak jak w Czechach? Bo coś od dawna tak śmierdzi tylko żeby upublicznili dane komu sprzedają i za ile.

rj [60]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-14 15:04:52

Zgłoś nadużycie

Co wy z tym upublicznieniem cen...

Na litość boską, to tajemnica handlowa. A to, że LP są Państwowe niczego nie zmienia - poczytajcie kodeks cywilny, handlowy i spółek!
Wiadomość o cenach to furtka do ustawiania przetargów przez kupujacych. Na bank nie ma już takich akcji, że ktoś kupił 50% tniej niż inny na PLD czy e system, zwłasza, ze na PLD ceny sa rowne (na danym obszarze) dla wszystkich.
99% tartaczników nie chciałoby propozycji dużych koncernó, bo przepadli by w negocjacjach z kretesem. A duzi wiedzą o zmianach planowanych dlatego już robią raban. Tak jak wpłynęli na cuda z historią na PLD - to ze jest srenia z 3 lat to kpina- po pojaiwło sie to niespodziewanie oraz sposób ustalania cen - gdzie np. S2A było na minimach w PLD od roku!

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-14 23:21:42

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA