DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Niemcy chcą ograniczyć rynek pracy

Autor:
Źródło:
Data: 2005-04-12


Niemcy prowadzą negocjacje z rządem Polski, dotyczące powstrzymania napływu polskich pracowników, pozorujących prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej - podał we wtorek niemiecki dziennik "Die Welt"...

Według gazety, sekretarz stanu w niemieckim ministerstwie gospodarki Gerd Anders poinformuje w środę na posiedzeniu rządu o przebiegu rozmów w Polsce... wiecej w onet.pl

(onet.pl / PAP, pb/12.04.2005, godz. 09:01)

*

więcej informacji:

Rząd Niemiec rozważa ustawowe środki przeciwko dumpingowi płacowemu

"Financial Times Deutschland", 7.04.br., Birgit Marschall, Claus Hulverscheidt: "Rząd sprawdza środki przeciwko dumpingowi płacowemu".
Rząd federalny rozważa ustawowe środki przeciwko masowemu zatrudnianiu w Niemczech tanich pracowników z zagranicy. Komisja resortów gospodarki i finansów wypracuje wkrótce propozycje dot. sposobów efektywnego zwalczania nadużywania swobody przepływu usług w UE - zapowiedział wczoraj (6 bm.) szef Urzędu Kanclerskiego, Frank Walter Steinmeier.
"Mieści się też w tym to, czy możliwa są zmiany ram prawnych." Dokonane zostanie sprawdzenie, czy do ustawy o delegowaniu pracowników muszą zostać włączone - obok sektora budowlanego - kolejne branże. Rząd federalny będzie prowadzić również negocjacje z państwami, z których pochodzą tani robotnicy. Zwalczanie dumpingu płacowego jest częścią pakietu 20 środków, za pomocą których rząd federalny chce w krótkim terminie stymulować wzrost gospodarczy i zatrudnienie. Zgodnie z regulacjami dot. swobody przepływu usług w UE przedsiębiorstwa z państw, które przystąpiły do UE mogą świadczyć usługi swoim zleceniodawcom w Niemczech na warunkach kraju pochodzenia. Ponad 20 tys. niemieckich rzeźników utraciło już miejsca pracy na rzecz tanich pracowników z Europy Wschodniej, którzy zostali z niej wysłani do Niemiec przez pośredników. Rząd federalny przypuszcza, iż chodzi tutaj o nadużycie swobody przepływu usług: chodzi przede wszystkim o nielegalną pracę najemną. Urzędowi celnemu trudno jest jednak udowodnić działalność niezgodną z ustawą.

"Berliner Zeitung", 7.04.br., Thorsten Knuf, Daniela Vates: "CDU/CSU jest otwarta na płace minimalne", "Obawy przed tanią polską konkurencją powodują zmianę poglądów; starania o ustawę jeszcze przed wyborami do Bundestagu; Związki zawodowe pozostają powściągliwe".
Czołowi politycy CDU/CSU wystraszeni raportami o płacach dumpingowych w ubojniach i u rzemieślników również wykazują otwartość na wprowadzenie ustawowej płacy minimalnej. Rzecznik do spraw gospodarczych frakcji CDU/CSU, Karl-Josef Laumann stwierdził w rozmowie z,i> "Berliner Zeitung": ,i>"Jestem bardzo otwarty na taką dyskusję." Oczywiście należy jeszcze przez jakiś czas obserwować sytuację na rynku pracy. "Polscy pracownicy nie są jeszcze na niemieckim rynku fenomenem masowym."
Wiceprzewodniczący CSU, Horst Seehofer odrzucił wyraźnie - w odróżnieniu do Stoibera - ustawową płacę minimalną. "Państwo nie może działać jak producent płac", stwierdził w rozmowie z "BZ". Ustawodawca nie przezwycięży tego problemu przy pomocy określania w poszczególnych branżach płac minimalnych.

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz