/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
TARGI

Wiceminister Janusz Zaleski gościem targów leśnych Elmia Wood 2013 w Szwecji

Autor:
Źródło: Ministerstwo Środowiska
Data: 2013-06-09


Janusz Zaleski, wiceminister środowiska oraz Eskil Erlandsson, minister ds. obszarów wiejskich Szwecji otworzyli wczoraj największe w Europie targi leśne Elmia Wood 2013. Ministrowie odpowiedzialni za leśnictwo Polski i Szwecji podjęli współpracę w poszukiwaniu rozwiązań dla lepszego wykorzystania potencjału leśnictwa i sektora leśnego w Europie

Wiceminister Janusz Zaleski gościem targów leśnych Elmia Wood 2013 w SzwecjiWiceminister Janusz Zaleski gościem targów leśnych Elmia Wood 2013 w SzwecjiFot. Ministrerstwo Środowiska

Targi Elmia Wood to największe tego typu wydarzenie w branży leśnej i doskonałe miejsce spotkań profesjonalistów w zakresie leśnictwa z całego świata. Trwające w Jönköping od 5 - 8 czerwca targi zgromadziły 500 wystawców i 50 000 zwiedzających z całego świata. Towarzyszą im liczne spotkania, konferencje i pokazy terenowe nowoczesnego sprzętu i maszyn leśnych.

Ministrowie Polski i Szwecji wyznaczyli na spotkaniu dwustronnym obszary współpracy w zakresie leśnictwa. Obydwa kraje aktywnie wspierają rozwój międzynarodowych inicjatyw na rzecz trwałej i zrównoważonej gospodarki leśnej. W rozmowach ministrowie podkreślili potrzebę działań na rzecz wzmacniania pozycji leśnictwa zarówno na poziomie krajowym, jak i Unii Europejskiej. -Cieszy nas to, że pomimo różnicy w zasobach leśnych Szwecja widzi ogromny potencjał w rozwoju współpracy z Polską. Doskonalenie zasad zagospodarowania i zrównoważonego użytkowania lasów jest nieodzownym elementem działań w poszukiwaniu rozwiązań na lepsze wykorzystanie potencjału leśnego także w Polsce – powiedział minister Zaleski.

Podczas spotkania omówiono także doświadczenia związane z wdrażaniem Natury 2000 oraz innymi formami rozwiązań promujących ochronę i zrównoważone użytkowanie lasów. Przykładem ze Szwecji może być zaprezentowany przez ministra Erlandssona program rządowy pt. Leśne Królestwo (The Forest Kindom with values for the world). Program wyznacza 4 obszary działań, m.in. na rzecz promocji rekreacji i wypoczynku w lasach, rozwoju innowacyjności, doskonaleniu metod hodowli i zagospodarowania lasami, jak również wykorzystania surowca drzewnego. Minister Erlandsson podkreślał rolę programu w tworzeniu miejsc pracy i zachęcał do podjęcia wspólnych działań, szczególnie w obszarze promocji wykorzystania drewna w budownictwie.

-Chętnie skorzystamy ze szwedzkich doświadczeń w dziedzinie badań naukowych, innowacyjności sektora leśnego, jak również o sposobach kształtowania świadomości społecznej o wiodącej roli lasów w ochronie bioróżnorodności i walki ze zmianami klimatycznymi. Dołożymy wszelkich starań, aby współpraca ta miała dalszy etap na poziomie eksperckim, tak aby przyniosła wymierne korzyści dla strony Polskiej - podsumował Janusz Zaleski.

Obie strony wyraziły także zadowolenie z dotychczasowej współpracy w procesie negocjacji przyszłej konwencji leśnej. Stanowiska Polski i Szwecji były i będą zbieżne w kluczowych dla rozwoju polityki leśnej sprawach, o czym świadczy uznanie ministra Erlandssona za dotychczasowy wkład naszego kraju w przygotowania finalnej sesji Międzyrządowego Komitetu Negocjacyjnego, która odbędzie się w dniach 10-14 czerwca 2013 roku w Warszawie.

Ponadto wiceminister Janusz Zaleski spotkał się z przedstawicielami Szwedzkiej Agencji Leśnej.

Wiceminister Janusz Zaleski gościem targów leśnych Elmia Wood 2013 w Szwecji (Zdjęcia: 2)

Wiceminister Janusz Zaleski gościem targów leśnych Elmia Wood 2013 w SzwecjiWiceminister Janusz Zaleski gościem targów leśnych Elmia Wood 2013 w Szwecji

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Dobrze.

Wrinks [174]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-10 10:39:09

Zgłoś nadużycie

Elmia Wood

Byłem tam ale tego pana nie widziałem.Ludzi masa pogoda super,maszyny do lasu extra ceny kosmos.To na marginesie.Warto pojechać generalnie to targi dla ludzi związanych z lasem ale były małe traki ale i wood mizer pokazał nowy typ traka na szeroką taśme.Ogólnie to było warto.

Tigercat [14]Odpowiedz na ten komentarz2013-06-10 23:48:02

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA