/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Płyta budowlana MFP® - przydatna na wszystkich etapach budowy

Pfleiderer Grajewo

Autor:
Źródło: Pfleiderer Grajewo
Data: 2013-06-06


Uniwersalna płyta budowlana MFP® to dobry wybór dla wszystkich chcących budować dom – sprawdzi się w wielu miejscach : od fundamentu, aż po dach.

Zastosowanie płyty MFP na wszystkich etapach budowyZastosowanie płyty MFP na wszystkich etapach budowyFot. Pfleiderer

1. Lekka ścianka działowa
Płyta budowlana MFP® może stanowić główny zewnętrzny element konstrukcyjny w przypadku lekkich ścianek działowych. Płyty mocuje się w takim przypadku na szkielecie z belek drewnianych, a przestrzenie między nimi wypełnia wełną mineralną. Gładka powierzchnia płyt MFP® ułatwia na późniejszym etapie prac wykończenie powierzchni ścian, np. poprzez malowanie lub ułożenie płytek ceramicznych.

2. Okładzina stropowa
Strop wykonany przy użyciu płyty budowlanej MFP® jest stosunkowo lekki,
a zarazem wytrzymały dzięki jej parametrom. Jest to rozwiązanie, które można polecić w budownictwie szkieletowym, a także w domach budowanych w tradycyjnej technologii. Dzięki znakomitej izolacyjności termicznej i akustycznej płyty budowlanej MFP® strop tego rodzaju zapewni nam też ciepło i spokój we własnym domu. Okładzinę z płyt MFP® mocuje się na konstrukcji z belek drewnianych, a puste przestrzenie należy wypełnić wełną mineralną lub innym materiałem izolacyjnym.
Na okładziny najlepiej warto stosować płyty MFP® o wymiarach 250x125 cm. Polecamy płyty grubości od 12 do 25 mm – zależnie od konstrukcji stropu. Szczególnie godne polecenia są płyty o krawędziach dostosowanych do łączenia na pióro i wpust.
Płyty układamy prostopadle lub równolegle do belek i montujemy z przesunięciem rzędów o połowę długości. Jako elementy mocujące do belek i innych elementów konstrukcyjnych najlepiej zastosować wkręty SPAX 4x60, śruby bądź gwoździe zwykłe lub spiralne o długości 45-51 mm. Wkręty muszą być odsunięte od krawędzi płyt na odległość nie mniejszą niż 8 mm, a od narożników na odległość nie mniejszą niż 25 mm.

3. Podkład pod podłogę
Wytrzymała i znosząca dobrze duże obciążenia płyta budowlana MFP® może być znakomitym podkładem pod podłogę. Układając płyty na stelażu z belek drewnianych łatwo można osiągnąć równą i odpowiednio wypoziomowaną powierzchnię. Dzięki temu układanie okładziny podłogowej czy to w postaci paneli, płytek ceramicznych, czy linoleum, będzie proste nawet do samodzielnego wykonania. Podkład pod podłogę z płyty budowlanej MFP® można stosować nawet w kuchniach czy łazienkach, gdyż jest odporna na wilgoć i nie ulega pod jej wpływem deformacji i rozwarstwieniu. Na podkładzie z płyt MFP® można także montować ogrzewanie podłogowe.

4. Poszycie pod pokrycie dachowe
Płyta budowlana MFP® to znakomity materiał do wykorzystania w pracach dekarskich, jako sztywne poszycie pod pokrycie dachowe. Pod wieloma względami przewyższa tradycyjnie stosowane do tego celu deski: skraca czas pracy, pozwala na uniknięcie błędów wykonania, jest ekonomiczne w wykorzystaniu, zapewnia lepszą izolację termiczną i akustyczną. Poszycie z MFP® jest gładkie i równe: łatwo go pokryć membraną przeciwwilgociową i ułożyć materiały takie jak gont bitumiczny czy blacha układana na rąbek stojący.

5. Wykończenie poddaszy i obudowa okien dachowych
Płyta budowlana MFP® świetnie sprawdza się jako materiał do prac wykończeniowych na poddaszach oraz do obudowy okien dachowych. Można z niej wykonywać podbitki, ściany działowe, podkłady pod podłogi. Ponieważ MFP® nie jest płytą kierunkową, bardzo ekonomicznie zagospodarować posiadany zapas materiału – po zaplanowaniu i ułożeniu większych płaszczyzn, mniejsze kawałki można wykorzystać w mniej widocznych miejscach lub na mniejszych płaszczyznach. MFP® jest proste w obróbce – prace wykończeniowe można więc wykonać nawet własnym sumptem. MFP® warto też polecić jako materiał do wykończeń poddaszy ze względu na jego trudnozapalność.

6. Wypełnienie ściany zewnętrznej
Płytę budowlaną MFP® można potraktować jako materiał izolacyjny i zastosować jako wypełnienie ściany zewnętrznej. Ponieważ płyta MFP® o grubości 12 mm jest lepszym izolatorem ciepła niż cegła o grubości 11,4 cm zastosowanie takiej warstwy pozwala na oszczędność i zużycie mniejszej liczby kosztownych cegieł.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz