/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Ingvar Kamprad przekazuje władzę w IKEA synowi

Inter IKEA Group

Autor: oprac. dja
Źródło: Inter IKEA Group
Data: 2013-06-06


Ingvar Kamprad, liczący 87 lat założyciel koncernu IKEA, przekazał oficjalnie miejsce prezesa zarządu Inter IKEA Holding (spółki zarządzającej Inter IKEA Group, do której należy marka IKEA) swojemu synowi - Matthiasowi. Wiceprezesem został Hans Gydell.

Ingvar KampradIngvar KampradFot. IKEA

Mathias Kamprad ma 44 lata i jest najmłodszym z trzech synów Ingvara Kamprada. Wychował się w Danii i Szwajcarii, od młodości pracował w IKEA, w tym cztery lata w sklepie IKEA w Szwajcarii, rok w firmie meblarskiej Habitat w Wielkiej Brytanii oraz w latach 2004-2008 w zarządzie duńskiej spółki zależnej od IKEA. Od tego czasu jest m.in. członkiem zarządu Inter IKEA Group oraz Inter IKEA Systems. Obejmując funkcję prezesa Inter IKEA Holding Mathias Kamprad zastąpi 70-letniego Pera Ludvigssona, który przechodzi na emeryturę.

-Czuję się zaszczycony i podekscytowany moim nowym zadaniem. (...) Naszym głównym celem będzie zawsze zapewnienie długiego życia konceptowi IKEA (...). Mamy doświadczony zespół zarządzający, który wspólnie obejmuje potrzeby wszystkich sektorów działalności, jest dla mnie zaszczytem być częścią tej drużyny - powiedział  Mathias Kamprad.

W oficjalnym komunikacie IKEA podkreśla, że to "pokoleniowa zmiana w firmie, która była przygotowywana od lat". 

-Jestem szczęśliwy i dumny, że Mathias zdecydował się przyjąć funkcję prezes zarządu grupy Inter IKEA, po tym jak Ludvigsson po tym, że za zdecydował się przejść na emeryturę. - powiedział Ingvar Kamprad w komentarzu do ogłoszonych zmian. -Mathias jest dobrze przygotowany do swojego nowego zadania. Cieszę się również, że Hans Gydell przyjął funkcję wiceprezesa zarządu. Uważam to za dobry czas dla mnie, aby opuścić zarząd Inter IKEA Group. Ta sytuacja oznacza kolejny krok w pokoleniowej zmianie, która trwa już od kilku lat.

-To nie oznacza jednak, że przesanę pracować. Moja pasja i zaangażowanie w stosunku do wielu osób, pomysłu IKEA, prostoty i świadomości kosztów - są silne jak zawsze.  Będą kontynuować dzielenie się pomysłami i poglądami. I nadal będę spędzać czas w sklepach i fabrykach aby pracować z ludźmi i pomagać osiągnąć stałą poprawę. Nasza podróż dopiero się zaczęła - dodaje Ingvar Kamprad.

Po rezygnacji z fotela szefa Inter IKEA Group Ingvar Kamprad pełni jeszcze oficjalną funkcję starszego konsultanta rady nadzorczej firmy Ingka Holding. Jest też członkiem rad nadzorczych fundacji Interogo i Ingka, poprzez które sprawowana jest kontrola nad Grupą IKEA.

Ingvar Kamprad założył IKEA w 1943r. w wieku 17 lat i przez blisko 70 lat sprawował w firmie władzę. Wprawdzie w 1986 roku zrezygnował z funkcji prezesa Grupy IKEA i oficjalnie przeszedł na emeryturę, ale w dalszym ciągu sprawował nad nią nadzór poprzez zasaidanie w zarządach fundacji i spółek holdingowych kontrolujących Grupę IKEA.

Idea mebli, które można złożyć samemu w domu, uczyniła Kamprada jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Amerykańska agencja Bloomberg stawia go na piątym miejscu z majątkiem wartym 52,7 mld USD.

Dwaj starsi synowie Kamprada - Peter  i Jonas są członkami zarzadów fundacji i spółek należących do Grupy IKEA. Wszyscy trzej bracia są również współwłascicelami Grupy Ikano.

Koncern IKEA wciąż pozostaje firmą rodzinną, która swoje wyniki finansowe zaczęła publikowac dopiero kilka lat temu pod wpływem nacisków opinii publicznej. IKEA posiada obecnie sieć 338 sklepów i zatrudnia 154 tys. pracowników. W roku finansowym 2011/2012r. firma zanotowała obrót w wysokości 27,5 mld USD i zysk na poziomie 579 mln USD.

Ingvar Kamprad przekazuje władzę w IKEA synowi (Zdjęcia: 2)

Ingvar KampradSchemat organizacyjny Inter IKEA Group

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz