/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

1,2 TWh energii z biomasy wyprodukuje rocznie Elektrownia Połaniec

GDF Suez

Autor: oprac. dja
Źródło: GDF Suez
Data: 2013-06-05


Blok energetyczny opalany w 100% biomasą oficjalnie otwarto w Elektrowni Połaniec należącej GDF SUEZ Energia Polska S.A.

Fot. GDF Suez

W środę odbyła się uroczystość oficjalnej inauguracji pracy bloku energetycznego. Faktycznie rozpoczął on pracę już jesienią ub.r. - Pierwsza energia została wyprodukowana w październiku, kiedy została przeprowadzona synchronizacja z krajowym systemem. W grudniu otrzymaliśmy koncesję prezesa URE na wytwarzanie energii i pozwolenie na użytkowanie od władz lokalnych - powiedział Grzegorz Górski, prezes GDF Suez Energia Polska SA. Obecnie instalacja pracuje już pełną mocą zgodnie z założonymi wcześniej parametrami.

Inwestycja w Połańcu trwała 3 lata i kosztowała ok. 1 mld zł. Innowacyjny kocioł fluidalny opalany wyłącznie biomasą produkuje energię stanowiącą 25% całej krajowej pozyskiwanej z tego rodzaju paliwa.

Moc wytwórcza nowego bloku energetycznego to 205 MW. - Produkuje 10% ubiegłorocznej produkcji energii ze źródeł odnawialnych (w Polsce) – powiedział Grzegor Górski,  prezes GDF Suez Energia Polska SA. Zdaniem firmy to największy opalany wyłącznie biomasą blok energetyczny na świecie. 80% paliwa stanowią zrębki drzewne, pozostałe 20% to biomasa pochodzenia rolniczego. Paliwa do opalania Zielonego Bloku pochodzą od dostawców posiadających odpowiednie certyfikaty środowiskowe. Nowy blok pozwolił firmie na zdobycie tytułu lidera rynku energii zielonej w Polsce pod względem ilości możliwej do wyprodukowania energii z OZE.

Elektrownia Połaniec, należąca w 100% do francuskiej grupy GDF Suez, znajduje się w miejscowości Zawada koło Połańca (województwo świętokrzyskie). Jej obecna moc to 1575 MW. Działa na zasadzie współspalania węgla i biomasy i odpowiada za 5% produkcji energii elektrycznej w Polsce.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz