/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Akt & Puszcza Notecka

Drewno.pl

Autor: KAJ
Źródło: Drewno.pl
Data: 2013-05-29


W dniach 22 kwietnia do 26 maja w holu Collegium Cieszkowskich Starych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu można było obejrzeć wystawę autorską prac Michała Woźniaka pod tytułem "Akt & Puszcza Notecka". Organizatorami wystawy pod honorowym patronatem Dziekana Wydziału Leśnego byli Wydział Leśny, Samorząd Studentów oraz Koło Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Akt & Puszcza NoteckaAkt & Puszcza NoteckaFot. Drewno.pl

Kurator wystawy: Julia Kaczmarczyk-Piotrowska określiła twórczość autora następująco:

"...Pewnego dnia poszukiwania Michała zaprowadziły go do Puszczy Noteckiej. Zabrał kartki, pędzle, piórka. Znalazł miejsca, w których zatrzymał się – malował. Pojawiły się spostrzeżenia nie tyko przyjemnej obecności, powrotu. Wrażenia jego prac oddalają zagrożenia, wyciszają odbiorcę, pozwalają sprostać prawdzie.

Któż nie chciałby się ukołysać, poddać dziecinnej zabawie. Między ścianami drzew, rozpartych jak struny, oświetlonych ciepłym, żółtawym światłem. Gdzie milknie hałas, odpływa. Tu nad tą rozpadliną otwierają się oczy i umysł. Zaproszenie autora po to aby się rozglądać. Z prawej i lewej strony nadpływa inspiracja. Odbiorca podąża za nią, tak długo dopóki nie zniknie w gąszczu i nie spłoszy myśl: tu i teraz.

Matka natura jedyna igraszka jaką twórca personifikuje w ciele kobiety. Może to zaskoczyć… doświadczenie, w dobie postępowości. Roztargniony wzrok potrzebuje rytmów, badawczo je penetrując. Wśród tego żaru wszystko ma sens: cykl początku i końca.

Umiejscowienie ciała w twórczości Michała Wożniaka kreuje sylwetki rozpostarte ponad lasem. Przeciwstawione pięknu i rozkładowi. Jako naczynie do wypełnienia, twórca wnikliwie odpowiada na sugestie miejsc, w których tworzy. To tylko masa, wpleciona w grozę życia.

Kompozycje jego prac, w których roi się od powtarzalności: drzew, rozłożystych gałęzi, wysokich konarów. Tutaj pojawiają się warstwy, harmonia Ziemi, roślinności i ponad nimi rozpostartej symbolice Matki. Oddaje miejsca, niczym najlepszy pokój w hotelu: za tą szybą wielu zmysłów jest ogród, las a w nim drzewa, lśniąca rosa, podmuchy wiatru, spokój. Zaproszenie do kontaktu, właśnie taką propozycją jest twórczość Michała Woźniaka.

Choć, nie da się uszeregować jednolitych stwierdzeń, można zyskać przeżycia w tym osobliwym kontakcie. To aura wyciszenia, zadumania i rozdarcia. Bo to nie jest bajka, ten cały spektakl twórczy. Wrażenie tak osobliwe u autora i widza to dialog: skąpy, zduszony i pełen słodyczy, dialog ze szczerego serca, jak wystukiwanie melodii w miejscu gdzie nie ma ludzi…"

Michał Woźniak jest absolwentem Scholi Posnaniensis Wydziału komunikacji wizualnej i grafiki użytkowej, współpracuje z Wydziałem Artystycznym WSUS w pracowniach Psychofizjologii Widzenia i Reżyserii Barwy i Przestrzeni. Jest dyrektorem artystycznym w studiu Ornatus. W sztuce posługuje się różnorodnymi technikami plastycznymi, od tradycyjnych do współczesnych, łącząc je swobodnie, by wyrazić to co najważniejsze dla siebie i często innych.

Serwis Drewno.pl był jednym z patronów medialnych wystawy.

Akt & Puszcza Notecka (Zdjęcia: 7)

Akt & Puszcza NoteckaUroczyste zamknięcie wystawy w Collegium Cieszkowskich StarychPo burzy - Michał WoźniakAkt & Puszcza NoteckaMichał Woźniak autor prac prezentowanych na wystawie i prof. dr hab. Andrzej Czerniak, Prodziekan Wydziału LeśnegoAkt & Puszcza NoteckaUroczyste zamknięcie wystawy w Collegium Cieszkowskich Starych

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz